Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Intimate Care 100 ml"

Care product for dogs and cats

Hygienic agent for care and cleaning in the genital and teat area

For dogs, intimate care should also be taken into account, because especially in unneutered males and females, this area is often susceptible. Many male dog owners know the problem: spring begins, thus also the time of bitches in heat, and the males begin to drip yellowish from the foreskin. The latter may also indicate an inflammatory process.

In dogs and bitches, Intimate Care can contribute to the care and cleaning of the genital and teat area before and after mating, and in bitches after birth, respectively. Intimate Care is a care product without petrochemical ingredients, surfactants, colorants, fragrances, and preservatives, and is free of fat and oil.
 

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

Application "Intimate Care 100 ml"
Application recommendation: Apply over a large area of the skin, repeat several times as required. 2 drops = ca. 1 ml. Store it cool and dark!
Composition "Intimate Care 100 ml"
Composition: sodium-containing, electrolytical-energetically treated water

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

New
Algenöl, Algae oil, Tropfen, Flasche, Naturprodukt
Singulares Algae Oil 50 ml
Sizes: 50 ml

Feed material for dogs, cats. and horsesA high-quality source of omega-3 derived from the power of microalgae (Schizochytrium sp.)Many people are familiar with omega-3 fatty acids primarily from fish oil. In fact, the valuable fatty acids DHA (docosahexaenoic acid) and EPA (eicosapentaenoic acid) originally come from microalgae. Fish simply obtain them from their food.DHA and EPA are important components of an adequate omega-3 intake. DHA is a natural component of cell membranes and plays an important role in the normal functioning of the brain and eyes. EPA supports a balanced intake of long-chain omega-3 fatty acids and provides a valuable supplement to the daily feeding.Singulares Algae Oil is a high-quality, plant-based source of omega-3 (up to ca. 65%) for dogs, cats, and horses. Derived from the microalgae Schizochytrium sp., it provides the essential omega-3 fatty acids DHA (up to ca. 40%) and EPA (up to ca. 20%) directly from the original source - without any fish. Whether for puppies, adult dogs, cats, or horses, Singulares Algae Oil supplements their daily diet in a natural way and is suitable for animals of all ages.More and more pet owners are prioritizing high-quality nutrition for their pets. Singulares Algae Oil offers a modern, fish-free source of omega-3 and is ideal as a daily dietary supplement. Thanks to its liquid form, Singulares Algae Oil is easy to measure out and mix into your pet’s feed. This ensures your pet receives a high-quality, plant-based omega-3 supplement containing DHA and EPA—day after day. 

Regular price: €13.95
Subscribe and save up to 5%
herbaVet Urogin 30 g
herbaVet Urogin 30 g
Sizes: 30 g

Content: 0.03 Kilogramm (€865.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €14.95
Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
herbaVet Mineral 150 g
herbaVet Mineral 150 g
Sizes: 150 g

Content: 0.15 Kilogramm (€86.33 / 1 Kilogramm)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
herbaVet Mineral 500 g
herbaVet Mineral 500 g
Sizes: 500 g

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Variants from €12.95
Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen