Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "HuminoMineral 1 kg"

cdVet HuminoMineral cosists of and the unique HuminoMin-Complex® and natural nutrients. It is rich in essential amino acids, vitamins, minerals, and trace elements. Particularly noteworthy is its high content of zinc and magnesium. cdVet HuminoMineral also contains a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, β?-carotene, sulfur, potassium, and selenium.

Special feature of the HuminoMin® complex: Intestinal health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to the absorption and utilization of the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: Due to its elaborate composition, the mucous membranes of the stomach and intestine are protected and supported in their function, which favors the absorption of necessary micronutrients. In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties.

Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or also toxins supplied from outside, such as glyphosate, are already bound in the intestine and excreted via the feces. This reduces the burden on the organism because the toxins do not enter the blood, and organs and tissues remain protected. The presence of glyphosate in more and more feedstuffs, of plant and also animal origin, can lead to a deficiency of micronutrients, although there would actually be enough minerals and trace elements. These nutrients cannot be absorbed because they are bound by glyphosate.


HuminoMin® complex:

mucosal protection for stomach and intestine
toxin binding in the intestine
excellent feed conversion - micronutrients are better absorbed
cell protection through antioxidant properties
regulation of acid-base balance
support of the immune defense by balancing the lack of minerals

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Algae, Brewer's yeast, Grape seed flour, Malt, Peat, Seaweed meal, Sunflower
Feed Profile: Sugar-free, Vitamins, Leisure, Breeding, BARF, Without additives, Grain-free, Lactose-free, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Earth / Grass, Health, Hormones, Internal organs, Minerals, Pregnancy, Stomach

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

Suzana E. Verified Buyer

28 June 2026 14:30

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Skip product gallery

Customers also bought

Tip
DarmAktiv, GutActive, Nahrungsergänzung, Darmflora, Kautemittel

Average rating of 4.8 out of 5 stars

GutActive Dog & Cat 250 ml
Sizes: 250 ml

For the production of GutActive, wild and spice plants are fermented together in a natural process. During this fermentation, the probiotic microorganisms multiply, producing the substances that are so valuable to us, such as lactic acid, antioxidants, enzymes and vitamins. This special mixture of valuable lactic acid bacteria and co., can regulate the pH in the digestive tract, the development of pathogenic bacteria is naturally reduced. This makes GutActive to a holistic product in which all components complement and work together.The fermented herbs in the GutActive support the balance of the intestinal flora and the entire microbiological situation. This promotes physiological digestion and stimulates the natural immune system.- Milk-free and therefore very well suited for milk intolerance.- Sugar-free and therefore also suitable for diabetics. During the fermentation process, the lactic acid bacteria multiply by breaking down the sugars and turning them into lactic and acetic acid. Only when the sugars are completely degraded, the fermentation process is complete.- Contains no alcohol.- The herbs contained are no longer available in the original form after fermentation and are thus compatible homeopathy and usually easily tolerated.

Content: 0.25 Liter (€67.80 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 5%
Futteröl, Öl 3-6-9, Tierernährung, Fit-BARF, natürlich

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Oil 3-6-9 250 ml
Sizes: 250 ml

FitBarf Oil 3-6-9 is a pure natural product with a balanced fatty acid pattern from fish and cold-pressed plant oils. Naturally contained vitamin E contributes to cover and prevent nutrition-related deficiency symptoms, such as dull coat, itchy and flaky skin, or hair loss. Due to its content of essential omega-3 fatty acids, it provides excellent support for healthy joints and a functioning immune system. Naturally contained omega-6 fatty acids significantly support growth and repair processes. Omega-9 fatty acids have a positive influence on fat metabolism, nerve conduction, and the hormonal system.provides the essential omega-3 fatty acids DHA and EPAcontains the essential omega-6 fatty acid gamma-linolenic acidfor a shiny coat and healthy skinstrengthens the immune systemideal BARF supplement for dogs and cats

Content: 0.25 Liter (€59.80 / 1 Liter)

Variants from €12.95
Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Durchfall, Stopp Plus, Tiermedizin, Hunde-Medikament, Durchfalllinderung
Diarrhea Stop Plus 60 g
Sizes: 60 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders – `during periods of and recovery from acute diarrhoea´Pectins are more than just dietary fiber. Naturally occurring in many types of fruit, these plant-based polysaccharides act as a natural gelling agent. Once in the intestines, they absorb excess moisture and can thus be a natural aid to digestive disturbances. Diarrhea Stop Plus absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea.Expert tip: For a faster initial effect, the feeding amount of Diarrhea Stop Plus can be doubled at the beginning. It can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related diarrhea.Composition: banana powder, wheatgrass root, Dead Sea salt, oak barkAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 290 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 3.0%, crude fat 0.2%, crude fiber 6.0%, crude ash 32.0%, ash insoluble in HCl 30.0%. sodium 2.2%, potassium 0.8%. Source of carbohydrates: bananasFeeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 0.5 g/animal. Dogs: 0.5 g/10 kg body weight. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 1 capsule/animal. Dogs: 1 capsule/10 kg body weight. Capsule filling quantity: ca. 0.8 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.06 Kilogramm (€182.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
DarmRein Pro, GutClean Pro, Tierarzneimittel, Nahrungsergänzung, Darmprobleme, DarmRein Pro, GutClean Pro, Nahrungsergänzung, Verdauungsstörung, Darmprobleme
GutClean Pro 40 g
Sizes: 40 g

Complementary feed (powder, capsules) for dogs, cats, and other petsFor gut cleansing - for the demand-oriented, supplementary feeding in case of nutrient-related digestive disorders and intestinal problemsThe tannins contained in tree bark can contribute to a superficial compaction of the intestinal mucosa with the formation of a protective layer in the intestine. This prevents increased water leakage. The intestinal contents become less fluid, and the protective layer formed makes it more difficult for bacteria, toxins, or irritants to penetrate.A nutrition close to nature should be based on the menue of diet of wild animals. Thus, it could be observed during observations of various wildlife species that barks of trees and shrubs also form a solid food component.The tree parts contained in GutClean Pro are very rich in minerals and trace elements. They contain fiber-rich structures, but also valuable nutrients. This improves the absorption of nutrients and vital substances in the intestine. In addition, the B vitamins, trace elements and essential amino acids contained support intestinal health and thus the non-specific immune system.Composition: brewers' yeast cell walls (MOS), willow bark, elm bark, coriander seedsAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 335 g. Flavouring compounds: oregano oil 4.5 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 10.2%, crude fat 2.0%, crude fiber 4.9%, crude ash 35.2%, ash insoluble in HCl 29.0%, calcium 0.77%, phosphorus 0.17%Feeding recommendation (powder): Add 1 x daily to the feed. Dogs: 2-4 g/10 kg body weight for at least 30 days. Cats: 1-2 g/5 kg body weight for at least 14 days. Rodents: 1 pinch for at least 14 days 1 x daily. 1 half tsp. corresponds to approx. 1.5 g. Maximum amount of GutClean Pro: 59.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Dogs: 2-3 capsules/5 kg body weight once a day for at least 30 days. Cats: 1-2 capsules/5 kg body weight for at least 14 days. Capsule filling quantity: ca. 0.55 g. Maximum amount of GutClean Pro: 59.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen