Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-BARF Feeding Oil 100 ml"

Fit-BARF Feeding Oil is a mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients Fit-BARF Feeding Oil is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Argan, Evening primrose, Flax, Pumpkin, Wheat
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, BARF, Vegetarian, Without additives, Grain-free, Vegan, Cold-pressed, Oils & essential fatty acids, Feeding
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Öl
Product type: Ölkomposition, Supplementary feed
Special Requirements: Digestion, Dull coat, Fur, Fur change, Health, Internal organs, Skin

Manufacturer information "Fit-BARF"

Fit-BARF optimizes the natural raw feeding method with proven concept products to create an all-round healthy diet. Fit-BARF provides important nutritional components for this feeding method, such as herbs, fruit, fatty acids and much more.

The balanced ingredients of the Fit-BARF products form the basis for a balanced and functional BARF concept! Fit-BARF products should therefore not be missing from the menu when feeding fresh or frozen meat!

Application "Fit-BARF Feeding Oil 100 ml"

Feeding recommendation: Daily small dogs and cats 0.5 teaspoon, medium dogs 1 teaspoon, large dogs 1.5 teaspoons.

After opening, keep cool and dark and use within 6 weeks!

Composition "Fit-BARF Feeding Oil 100 ml"

Composition: Linseed oil, evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil, argan oil.

Analytical constituents: Crude protein 0.1%, crude fat 99.6%, crude fiber 0.1%, crude ash 0.2.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Lachsöl, Salmonöl, Futterzusatz, Naturprodukt, Vitaminzusatz

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 100 ml
Sizes: 100 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.1 Liter (€64.50 / 1 Liter)

Regular price: €6.45
Subscribe and save up to 5%
Fut-BARF, MicroMineral, Tiernahrung, Pulver, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF MicroMineral 500 g
Sizes: 500 g

Fit-BARF MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Lachsöl, Fischöl, Flasche, 55 ml, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.5 Liter (€25.90 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%
Zahnpflege, DentaVet, Atemfrisch, Naturprodukt, Kapsel
DentaVet Fresh Breath 40 g
Sizes: 40 g

Complementary feed for dogsOdor adsorption by chlorophyll, powderHardly anything can disturb the human-animal relationship as much as an unpleasant muzzle odor. dentaVet Fresh Breath was developed precisely for this problem.Arguably one of the outstanding properties of chlorophyll is its strong ability to adsorb odors. Chlorophyll can also significantly reduce the odor of bitches in heat and thus keep male dogs away. Likewise, if the dog has a strong `own scent‘, it can significantly improve the odor.Expert tip: dentaVet Fresh Breath can develop its positive properties even more effectively if it is poured over with hot water or brewed as a tea before feeding.Composition: parsley, grass, herbs, legume plants, seaweed meal, sage leaves, ChlorellaAdditives/kg: Technological additives: clinoptilolite of sedimentary origin (1g568) 10 g.Total quantity of clinoptilolite of sedimentary origin from all sources shall not exceed the maximum content of 10000 mg/kg.Analytical constituents: crude protein 14.8%, crude fat 3.0%, crude ash 18.9%, crude fiber 10.9%, ash insoluble in HCl 10.2%Feeding recommendation (powder): Add 2.5-3 g/10 kg body weight to the feed 2-3 x weekly. 1 tsp. corresponds to approx. 2.5 g.Feeding recommendation (capsules): 2-3 x weekly feed dogs up to 10 kg body weight 4-8 capsules. Capsule filling quantity: ca. 0,443 g.dentaVet Fresh Breath ist not suitable for gestating bitches.

Content: 0.04 Kilogramm (€148.75 / 1 Kilogramm)

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen