Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Organic Bach Flowers Fear 20ml"

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.

Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are certified organic.
Another unique feature is the basis of Bio-Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Horses
Area of Application: Internal
Composition: Agrimony, Autumn gentian, Bleiwurz, Cherry plum, Gauklerblume, Larch, Mandelöl, Nachtkerzenöl, pflanzliches Wachs, Walnussbaum, Zitterpappel
Feed Profile: Oils & essential fatty acids
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Öl
Product type: Ölkomposition, Supplementary feed
Special Requirements: Stress

Manufacturer information "BIO Bach flowers"

Bach flowers were developed in the 1930s. Freshly harvested flowers were placed in a bowl of water in order to transfer their biophysical energy to the water using the cooking method or the sun method. This resulted in 37 different plant extracts and an essence from spring water.

cdVet BIO Bach flowers contain neither alcohol nor sugar. In addition, not only the flower essences but also all other ingredients are certified organic.

The basis of the cdVet BIO Bach flowers is also unique: the use of high-quality organic evening primrose oil creates a new generation in terms of holistic quality.

Application "Organic Bach Flowers Fear 20ml"

Feeding recommendation: Cats / Dogs: 2 drops per 5 kg body weight, horses: 10 drops 3 - 4 times daily.

Shake before use!

After opening keep it cool and dark and consume within 6 weeks!

Composition "Organic Bach Flowers Fear 20ml"

Composition: no DE-ÖKO - 001: evening primrose oil, almond oil, vegetable wax, prepared plumbago, prepared Agrimony, prepared cherry plum, prepared Aspen, prepared walnut tree, prepared larch, prepared Gentian, prepared spotted Gaukler flower (all ingredients from organic farming).

Eco comparing position: DE-ECO-001 non-EU Agriculture.

Analytical constituents: Crude protein 0.1%, crude fat 99.4%, crude fiber 0.1%, crude ash 0.2%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

stress, homeopathisch, bio-bachblüten, flasche, tropfen
Organic Bach Flowers Stress 20ml
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are certified organic.Another unique feature is the basis of Bio- Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
 calming, nahrungsergänzung, nervensystem, stressreduktion, tierfreundlich
Calma 20 ml
Sizes: 20 ml

Complementary feed (liquid) for dogs and catsFor the nutrition-related support in case of nervousness and before stressful situationsHigh demands in all areas of life, stress, and tension are frequent companions in everyday life. The nervous system is stressed many times, the emotional and physical resilience must be proven again and again. This upsets body and mind, makes unbalanced, and can cause nervousness. Calma can be a useful supplement to natural feeding in stressful situations.Expert tip: For daily feeding of permanently stressed/nervous animals, Nerve Food is recommended. 

Content: 0.02 Liter (€647.50 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%
Bio-Bachblüten, Bachblüten, Fläschchen, Kleines Fläschchen, Bio-Extrakt
Organic Bach Flowers New Year
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are Bio-certified.Another unique feature is the basis of Bio-Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Pflegerde, Wundex, Pflegestäube, Hautregeneration, VeaVet
VeaVet WoundEx Care Powder 90 g
Sizes: 90g

VeaVet WoundEx Care Powder 90 g

Variants from €8.95
Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen