Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Dental Care 75 ml"

Care product for dogs

Toothpaste and tooth care in one product

Dental Care cleans and maintains teeth and gums, and counteracts if used regularly dental calculus formation. Unpleasant breath odour is prevented as well.

Tip: For application a gauze bandage or a microfiber cloth is suited best.

Tip of an expert: Lack of teeth and mouth care with unsuitable products often cause gingivitis as well as mouth rot. Dental care contains natural care substances that promote optimal oral hygiene. With regular use, the teeth are gently cleaned and protected against dental plaque. Dental care reduces unpleasant breath odors.

Composition: Bentonite, organic sunflower oil, eggshell powder, tea tree oil, frankincense oil, fennel oil, star anise oil, sage oil, thyme oil, clove oil





Instruction for use: apply twice weekly even on teeth and gums.

Stir well before use. Store in cool and dark place!

Properties:

Animal categories: Dogs
Composition: Clove, Eggshell, Fennel, Frankincense, Salbei, Star anise, Sunflower oil, Tea tree, Thyme
Feed Profile: Mineral oil-free, Paraben-free, Silicone-free, Active & Sport, Leisure, Breeding, Without additives
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Gel
Product type: Care & hygiene
Special Requirements: Bad breath, Care, Dental care

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

Application "Dental Care 75 ml"
Anwendungsempfehlung: 2 mal wöchentlich gleichmäßig auf Zähne und Zahnfleisch auftragen.
Composition "Dental Care 75 ml"
Zusammensetzung: Bentonit, Bio-Sonnenblumenöl, Eierschalenpulver, Teebaumöl, Weihrauchöl, Fenchelöl, Sternanisöl, Salbeiöl, Thymianöl, Nelkenöl

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


CLP-/REACH-Notice
Hazard Statements
H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects.
EU hazard statements (EUH)
EUH208: Contains Weihrauchöl, Fenchelöl süß und Sternanisöl. May produce an allergic reaction.
Precautionary statements
P102: Keep out of reach of children.
P273: Avoid release to the environment.
P501: Dispose of contents/container to einer anerkannten Abfallentsorgungsanlage <...>.
Nominal quantity
0.075 l
Skip product gallery

Customers also bought

herbaVet Traumagin liquid 100 ml
herbaVet Traumagin liquid 100 ml
Sizes: 100 ml

Content: 0.1 Liter (€199.50 / 1 Liter)

Variants from €11.95
Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Futter-Öl, Fütterungsöl, Futteröl, Hunde-/Katzenfutter-Öl, Futter-Zutat
Fit-BARF Feeding Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Fit-BARF Feeding Oil is a mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients Fit-BARF Feeding Oil is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Content: 0.5 Liter (€41.90 / 1 Liter)

Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
herbaBARF Complete Oil 250 ml
herbaBARF Complete Oil 250 ml
Sizes: 250 ml

herbaBARF Complete Oil is mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients herbaBARF Complett Öl is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Content: 0.25 Liter (€55.80 / 1 Liter)

Variants from €11.95
Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Plaster Spray, Wundpflege, Tierlieb, Hautschutz, Behandelungs-Spray

Average rating of 5 out of 5 stars

VeaVet PlasterSpray 50 ml
Sizes: 50 ml

Care product (liquid) for animalsProtection of wounds from external influences thanks to breathable protective film with dragon's blood and propolisOur innovative VeaVet PlasterSpray combines the healing properties of dragon's blood - a natural tree resin from the Amazon region - with the antibacterial properties of propolis. This advanced duo provides a fast and effective support for wound healing.Dragon's blood has been used in traditional medicine for centuries. It accelerates the healing process and forms a natural, breathable protective film over the wound. It promotes cell renewal and can, therefore, support natural wound healing. Propolis is particularly beneficial for stressed and irritated skin, for example after minor skin irritations or slight abrasions. Natural protection: The spray forms an invisible protective film that breathably envelops the skin surface. This protects the wound from external influences.Rapid wound healing: Promotes tissue regeneration and ensures rapid healing.Suitable for all breeds: Whether small or large wounds - our spray is safe and effective for every furry friend.Application: Thanks to the spray bottle, the product is easy and hygienic to use - with no burning or pain for your pet.Perfect for use at home or on the goComposition: aqua, propane-1,2-diol, dragon's blood, propolis tinctureApplication recommendation: Shake before use! Clean the affected area and apply the spray at a distance of ca. 10-15 cm. The spray dries quickly and protects the wound from external influences such as dirt, moisture and germs. Avoid eye contact!

Variants from €9.95
Regular price: €15.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen