Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-BARF Rosehip Husks fine 800 g"

Fit-BARF Rosehip Husks are rich in vitamin C, carotenoids, fruit acids, and pectins. They are finely ground and can thus be mixed well with the feed.

Properties:

Animal categories: Dogs
Product form: Powders

Manufacturer information "Fit-BARF"

Fit-BARF optimizes the natural raw feeding method with proven concept products to create an all-round healthy diet. Fit-BARF provides important nutritional components for this feeding method, such as herbs, fruit, fatty acids and much more.

The balanced ingredients of the Fit-BARF products form the basis for a balanced and functional BARF concept! Fit-BARF products should therefore not be missing from the menu when feeding fresh or frozen meat!

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Tiernahrung, Vet-Carotin, Darmregulierung, Natürliche Nahrungsergänzung, Karottenmotiv
VetCarotin 720 g
Sizes: 720 g

VetCarotin is rich in carotene, essential vitamins, and trace elements, such as calcium, iron, magnesium, manganese, phosphorus, potassium, and iodine. These ingredients are important for a good hair coat, good pigmentation, high resistance, good eyesight, organ metabolism, blood and cell structure, and for anoptimal and healthy young animal development.VetCarotin is a purely natural, ground carrot pomace, which is given daily to the normal feed. The contained β?-carotene (provitamin A) is converted in the body to vitamin A and serves the organism, among other things, to build up, cover and seal the outer layers of the skin and the mucous membranes of the respiratory and digestive system, as well as the urinary and sexual system. In the case of nutrition-related diarrhea, it can be used, in combination with GutClean, for support.

Content: 0.72 Kilogramm (€24.93 / 1 Kilogramm)

Variants from €6.95
Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Fit-BARF Brewers' Yeast 680 g
Fit-BARF Brewers' Yeast 680 g
Sizes: 680 g

Brewers' yeast, as the most balanced, natural source of vitamin B, whose vitamins are present in a broken down state and can be absorbed directly, is a valuable addition to the daily diet. In addition, brewers yeast has a positive effect on the intestinal flora. Its content of phosphorus, potassium, magnesium, calcium, iron, zinc, copper, and manganese, as well as the trace elements cobalt, molybdenum, chromium, and selenium, provide an important contribution to demand-oriented nutrition.

Content: 0.68 Kilogramm (€23.46 / 1 Kilogramm)

Variants from €10.95
Regular price: €15.95
Subscribe and save up to 5%
Cod liver oil, Fish oil, Dorschelebertran, Liquor bottle, Naturprodukt
Fit-BARF Cod Liver Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Fit-BARF Cod Liver Oil is a high-value supplier for omega-3-fatty acids and vitamin D. Omega-3-fatty acid (for example linolenic acid) are polyunsaturated fatty acids, which cannot be created itselves by the body. Thus they are called essential and must be fed to the organism with the nutrition. Vitamin D is important for the builing of the bones and the regulation of the calcium balance.

Content: 0.5 Liter (€61.90 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €30.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen