Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Arthrogreen plus 25 g"

ArthroGreen Plus contains the proven recipe of ArthroGreen and was additionally enriched with rosehip and willow bark. This makes it particularly suitable to support the musculoskeletal system and joints in acute phases optimally in a natural way. The contained rosehip peels are characterized by their high content of vitamin C, pectins, fruit acids, and carotenoids. Vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage. Due to the selected combination with salicin contained in willow bark, ArthroGreen plus can be a natural nutrition-based support.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Ginkgo, Green-lipped mussel, Horsetail, Nettle, Rosehip, Sea buckthorn, Spirulina, Teufelskralle, Willow bark
Feed Profile: Vitamins, Active & Sport, Leisure, Breeding, Without additives, Oils & essential fatty acids, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Adult, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Arthritis / Osteoarthritis, Bones, Health, Hip and elbow joints, Joints, Ligaments, Musculoskeletal system, Sarcoptes / Demodex, Spondylosis, Stiffness, Tendons

Manufacturer information "ArthroGreen"

ArthroGreen – support your joints naturally!

The purely natural products provide nutritional support for joint problems and are fed as a finely ground mixture or in liquid form.
The specially coordinated herbs provide important phytonutrients that supply the joints and the body with vitamins, minerals, amino acids and secondary plant substances.

They also support the entire connective tissue system and supply the collagen fibers of tendons and ligaments, muscles and joints. This promotes your animal's performance and well-being.

cdVet recommends feeding support with ArthroGreen plus over a period of 6 weeks to begin with.

After that, feeding ArthroGreen Classic has proven to be effective.

In times of increased joint sensitivity, such as in cold weather or when under greater strain, additional feeding of ArthroGreen Lauf-Fit is recommended.

For the special care of young animals, we recommend ArthroGreen Junior in order to provide the joint structures and the musculoskeletal system with important nutritional building blocks during this elementary period of growth.
In order to ensure natural mineralization and vitamin protection, feeding support with MicroMineral is essential.

Your cdVet team

Application "Arthrogreen plus 25 g"

How to use (powder): Add 1 g/10 kg body weight daily to the feed as required. 1 half tsp. corresponds to approx. 1 g.

How to use (capsules): 4 capsules/10 kg body weight daily. Capsule filling quantity: ca. 0.3 g.

Composition "Arthrogreen plus 25 g"

Composition: New Zealand greenshell mussel (freeze-dried) 30%, ginkgo leaves, rose hip husks, devil‘s claw root, stinging nettle herb, field horsetail herb, sea buckthorn berries, spirulina, willow bark 0.04%

Analytical constituents: crude protein 25,2%, crude fat 6.2%, crude fiber 7.5%, crude ash 14.1%, phosphorus 0.42%, calcium 1.65%, sodium 0.43%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

+ Obst&Gemüse
+ Moringa
Tierfutter, Fell-Baustein, Katzennahrung, Vitaminen, Naturprodukt
Fit-BARF Safe-Complete 350 g
Sizes: 350 g

Complementary feed (powder) for dogsNatural complementary feed for protection against coarse feeding deficienciesMany dog owners, feeding their dogs with raw meat, assume that with a food ration based on the prey animal, the nutritional needs of their dogs are optimally covered. Nowadays, however, the ingredients used mostly come from industrial animal husbandry, which are often fed very one-sided and with regard to weight and growth and not to an optimal nutrient supply. In the past, when farm animals were kept on species- and herb-rich pastures and received feed mostly from their own cultivation, their diet was much more varied and above all rich in secondary plant substances. Nowadays, the latter are almost completely absent from farm animal feed for the reasons mentioned above. Our dogs and cats need these secondary plant substances, which they originally found in the bodies of their prey, in order to remain permanently healthy and efficient.Fit-BARF Safe-Complete was developed for this purpose. Its broad spectrum of micronutrient-rich fruits and vegetables, rounded off with herbs, algae, and other high-quality natural ingredients, compensates for the lack of secondary plant substances and other natural micronutrients in feeds of animal origin and thus enables a species-appropriate healthy nutrition. The calcium content of Fit-BARF Safe-Complete is very moderate and therefore it is especially suitable as a supplement in bone feeding, as well as a safeguard when feeding larger portions of leftovers.Composition: maerl, grass, herbs, legume plants, linseed, apple pomace, parsnip (ground), aronia pomace (powder), black currant pomace, eggshell powder, peat, sunflower seed expeller, malt rootlets, carrot pomace, brewers’ yeast, seaweed meal, grape pips meal, brewers' yeast cell walls (MOS), celery tuber (ground), moringa (powder)Analytical constituents: crude protein 11.0%, crude fat 6.4%, crude fiber 13.2%, crude ash 24.7%, ash insoluble in HCl 2.6%, calcium 8.46%, phosphorus 0.29%, sodium 0.14%Feeding recommendation: Add 5 g/10 kg body weight daily to the feed. 1 tsp. corresponds to approx. 3 g. 

Content: 0.35 Kilogramm (€48.43 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 5%
Lachsöl, Salmonöl, Futterzusatz, Naturprodukt, Vitaminzusatz

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 100 ml
Sizes: 100 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.1 Liter (€64.50 / 1 Liter)

Regular price: €6.45
Subscribe and save up to 5%
anti-plaque Gel, Zahngel, Tierzahnpflege, Ascopyllum Nodosum, 100% Natur
dentaVet AntiPlaque Gel 35 g
Sizes: 35 g

Care product for dogs and catsToothpaste and dental care in one productDental problems in dogs and cats can vary greatly. Often the diet, regular care, and sometimes, genetics have an influence. For example, especially small and short-nosed dog breeds often suffer from dental problems.Regular dental care for our pets not only ensures beautiful teeth, but also protects against muzzle breath, plaque, tartar and all its negative consequences. But not every animal accepts the toothbrush. A simple and excellent alternative to the toothbrush offers dentaVet AntiPlaque Gel. The gel is only applied to the teeth. Through the subsequent reaction, licking with the tongue, brushing is done all by your pet alone. Thus, dental care becomes a stress-free routine. With regular use, the teeth are cleaned so gently, possibly adhering plaque dissolved, and protected from plaque.dentaVet AntiPlaque Gel contains natural care substances that promote optimal muzzle hygiene. Zeolite, like many mineral earths, can act as a purely natural filter. Its binding property harmonizes the muzzle flora by absorbing bacteria and acids. Due to the combination with Ascophyllum nodosum, the existing plaque is gently dissolved. The valuable essential oils of frankincense and fennel, penetrate deep into the muzzle cavity, unpleasant breath odor is reduced and the natural muzzle flora is supported.dentaVet AntiPlaque Gel:cleans and cares for the teethprotects against dental plaque and tartartakes away unpleasant breath odorsupports the natural muzzle floraExpert tip: To apply, a gauze bandage is best suited or a microfiber cloth.Composition: organic hempseed oil, zeolite, seaweed meal, grapefruit seed extract, frankincense oil, sage oil, star anise oil, fennel oil, thyme oil, clove oilApplication recommendation: apply 2 x a week evenly on teeth and gumsStore it cool and dark!Contains frankincense oil, fennel oil sweet, star anise oil and eugenol. May produce an allergic reaction. Harmful to aquatic life with long lasting effects. Keep out of reach of children. Avoid release to the environment. Dispose of contents/container to an authorized waste disposal facility.

Content: 0.035 Kilogramm (€484.29 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
feliTATZ WK-Mix 12 g
feliTATZ WK-Mix 12 g
Sizes: 12 g

feliTATZ WK-Mix has been developed for the special nutritional needs that arise in connection with colonization by worms. The lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances, and tannins, can make our pets susceptible to excessive colonization by worms. In contrast to their conspecifics living in the wilderness, they often do not have the opportunity to absorb those substances through plants and herbs. However with their wild relatives, precisely these substances lead to avoid an excessive, pathological colonization by worms.In order to have less often a reason for chemical deworming cures, the animal's intestine should therefore be supported with appropriate herbs that are contained in feliTATZ WK-Mix. Besides of a balanced diet, you can achieve this by the occasional addition of the complementary feed feliTATZ WK-Mix, which can compensate for the lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances and tannins. In addition, many specialists for parasitology recommend checking the colonization by worms of the animal by regularly monitoring the faeces samples.

Content: 0.012 Kilogramm (€1,079.17 / 1 Kilogramm)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen