Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-Hap CBD Treats 300 g"

Complementary feed (sticks) for dogs and horses

Tasty treats from CBD-containing press expeller


Fit-Hap CBD Treats are extracted from the leaves of the hemp plant using the special cdVet cold pressing process. CBD is the abbreviation for cannabidiol, one of the many ingredients in the hemp plant Cannabis sativa. In contrast to the hemp component THC (=tetrahydrocannabinol), CBD has no intoxicating (psychoactive) effects. 

The process of extracting the ingredient CBD from the hemp plant with the help of chemicals is customary in trade. The extracted CBD was then marketed as animal feed. However, this type of production is not permitted for animal feed. Due to the lack of marketability, many CBD products have been taken from the market in the meantime. cdVet therefore did not have any CBD products in its range so far. Fit-Hap CBD Treats are not obtained with chemical additives, but they are legally compliant, purely natural, cold-pressed, and CBD-containing expeller treats. Thus the Fit-Hap CBD Treats from cdVet are marketable as a complementary feed for animals and can be fed without hesitation to animals that do not have an MDR1 gene defect.

The special cdVet cold pressing process ensures ensures a purely naturally obtained CBD expeller, which also contains the full spectrum of plant substances, consisting of terpenes, flavonoids, phenols, omega-3 and -6 fatty acids, minerals, and vitamin E. The psychoactive THC is almost completely eliminated and is of course below the limit value of 0.2% THC specified by the EU.

These tasty Fit-Hap CBD Treats have been developed as a daily food supplement for your favorite. They are not only delicious, but also provide a valuable contribution to the daily diet due to the valuable ingredients (omega 3-6-9 fatty acids, fiber, lignins, minerals, trace elements, antioxidants, vitamins (A, B1, B2, B6, B12, D3, E). The natural flavors and unique taste make the food supplement a special treat for your favorite.

Dogs with MDR1 gene defect: There are no reliable studies on the tolerability of CBD products regarding dogs with MDR1 gene defect. Therefore, feeding of dogs with MDR1 gene defect should be done in consultation with your veterinarian or veterinary practitioner. We recommend the following alternative cdVet products for dogs with MDR1 gene defect:
⦁    Musculoskeletal system: ArthroGreen Classic, ArthroGreen plus, et al.
⦁    Stress: Nerves Food, Calma, et al.



Composition: linseeds*, hemp leaves*
*deoiled

Analytical constituents: CBD/CBDa (cannabidiol/-acid) 0.21%, crude protein 23.3%, crude fat 6.5%, crude fiber 10.4%, crude ash 10.4%, sodium 0.2%

Feedings recommendation: Feed 2-6 treats a day depending on weight.
 

Manufacturer information "Fit-Hap"

Would you like to reward your pet with a special treat? Then don't just take anything, but Fit-Hap treats with a purpose!

The wide Fit-Hap range is not only delicious but also completely healthy. Whether chews, fish, treats or homemade delicacies, there is something here for every taste!

Application "Fit-Hap CBD Treats 300 g"
Fütterungsempfehlung: Je nach Gewicht 2-6 Leckerli am Tag verfüttern.
Composition "Fit-Hap CBD Treats 300 g"
Zusammensetzung: Leinsamen*, Hanfblätter* *entölt Analytische Bestandteile: CBD/CBDa (Cannabidiol/-säure) 0,21%, Rohprotein 23,3%, Rohfett 6,5%, Rohfaser 10,4%, Rohasche 10,4%, Natrium 0,2%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

bio-flower, flasche, s.o.s, e-liquid, natur
Organic Bach Flowers SOS 20 ml
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. To this freshly picked flowers were placed in a bowl with water, due to transmit their biophysical energy according to the cooking method or the sun method on the water. So you won 37 different plant extracts as well as an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. In addition, not only the flower essences but also contained all the other ingredients are Bio certified . Unique is also the basis of Bio-Bach Fowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of holistic quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Ohrenpflege, Mittel, Tropfer, Flasche, Pflanzenextrakt
VeaVet Ear Care mild 20 ml
Sizes: 20 ml

Care product for animalsGentle cleaning and soothing care of the outer ear areaWith VeaVet Ear Care mild, you clean and care for the ears of your pet in a gentle manner. Especially drooping ears or ears with heavy hair growth are often impaired in their natural cleaning. The earwax (cerumen) is poorly or not at all transported to the outside and can lead to a blockage of the external auditory canal. Sebum and cerumen form thereby the breeding ground for pathogenic fungi and bacteria.Stubborn soilings are solved through the regular, gentle cleaning with VeaVet Ear Care mild. Renewed soiling adhesions can be avoided. VeaVet Ear Care mild promotes the formation of a skin ambience that makes it difficult for harmful fungi and bacteria to recolonize. VeaVet Ear Care mild naturally supports ear health.Composition: aqua, liverwort, emulsifier, marigold oil, neem oil, clove oil, jojoba oil, lavender oil, geranium oil, thyme oil, sage oil, frankincense oil, arnica blossom extractApplication recommendation: Shake before use. Instill 1-2 drops into the external auditory canal and massage gently. Suitable also for cats!Contains eugenol, 5-isopropyl-2-methylbicyclo[3.1.0]hex-2-ene, and lavender oil. May produce an allergic reaction. 

Content: 0.02 Liter (€647.50 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%
CBD Sticks, Kaltgepresstes CBD-Produkt, Pulver, EU-Richtlinien, Naturgesundheit
CBD Sticks 300 g
Sizes: 300 g

Complementary feed (sticks) for dogs and horsesTasty sticks from CBD-containing press expellerCBD Sticks are extracted from the leaves of the hemp plant using the special cdVet cold pressing process. CBD is the abbreviation for cannabidiol, one of the many ingredients in the hemp plant Cannabis sativa. In contrast to the hemp component THC (=tetrahydrocannabinol), CBD has no intoxicating (psychoactive) effects.The process of extracting the ingredient CBD from the hemp plant with the help of chemicals is customary in trade. The extracted CBD was then marketed as animal feed. However, this type of production is not permitted for animal feed. Due to the lack of marketability, many CBD products have been taken from the market in the meantime. cdVet therefore did not have any CBD products in its range so far. CBD Sticks are not obtained with chemical additives, but they are legally compliant, purely natural, cold-pressed, and CBD-containing expeller treats. Thus the CBD Sticks from cdVet are marketable as a complementary feed for animals and can be fed without hesitation to animals that do not have an MDR1 gene defect.The special cdVet cold pressing process ensures ensures a purely naturally obtained CBD expeller, which also contains the full spectrum of plant substances, consisting of terpenes, flavonoids, phenols, omega-3 and -6 fatty acids, minerals, and vitamin E. The psychoactive THC is almost completely eliminated and is of course below the limit value of 0.2% THC specified by the EU.These tasty CBD Sticks have been developed as a daily food supplement for your favorite. They are not only delicious, but also provide a valuable contribution to the daily diet due to the valuable ingredients (omega 3-6-9 fatty acids, fiber, lignins, minerals, trace elements, antioxidants, vitamins (A, B1, B2, B6, B12, D3, E). The natural flavors and unique taste make the food supplement a special treat for your favorite.Dogs with MDR1 gene defect: There are no reliable studies on the tolerability of CBD products regarding dogs with MDR1 gene defect. Therefore, feeding of dogs with MDR1 gene defect should be done in consultation with your veterinarian or veterinary practitioner. We recommend the following alternative cdVet products for dogs with MDR1 gene defect:Musculoskeletal system: ArthroGreen Classic, ArthroGreen plus, et al.Stress: Nerves Food, Calma, et al.Composition: linseeds*, hemp leaves**deoiledAnalytical constituents: CBD/CBDa (cannabidiol/-acid) 0.21%, crude protein 23.3%, crude fat 6.5%, crude fiber 10.4%, crude ash 10.4%, sodium 0.2%Feeding recommendation: Feed 2-6 sticks a day depending on weight. 

Content: 0.3 Kilogramm (€29.83 / 1 Kilogramm)

Regular price: €8.95
Subscribe and save up to 5%
ArthroGreen, Classic, Joint care, Kapseln, Grünlippmuschel

Average rating of 5 out of 5 stars

ArthroGreen Classic 165 g
Sizes: 165 g

Complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsFor the demand-oriented feeding of dogs and cats sensitive to joints – special supply of joints, muscles, tendons with New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat)The New Zealand greenshell mussel has a high density of useful biologically active substances such as glycosaminoglycans. This makes it a valuable raw material with many positive properties. Glycosaminoglycans belong to the group of amino sugars (simple sugars), are also called food for the joints and are a natural component of the synovia (synovial fluid) and cartilage. ArthroGreen Classic contains a high proportion of New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat) and glycosaminoglycans, which provide an important component for the functionality of the joint and thus promote its development.Expert tip: For problem animals, the feeding amount can be doubled for approx. 2-6 weeks after the first week for special support. Blood Circulation Gel is recommended for accompanying external care. For micronutrient and mineral supply, the feeding of MicroMineral is additionally advisable.Composition: New Zealand greenshell mussel (freeze-dried) 30%, grape pips meal, ginkgo leaves, devil's claw root, stinging nettle herb, field horsetail herb, sea buckthorn berries, spirulinaAnalytical constituents: crude protein 31.6%, crude fat 6.2%, crude fiber 12.1%, crude ash 10.8%, calcium 1.46%, phosphorus 0.49%, sodium 0.41%Feeding recommendation (powder): Add 1 g/10 kg body weight daily to the feed as required. 1 half tsp. corresponds to ca. 1 g.Feeding recommendation (capsules): 4 capsules/10 kg body weight daily. Capsule filling quantity: ca. 0.3 g. 

Content: 0.165 Kilogramm (€248.18 / 1 Kilogramm)

Regular price: €40.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen