Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "CBD Oil denta 20 ml"

CBD - meets dentaVet oil - our DreamTeam for dental care

Also in the area of dental care, the regular use of CBD Oil denta can contribute to oral hygiene. The combination of CBD with the proven dentaVet Oil ingredients can positively support the oral flora, create a bacteria-hostile ambience, and thereby significantly reduce plaque and tartar formation.

Due to its oily consistency, it not only gets into the smallest interdental spaces very well, but also adheres to the teeth longer. This leads to an even more intensive care. Gum and tooth problems can not only be unpleasant, they also quickly wear on the nerves and stress our four-legged friends. CBD can also address this issue and promote inner peace with its calming and relaxing properties.


strengthens the muzzle flora and reduces muzzle odor
sustainably strengthens the teeth and gums
the oily consistency allows longer adhesion and thus has a more intensive effect
provides an effective supplement to dental and muzzle hygiene
soothes and relaxes



Dogs with MDR1 gene defect: There are no reliable studies on the tolerability of CBD products regarding dogs with MDR1 gene defect. Therefore, feeding of dogs with MDR1 gene defect should be done in consultation with your veterinarian or veterinary practitioner.
We recommend the following alternative cdVet products for dogs with MDR1 gene defect: dentaVet Oil, dentaVet Gel, dentaVet Spray.

Properties:

Animal categories: Dogs, Horses

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Kolostrum, Kapsel, Nahrungsergänzung, 100% Natur, Tiergesundheit
Singulares Colostrum pure 100 g
Sizes: 100 g

Colostrum, also called foremilk or beestings mild, is one of the oldest and most extraordinary foods found in nature. Colostrum is unique - in addition to vitamins, minerals, trace elements, essential and non-essential amino acids, colostrum provides natural immune and growth factors in a unique variety and concentration not found in any other plant or chemical product!Singulares Colostrum pure is particularly gently dried. We have deliberately chosen bovine colostrum because cows have relatively high surplus quantities during the first milkings (in contrast to sheep and goats), so that sufficient colostrum is also available for the calf.Singulares Colostrum pure has proven itself:for the natural strengthening of the entire immune systemconcentrated nutrient cocktail to strengthen malnourished, weak animalsto strengthen mother animals, before and after birthas a complement to maternal milkto strengthen the vital functions of older and young animals

Content: 0.1 Kilogramm (€379.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €37.95
Subscribe and save up to 5%
Hundemittel, Fit-BARF, SättigungsMix, Repletion Mix, Natur pur

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Repletion Mix 350 g
Sizes: 350 g

Fibers are a component of plant foods and increases the volume of food without significantly increasing the energy content at the same time. Their high swelling capacity binds liquid in the stomach and creates a feeling of satiety. Fibers prolong the time spent in the stomach. When passing into the intestine, the high-fiber food pulp stimulates peristalsis due to its volume. The fibers contained in Fit-BARF Repletion Mix are used by the intestinal bacteria of the large intestine mucosa as nutrition for their mucosal cells and provide a positive intestinal flora. The ingredients contained in Fit-BARF Repletion Mix boost the metabolism and contribute to more vitality by regulating the acid-base balance.highly satiatingnatural fibersprebiotic - strengthens the intestinal floraimproves the consistency of feces

Content: 0.35 Kilogramm (€51.29 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Fit-BARF Brewers' Yeast 200 g
Fit-BARF Brewers' Yeast 200 g
Sizes: 200 g

Brewers' yeast, as the most balanced, natural source of vitamin B, whose vitamins are present in a broken down state and can be absorbed directly, is a valuable addition to the daily diet. In addition, brewers yeast has a positive effect on the intestinal flora. Its content of phosphorus, potassium, magnesium, calcium, iron, zinc, copper, and manganese, as well as the trace elements cobalt, molybdenum, chromium, and selenium, provide an important contribution to demand-oriented nutrition.

Content: 0.2 Kilogramm (€54.75 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Subscribe and save up to 5%
Toxisan, Futtermittel, Sofortunterstützung, Leber, Nieren

Average rating of 5 out of 5 stars

Toxisan 250 ml
Sizes: 250 ml

Wenn es um die Verdauung geht, wird als erstes an den Magen und natürlich sofort an den Darm gedacht. Dabei wird oft der Blick auf Leber und Nieren vergessen. Neben dem Ausschleusen von schädlichen Stoffen, regelt die Leber auch den Fett-, Eiweiß- und Zuckerstoffwechsel. Und auch die Nieren spielen unter den Verdauungsorganen eine entscheidende Rolle. Sie sind echte Speziallisten, wenn es um das Entfernen von Schadstoffen aus dem Blut geht. Medikamente, Umweltgifte und andere schädliche Stoffe werden gefiltert und aus dem Körper gespült. Doch hin und wieder brauchen auch Experten Hilfe und Unterstützung.Ob Belastungen durch Medikamente, Impfungen, Wurmkuren oder Toxine: Auch Leber und Nieren können an ihre Grenzen kommen. Häufig sind bereits frühzeitig Anzeichen zu sehen, werden aber nicht als solche erkannt:Fell- und HautproblemeAllergienVerdauungsstörungenAnfälligkeiten für wiederkehrende OhrenproblemeMaul- und KörpergeruchToxisan stellt eine Vielzahl an Kräutern bereit, welche zur Unterstützung der körpereigenen Entgiftungs- und Reinigungsprozesse des Leber- und Nierensystems beitragen. Sie regen den Stoffwechsel des Tieres an und können so die Entgiftungsorgane und den gesamten Organismus optimal unterstützen.

Content: 0.25 Liter (€199.80 / 1 Liter)

Variants from €16.95
Regular price: €49.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen