Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "EquiGreen Natural Power with Oats 20 kg"

Complementary feed (muesli flakes) for horses

The natural power muesli with oats


EquiGreen Natural Power meets the high demands that we at cdVet place on a concentrated feed for the sensitive herbivore horse:
 
  • Easy digestibility directly in the small intestine thanks to high-quality ingredients such as hydrothermally digested grain and the absence of waste products and fillers
  • Fast, readily available energy without disturbing the sensitive colon flora, which is designed for roughage
  • Lower amounts of concentrated feed with better digestibility and energy supply, which, in combination with sufficient good roughage, is easy on the sensitive, small horse's stomach and the entire digestive system, which is designed for feed rich in crude fiber
  • Free of synthetic vitamins, inorganic bound and artificially produced organic minerals and trace elements
  • Micronutrient supply exclusively via high-quality natural raw materials
  • No unnecessary strain on the sensitive detoxification organs of the steppe animal horse due to synthetic additives that are difficult to metabolize
  • Supply of vital minerals, trace elements, vitamins, and other vital substances from natural sources on which the entire organism is designed
  • High-quality plant and herbal supplements compensate for the lack of herbs on today's pastures
  • Improved health and increased performance



Composition: barley flakes, oat flakes 25%, maize flakes, (cereal flakes hydrothermally digested), linseed, alfalfa, molasses, rapeseed oil, eucalyptus leaves, stinging nettle herb, fruit vinegar, fennel, marshmallow, coriander, thyme, chamomile, aniseed, ribwort plantain leaves, birch leaves, cumin, sage, spruce needles, fenugreek seeds, garlic, elderberry juice, red beet juice, dextrose, fermented cereals (liquid), acerola cherry pulp, gingko leaves, artichoke leaves, purple coneflower herb, St. John's wort

Additives/kg: Technological additives: lactic acid (1a270) 1.2 mg.
The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content.

Analytische Bestandteile: Rohprotein 10,0%, Rohfett 5,3%, Rohfaser 2,6%, Rohasche 0,1%, Kalzium 0,32%, Phosphor 0,03%, Magnesium 0,12%, Natrium 0,12%

Feeding recommendation: Feed daily as sole concentrate. Small horses (up to ca. 200 kg): 50 g/animal. Large horses (from ca. 500 kg): 100 g/animal. Cold-blooded horses (from ca. 1000 kg): 150 g/animal.

Store it cool and dry. Protect from direct sunlight.
 

Properties:

Animal categories: Horses, Donkeys
Composition: Algae, Anise, Birch, Brewer's yeast, Caraway, Chamomile, Coriander, Corn, Dextrose, Eucalyptus, Fennel, Fenugreek, Flax, Fruit vinegar, Grape seed flour, Juniper, Malt, Molasses, Nettle, Oats, Rapeseed, Salbei, Spitzwegerich, Spruce, Thyme
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Breeding
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Müsliflocken
Product type: Single feed
Special Requirements: Digestion, Intestines, Stomach

Manufacturer information "EquiGreen"

Natural horse health from cdVet is called EquiGreen. The line includes all cdVet products in the horse segment and is not only impressive due to its elegant design. This feed supplement, care and hygiene series is specially tailored to the needs of horses and offers riders and animals a wide range of natural care in all areas.

Application "EquiGreen Natural Power with Oats 20 kg"
Fütterungsempfehlung: Als alleiniges Kraftfutter täglich füttern. Kleinpferde (bis ca. 200 kg): 50 g/Tier. Großpferde (ab ca. 500 kg): 100 g/Tier. Kaltblüter (ab ca. 1000 kg): 150 g/Tier.
Composition "EquiGreen Natural Power with Oats 20 kg"
Zusammensetzung: Gerstenflocken, Haferflocken 25%, Maisflocken, (Getreideflocken hydrothermisch aufgeschlossen), Leinsamen, Luzerne, Melasse, Rapsöl, Eukalyptusblätter, Brennnesselkraut, Obstessig, Fenchel, Eibisch, Koriander, Thymian, Kamille, Anissamen, Spitzwegerichblätter, Birkenblätter, Kümmel, Salbei, Fichtennadeln, Bockshornkleesamen, Knoblauch, Holunderbeersaft, Rote Beete Saft, Dextrose, Fermentgetreide flüssig, Acerolakirschmark, Gingkoblätter, Artischockenblätter, Purpur-Sonnenhutkraut, Johanniskraut Zusatzstoffe/ kg: Technologische Zusatzstoffe: Milchsäure (1a270) 1,2 mg. Die gleichzeitige Verwendung verschiedener organischer Säuren oder ihrer Salze ist kontraindiziert, wenn für eine(s) oder mehrere davon der zulässige Höchstgehalt erreicht oder nahezu erreicht ist. Analytische Bestandteile: Rohprotein 10,0%, Rohfett 5,3%, Rohfaser 2,6%, Rohasche 0,1%, Kalzium 0,32%, Phosphor 0,03%, Magnesium 0,12%, Natrium 0,12%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

mineralfutter, pferde, microminerals, tiernahrung, häufige zutage

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen MicroMineral 5 kg
Sizes: 5 kg

EquiGreen MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural and easily available micronutrients like minerals, trace elements, vitamins etc. and due to their vegetable origin the detoxification organs are not being overstrained anymore, whereby an optimal and natural micro nutrition is made possible with calcium, magnesium and a complete complex of essential trace elements and alginates.Special attention to optimal micro nutrition:-In growth-In fur changing-In training and competition use-In breeding-At stress-At problems with fur and skin-At older animals-At metabolism problems and allergies-At hoof problemsPossible consequences of deficiencies of trace elements and micronutrients:-Problems at fur changing-Scaly skin-Dull fur-Delay in development-Degeneration of bones and joints-Weakened immune system-susceptibility to stress-poor hoof quality-birth difficultiesFeeding as close to nature as possible is the basic prerequisite for horse health and performance. As an herbivore oriented in continuous intake of raw fiber-rich, low-energy and low-protein feed, the detoxification capacity of the horse liver is also limited and is easily overloaded by nutrient-rich feed, environment and other toxins but also by synthetic vitamins etc. This can contribute to feared metabolic problems, such as EMS, PSSM, etc., which are becoming increasingly common nowadays.EquiGreen MicroMineral is a natural, optimal dietary supplement in the trace and micronutrient range. Especially in the case of the feeding of prefabricated feeds, a shortage situation is quickly created, because industrial and thermal processing causes many substances to be damaged, altered or destroyed. Synthetics cannot completely remove this deficiency. Therefore, EquiGreen MicroMineral should not be missed.

Content: 5 Kilogramm (€15.19 / 1 Kilogramm)

Variants from €25.95
Regular price: €75.95
Subscribe and save up to 15%
Tip
Tierarztisches Produkt, Darmaktiv, Liquid, Flüssigkeit, GutActive

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutActive 1 L
Sizes: 1 l

For the production of EquiGreen GutActive wild plants and herbs are together fermented in a natural process. During this fermentation multiply the probiotic microorganisms and produce it so valuable for us substances for example lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. Through this particular mixture of valuable lactic acid bacteria and Co.the pH value in the digestive tract can be regulated, the development of pathogenic bacteria is reduced on the natural way. This makes EquiGreen GutActive to a holistic product in which all the components complement each other and act together.The fermented herbs in EquiGreen GutActive support the balance of intestinal flora and the entire microbiological situation.- Milk-free and therefore very well suited for milk and milk product intolerance.- Sugar-free and therefore suitable for diabetics. During the fermentation process to increase the lactic acid bacteria by breaking down the sugar and turn it into lactic and acetic acid. Only after the sugar is completely degraded, is completed the fermentation process.- Contains no alcohol.- The contained herbs are after the fermentation isn´t in the original form available and are thereby homeopathy compatible and most easily compatible.

Regular price: €48.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Darmreiniger, GutClean, cdVet, EquiGreen, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen GutClean 500 ml
Sizes: 250 ml

Complementary feed (liquid) for horsesFor intestinal cleansing – for the demand-oriented supplementary feeding in case of nutrient-related digestive disorders and intestinal problemsDigestive disorders, diarrhea, and other intestinal problems are often the result of an incorrect nutrition and not intact intestinal flora, respectively. EquiGreen GutClean is a natural, liquid food supplement to support of feed intake in case of digestive disorders and to promote the natural intestinal flora. EquiGreen GutClean supplements the feeding, with herbs and vegetable extracts, in a natural way to compensate for nutritional deficiencies.Expert tip: The use of chemical worming treatments as well as the administration of antibiotics can lead to the intestinal balance being disturbed. Therefore, especially after this and in case of already existing intestinal problems, a feeding of EquiGreen GutClean with subsequent restorative feeding of EquiGreen ToxiVet sorb and EquiGreen GutActive. is recommended.Composition: fruit vinegar, dextrose, elderberry juice, beetroot juice, fermented cereals (liquid), acerolacherry pulp, gingko leaves, stinging nettle (ground), ribwort plantain leaves, artichoke leaves, anise seeds, thyme, purple coneflower herb, St. John's wortAdditives/kg: Preservative: lactic acid (1a270)* 2.38 g. Flavouring compounds: chestnut extract 50.0 g, ethanol (2b02078) 4.03 g, oregano oil 0.24 g.*The simultaneous use of different or ganic acids or their salts is contraindi cated where one or more of them is used at or near the maximum permitted content. The mixture of different sources of lactic acid shall not exceed the permitted maximum level of 20000 mg/kg in complete feedingstuffs.Analytical constituents: crude protein 0.3%, crude fat 0.2%, crude fiber 0.5%, crude ash 0.4%, moisture 90%, sodium 0,02%Feeding recommendation: Give 1-2 ml/100 kg body weight daily for 20-25 days directly into the muzzle or add to the feed. 

Content: 0.25 Liter (€103.80 / 1 Liter)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
Kräuter, Wildkräuter, Tierfutter, Mineralfutter, 3 kg

Average rating of 5 out of 5 stars

Lick Stone Wild Herbs 3 kg
Sizes: 3 kg

Mineral complementary feed for horses, cattle, alpacas, camels, sheep, goats, and game animalsSea salt lickstone with bitter and tanninsThe regular intake of bitter and tannic substances is often greatly underestimated in animal nutrition. Wild species instinctively ingest them to effectively support their intestinal flora (intestinal microbiome) and, thus, their immune system. The bile flow stimulated by bitter substances is essential for the proper absorption of nutrients, as the intestinal milieu is shifted into the alkaline range, and only in this way can the enzymatic breakdown and utilization of food succeed optimally.Bitter substances are also of particular importance with regard to uninvited intestinal inhabitants, however, as they strengthen the body's own defenses against parasites in the animal's intestine and can provide a temporary, worm-hostile intestinal environment. In addition, tannins support the protective layer in the intestine and also impede the adhesion and penetration of toxic irritants.But also metabolism-sensitive animals benefit from a well-established intestinal flora. Bitter substances keep digestion going and support liver function.Expert tip: If you should notice that the cdVet Lick Stone Wild Herbs is licked excessively, this may indicate an increased need for bitter and tannic substances. In those cases, we recommend that you cover the need with EquiGreen WK-Mix and privet WK-Mix, respectively.Composition: sea salt, pumpkin seeds, walnut leaves, male fern herb, sweet wormwood herb, dandelion root, wild garlic herb, corianderAnalytical constituents: sodium 38,0%, calcium 0.2%, magnesium 0.15%, phosphorus 0.15% 

Content: 3 Kilogramm (€5.65 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 15%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen