Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-Crock Basic Cattle Mini 2 kg"

Complete feed for dogs

Natural, cold-pressed dry dog feed with beef - without gluten !


Fit-Crock Basic Cattle is our top feed in the usual cdVet quality with a moderate protein content. It is therefore also ideal as a dry supplement to partial BARF or for the BARF break. The animal proteins come mainly from cattle from species-appropriate grazing.

Also ideal for weight reduction in overweight dogs, for controlled protein reduction in dogs with liver and kidney disease, and for sensitive dogs with stomach and intestinal problems. Gently processed vegetables and valuable carbohydrates as an easily digestible source of energy result in a balanced meal, which - as always with cdVet – is supplemented and rounded off with our minerals. To ensure that your dog's nutritional profile is complete and harmonious, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. We only use the best products in gentle cold pressing. Pure nature - from the first to the last bite


Expert tip: From a naturopathic point of view, animal nutrition should always be based on several pillars. We, therefore, generally recommend the additional feeding of.cdVet MicroMineral and GutActive.



Composition: meat and animal by-products (17% beef meal, 6.79% blood meal, 5.5% beef fat), maïs, rice, maize germs, marine fish meal, molasses, brewers' yeast, carrot pomace, whey powder, beet pulp, linseed oil, grape pips meal, sunflower seed expeller, maerl, peat, malt rootlets, birch leaves, stinging nettle herb, milk thistle herb, dandelion herb, seaweed meal, dandelion root

Analytical constituents: crude protein 24%, crude fat 10%, crude fiber 0.9%, crude ash 7.4%, calcium 1.39%, phosphorus 0.67%

Feeding recommendation as main feed:
 
Weight of the dogDaily amount
1 –   5 kg50 – 100 g
5 – 10 kg100 – 200 g
10 – 20 kg200 – 300 g
20 – 35 kg300 – 400 g
35 – 50 kg400 – 500 g
50 – 65 kg500 – 600 g

The information on our cold-pressed dog food is merely a guideline for a balanced diet that is based to the dog's needs. However, they should be adapted to the individual needs of the dog, as requirements can vary depending on the breed, age and size of the dog, training performance, and ambient influences. Fresh water should always be available.

Store it cool and dry. Protect from direct sunlight.

Properties:

Animal categories: Dogs
Area of Application: Internal
Composition: Algae lime, Birkenblätter, Blood meal, Brewer's yeast, Carrot pomace, Corn, Dandelion, Grape seed flour, Leinöl, Maiskeime, Malt germs, Meeresfischmehl, Milk thistle, Molasses, Molkenpulver, Nettle, Peat, Rice, Rinderfett, Rindfleischmehl, Rübenschnitzel, Seaweed meal, Sunflower cake
Feed Profile: Without additives, Gluten-free, Cold-pressed, Weight problems, Feeding
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Pellets
Product type: Single feed
Special Requirements: Kidneys, Liver

Manufacturer information "Fit-Crock"

The Fit-Crock brand stands for dry food that is produced using a gentle cold-pressing process. This preserves the natural vitamins. Fit-Crock does not contain any synthetic vitamins or flavor enhancers in order not to place unnecessary strain on the animal's metabolism. Balanced natural ingredients ensure a broad supply and optimal nutrition in a natural way.

Application "Fit-Crock Basic Cattle Mini 2 kg"

Feeding recommendation as main feed:

Weight of the dog and daily amount in g

1 – 5kg: 50 – 100g

5 – 10kg: 100 – 200g

10 – 20kg: 200 – 300g

20 – 35kg: 300 – 400g

35 – 50kg: 400 – 500g

50 – 65kg: 500 – 600g

The information is indicative only. Fresh water should always be available.

Composition "Fit-Crock Basic Cattle Mini 2 kg"

Composition: Meat and animal by-products (17% beef meal, 6.79% blood meal, 5.5% beef fat), maize, rice, maize germ, marine fishmeal, molasses, brewer‘s yeast, carrot pomace, milk and dairy products, beet pulp, linseed oil, grape pips meal, sunflower cake, maerl, peat, malt rootlets, stinging nettle herb, birch leaf, milk thistle, dandelion, seaweed meal.

Analytical constituents: Crude protein 24%, crude fat 10%, crude fiber 0,9%, crude ash 7,39%, calcium 1,39%, phosphorus 0,67%.

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

Gerd S. Verified Buyer

2 July 2026 16:09

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schmeckt, ist gut verdaulich, Preis/Leistung in Ordnung

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Daniela R. Verified Buyer

20 June 2026 06:39

Review with rating of 5 out of 5 stars

Auch ein sehr gutes...

Auch ein sehr gutes Futter!

Skip product gallery

Customers also bought

Sprotten, Kleine Fische, Snackfisch, 250 g, Naturprodukt
Fit-Hap FishHap Sprats 250 g
Sizes: 250 g

The natural fish is only dried with hot air and is best suited as a reward snack for your dog and cat.100% natureNo preservatives!No artificial colorants!No chemical additives!

Content: 0.25 Kilogramm (€43.80 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Bio-Öl, Kuminöl, ägyptisches Schwarzkümmelöl, organic egyptian black cumin oil, 100% Natur
Singulares Huile de Cumin Noir
Sizes: 100 ml

Rich in valuable, natural vitamins and essential fatty acids, Singulares Organic Egyptian Black Cumin Oil provides important feeding building blocks for defense. It is also used to support strong performance requirements.Fresh organic black cumin oil from our own manufactureFrom premium seeds (Nigella sativa), original Egyptian organic cultivationHigh content of unsaturated fatty acidsFeeding-related support of the respiratory tract condition

Content: 0.1 Liter (€139.50 / 1 Liter)

Variants from €9.95
Regular price: €13.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Mineral supplement, Vitamins, Trace elements, Cat nutrition, Animal health

Average rating of 4.5 out of 5 stars

MicroMineral Dog & Cat 500 g
Sizes: 500 g

MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Particularly when feeding ready-made feed, a deficiency situation quickly arises because many substances are damaged, modified, or destroyed by industrial and thermal processing. Synthetic substances cannot completely eliminate this deficiency. Therefore, cdVet MicroMineral should not be missing in any diet. As an addition to dry food, canned meat and also in fresh meat feeding, for natural mineralization and vitamin protection.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
+HuminoMin-Komplex
- Bierhefe
+ Moringa
Micro Mineral, Spezial, Bio-Moringa, Torf, Nahrungsergänzung

Average rating of 5 out of 5 stars

MicroMineral Special 150 g
Sizes: 150 g

MicroMineral Special is a high-quality source of nutrients with, among other things, organic Moringa is distinguished by its 90 essential nutrients, vitamins, minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form, which is why it is often referred to as a superfood, and not without reason. Our Moringa is of the highest quality - hand-harvested, gently dried and ground, in organic quality and is traded Fair Trade from Africa.MicroMineral Special does not contain yeast and is therefore particularly suitable for animals that require a low-purine feed. The contained peat supports a healthy intestine with its humic acids and binds excess stomach acid and absorbed pollutants. Peat protects the intestinal mucosa and soothes the nerves in the intestinal tract. It has a bacteria and virus repellent effect and thus supports the immune system of our four-legged friends - more defenses for more health.With MicroMineral Special your animal is all around supplied.excellent source of vitamins, minerals, and trace elementsmoringa supports muscle developmentnatural source of iron - can stimulate blood formationgastrointestinal regulation through humic acidscell protection through antioxidantswithout yeast - especially suitable for low purine feeding

Content: 0.15 Kilogramm (€99.67 / 1 Kilogramm)

Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen