Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "MicroMineral plus Dog & Cat 150 g"

For more than 10 years, cdVet MicroMineral has been an innovation when it comes to the simple basic supply of mineral and vital substances in all areas. Its natural ingredients, rich in readily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc., can prevent deficiency situations.

MicroMineral plus now combines this experience with moringa and peat to create an unprecedented total concept of vitality and nutrients. Moringa stands out with 90 important nutrients, vitamins, and minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form. In addition, peat is rich in humic acids, which are able to bind excess stomach acid and harmful substances in the intestine.


Excellent source of vitamins and minerals
Moringa supports muscle development
Natural source of iron - can stimulate blood formation
Gastrointestinal regulation through humic acids
Cell protection through antioxidants

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Algae, Brewer's yeast, Grape seed flour, Malt, Moringa, Peat, Seaweed meal, Sunflower
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Sugar-free, Vitamins, Breeding, BARF, Without additives, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Earth / Grass, Health, Internal organs, Minerals, Muscles, Stomach

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

Application "MicroMineral plus Dog & Cat 150 g"
Fütterungsempfehlung: Täglich ca. 2 g/5 kg Körpergewicht dem Futter beifügen. 1 halber TL entspricht ca. 2 g.
Composition "MicroMineral plus Dog & Cat 150 g"
Zusammensetzung: Algenkalk, Malzkeime, Sonnenblumenkuchen, Seealgenmehl, Bierhefe, Traubenkernmehl, Bierhefezellwände (MOS), Moringa 5%, Torf 3% Zusatzstoffe/kg: Technologische Zusatzstoffe: Klinoptilolith sedimentären Ursprungs (1g568) 20 g. Die Gesamtmenge an Klinoptilolith sedimentären Ursprungs aus allen Quellen darf den Höchstgehalt von 10000 mg/kg Alleinfuttermittel nicht überschreiten. Analytische Bestandteile: Rohprotein 10,3%, Rohasche 47,7%, Rohfaser 8,2%, Rohfett 3,0%, salzsäureunlösliche Asche 6%, Kalzium 16,4%, Phosphor 0,26%, Natrium 0,31%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

+HuminoMin-Komplex
+ Moringa
Katzenfutter, Mineralstoffergänzung, Nahrungsergänzung, Tierfutter, Plus
MicroMineral plus Dog & Cat 500 g
Sizes: 500 g

For more than 10 years, cdVet MicroMineral has been an innovation when it comes to the simple basic supply of mineral and vital substances in all areas. Its natural ingredients, rich in readily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc., can prevent deficiency situations.MicroMineral plus now combines this experience with moringa and peat to create an unprecedented total concept of vitality and nutrients. Moringa stands out with 90 important nutrients, vitamins, and minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form. In addition, peat is rich in humic acids, which are able to bind excess stomach acid and harmful substances in the intestine.Excellent source of vitamins and mineralsMoringa supports muscle developmentNatural source of iron - can stimulate blood formationGastrointestinal regulation through humic acidsCell protection through antioxidants

Content: 0.5 Kilogramm (€41.90 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.95
Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Durchfall, Stopp Plus, Tiermedizin, Hunde-Medikament, Durchfalllinderung
Diarrhea Stop Plus 60 g
Sizes: 60 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders – `during periods of and recovery from acute diarrhoea´Pectins are more than just dietary fiber. Naturally occurring in many types of fruit, these plant-based polysaccharides act as a natural gelling agent. Once in the intestines, they absorb excess moisture and can thus be a natural aid to digestive disturbances. Diarrhea Stop Plus absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea.Expert tip: For a faster initial effect, the feeding amount of Diarrhea Stop Plus can be doubled at the beginning. It can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related diarrhea.Composition: banana powder, wheatgrass root, Dead Sea salt, oak barkAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 290 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 3.0%, crude fat 0.2%, crude fiber 6.0%, crude ash 32.0%, ash insoluble in HCl 30.0%. sodium 2.2%, potassium 0.8%. Source of carbohydrates: bananasFeeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 0.5 g/animal. Dogs: 0.5 g/10 kg body weight. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 1 capsule/animal. Dogs: 1 capsule/10 kg body weight. Capsule filling quantity: ca. 0.8 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.06 Kilogramm (€182.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Pfotenbalsam, Stick, Pflege, Vet-Produkt, Katzenpfotenpflege
VeaVet Paw Balm Stick 13.4 g
Sizes: 13,4 g

Care product for dogs and catsProtection and care for stressed pawsGentle care for paws that do a lot: VeaVet Paw Balm protects dry, cracked, or sensitive paws from environmental influences and supports the skin's strength. The balm is also available as a practical stick version for on the go - simply apply, no smearing, no marks. 

Content: 0.027 Stück (Menge) (€368.52 / 1 Stück (Menge))

Regular price: €9.95
Subscribe and save up to 5%
cdProtect Puppy 30 g
cdProtect Puppy 30 g
Sizes: 30 g

Complementary feed (powder) for puppiesNatural, hostile to worms feed supplement for puppiesThe microbiome of puppies first develops from birth and is only fully mature at 6-12 months. As a result, puppies are particularly susceptible to all therapeutic measures that affect the gut and react to many chemical worming treatments with mild to very severe diarrhea, as the developing microbiome is also attacked.cdProtect Puppy was developed in collaboration with veterinary practitioners and herbalists to help puppies build up healthy intestinal flora, stabilize intestinal health, and create a hostile to worms intestinal environment, especially during this sensitive time.The balanced combination of natural ingredients gently supports the digestive tract and contributes to a stable internal balance. This allows puppies to develop into healthy and vital dogs.The vet4Institute and many parasitology experts generally recommend checking the animal's worm infestation by regularly monitoring the fecal samples (worm monitoring).Expert tip: To build up the intestinal flora, we recommend feeding DarmAktiv from the 4. week onwards.Composition: peat, carrot pomace, organic grated coconut, pumpkin seeds, oregano, rockroseAnalytical constituents: crude protein 7.5%, crude fat 23.2%, crude fiber 9.3%, crude ash 6.3%Feeding recommendation: Add to the feed daily for 4 days. Puppies under 1 kg: 1 pinch. Puppies over 1 kg: 0.5 g/1 kg body weight. Repeat after 10-14 days. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 0.5 g. 

Regular price: €7.50
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen