Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-BARF Light Diet 2,5 kg"

After surgeries or stressful situations of the gastrointestinal tract, as well as with stomach-sensitive dogs, it is important to relieve the digestive system. Feeding should therefore be designed to be gentle on the stomach. The easiest way to do this is with the light and easily digestible Fit-BARF Light Diet.

Fit-BARF Light Diet contains both water-insoluble as well as water-soluble dietary fibers, which - due to their swelling capacity - can bind the gastric juice and trap toxins. The naturally contained mucilage covers the irritated gastrointestinal walls like a protective film and contribute to soothe them. In addition, Fit-BARF Light Diet is rich in nutrients, vitamins, and carotenoids, and can help to protect the intestines from colonization by pathogenic germs. Our tried and tested herbal mixtures contain natural minerals and organic flavones and can contribute to flush out unwanted substances out of the body. In addition, the intestinal wall is supplied with energy to promote a 'positive microflora'.


Fit-BARF Light Diet can:

relieve the digestive system
support the gastrointestinal tract during regeneration
improve the well-being

Properties:

Animal categories: Dogs
Composition: Algae, Apple, Birch, Brewer's yeast, Carrot, Dandelion, Flax, Grape seed flour, Malt, Milk thistle, Nettle, Oats, Peat, Seaweed meal, Sunflower
Feed Profile: Leisure, BARF, Diet & Light, Vegetarian, Without additives, Sensitiv, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Care & hygiene
Special Requirements: Digestion, Earth / Grass, Health, Internal organs, Intestines, Schmatzen, Stomach

Manufacturer information "Fit-BARF"

Fit-BARF optimizes the natural raw feeding method with proven concept products to create an all-round healthy diet. Fit-BARF provides important nutritional components for this feeding method, such as herbs, fruit, fatty acids and much more.

The balanced ingredients of the Fit-BARF products form the basis for a balanced and functional BARF concept! Fit-BARF products should therefore not be missing from the menu when feeding fresh or frozen meat!

Application "Fit-BARF Light Diet 2,5 kg"

Feeding recommendation: Add 30 g/10 kg body weight to the feed daily. 1 tbsp = ca. 3 g / 1 tbsp = approx. 9 g. Mix 1 part Light Diet with 4 parts warm water and let it swell for 30 minutes. The feeding quantity given is a recommendation, as feeding requirements may vary depending on age, breed, state of health, and activity.

To avoid possible deficiencies, you should always add an easily digestible protein source (e.g. yoghurt, chicken or low-fat beef) to the light diet that is tailored to your pet. Then feed the feed in many small meals throughout the day to protect the stomach and intestines as much as possible.

Composition "Fit-BARF Light Diet 2,5 kg"

Additives/kg: Technological additives: clinoptilolite of sedimentary origin (1g568) 0,6 g.

Total quantity of clinoptilolite of sedimentary origin from all sources shall not exceed the maximum content of 10000 mg/kg.

Analytical constituents: crude protein 16.0%, crude fat 6.3% crude fiber 5.7%, crude ash 4.3%, calcium 0.58%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Fit-BARF Vital 400 g

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Vital 400 g
Sizes: 400 g

Energy is not only performance in terms of fat and carbohydrates but especially in terms of vitality. So Fit-BARF Vital consists for a significant part of seedlings of wheat, which are produced by a specially gentle process under 40°C. The seedlings of wheat are the germinating vital force from the wheat and provide the body with an enormous bio- energetic force. This is helpful for the whole immune system , constitution and of course the strengthening of the body. It strengthen, moreover, the resources of the body during higher load. Furthermore, Fit BARF Vital contains a specially high part of natural folic acid and thus it is significant for young animals or lactating female dogs .

Content: 0.4 Kilogramm (€42.37 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 5%
hundezusatz, fell and haut vital, pflegemittel für hp, tierarzt ernährung, gelbe etikett

Average rating of 5 out of 5 stars

Coat & Skin Vital Dog & Cat 400 g
Sizes: 400 g

Coat & Skin Vital Dog & Cat is a purely natural complementary feed for intensive support of the organism in dull and dry coat, hair breakage and loss, dandruff and other skin irritations, which are often consequences of stress and deficiencies, as well as burdens from synthetic substances. Coat & Skin Vital Dog & Cat consists of special herbs, yeasts, essential fatty acids, micronutrients, trace elements, and vitamins that help to compensate for nutritional deficiencies and thus ensure optimal condition of the detoxification organs.

Content: 0.4 Kilogramm (€52.37 / 1 Kilogramm)

Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
Fit-BARF Organic Hemp Nut Oil 250ml
Fit-BARF Organic Hemp Nut Oil 250ml
Sizes: 250 ml

Through his, under the herbal oils, the highest content of valuable essential fatty acids, particularly omega 3 and 6, hempseed oil is valid as with one of the most valuably oils. The content in rather rare gamma linoleic acid, vitamin E, minerals, doubly as well as triply unsaturated alpha linoleic acid (which must be supplied about the food, because the animal organism cannot form this) makes the biology hempseed oil a valuable supplier who should be absent in no well-balanced food.

Content: 0.25 Liter (€59.80 / 1 Liter)

Variants from €9.95
Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen