Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Singulares Bio black cumin sticks 2,5kg"

Bio Black Cumin sticks can contribute to a positive change in the gastrointestinal tract through feeding.
This milieu change takes bacteria and fungi the food basis and can make their settlement in the gastrointestinal tract more difficult, the physiological intestinal flora is strengthened.
These positive feeding properties of the sticks are based on the carvone contained in the essential oil. Through the excellent properties of the residual oil and the contained roughage, the natural intestinal flora can be additionally supported. A good intestinal flora can contribute to self-regulation when the immune system is disturbed.
In addition, the oils contained can nutritionally support the respiratory condition.

- Fresh black cumin sticks from own organic production
- From premium seeds (Nigella Sativa), original Egyptian organic cultivation
- Very high residual oil content 16 - 17% due to the special cdVet cold pressing process
- Due to this cdVet cold pressing, organic black cumin oil is gently extracted from the seeds and the valuable press cake is produced

- Free of preservatives or other additives
- High proportion of unsaturated fatty acids
- The sticks contain, of course, all the active ingredients, which are also found in the black cumin oil
- Feeding-related support of the respiratory condition

Properties:

Animal categories: Dogs, Horses
Composition: Black cumin
Feed Profile: Leisure, Vegetarian, Without additives, Chewing pleasure, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Solid
Product type: Single feed
Special Requirements: Health, Immune system, Intestines, Metabolism, Respiratory tract, Stomach

Manufacturer information "S1ngulares"

The S1ngulares brand includes all individual supplements from cdVet. The uniform line is particularly suitable for pet owners who want to tailor their pet's daily menu to their individual needs.

Whether as a supplement to the BARF program or to complement a nutritionally specific diet - S1ngulares offers the highest quality!

Application "Singulares Bio black cumin sticks 2,5kg"

Feeding recommendation: Horses 50 - 150g per day / Dogs 3 - 8g per day.

Together with the usual food or as a treat.

Composition "Singulares Bio black cumin sticks 2,5kg"

Composition: 100% Bio black cumin press cake.

Eco control center DE-ECO-001 non-EU agriculture.

Analytical constituents: Crude protein 32.0%, crude fat 17.3%, crude fiber 7.1%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
25% Code: ATEM25
HustaVet acute 500 ml
HustaVet acute 500 ml
Sizes: 500 ml

The horse's entire body is designed for movement and speed. The respiratory organs are also correspondingly efficient. Unfortunately, this naturally results in a high sensitivity to cold and dusty air.HustaVet acute contains essential oils, which can improve the self-cleaning mechanism of the bronchial tubes, and natural mucilage, which has a protective and soothing effect on the sensitive mucous membranes of the respiratory tract. It also contains excellent sources of vitamin C and a variety of secondary plant substances that the immune system needs to maintain its function. This selected combination of high-quality herbs makes HustaVet acute a beneficial feed supplement for horses with sensitive respiratory tracts.

Content: 0.5 Liter (€107.90 / 1 Liter)

Variants from €31.95
Regular price: €53.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
+HuminoMin-Komplex
Huminational, EquiGreen, Mineral, Pferdefutter, 1.0kg?
EquiGreen HuminoMineral 4 kg
Sizes: 4 kg

EquiGreen HuminoMineral cosists of the unique HuminoMin-Complex® and natural nutrients. It is rich in essential amino acids, vitamins, minerals, and trace elements. Particularly noteworthy is its high content of zinc and magnesium. EquiGreen HuminoMineral also contains a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, β?-carotene, sulfur, potassium, and selenium.Special feature of the HuminoMin® complex: Intestinal health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to the absorption and utilization of the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: Due to its elaborate composition, the mucous membranes of the stomach and intestine are protected and supported in their function, which favors the absorption of necessary micronutrients. In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties.Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or also toxins supplied from outside, such as glyphosate, are already bound in the intestine and excreted via the feces. This reduces the burden on the organism because the toxins do not enter the blood, and organs and tissues remain protected. The presence of glyphosate in more and more feedstuffs, of plant and also animal origin, can lead to a deficiency of micronutrients, although there would actually be enough minerals and trace elements. These nutrients cannot be absorbed because they are bound by glyphosate.HuminoMin® complex:mucosal protection for stomach and intestinetoxin binding in the intestineexcellent feed conversion - micronutrients are better absorbedcell protection through antioxidant propertiesregulation of acid-base balancesupport of the immune defense by balancing the lack of minerals

Content: 4 Kilogramm (€19.49 / 1 Kilogramm)

Variants from €26.95
Regular price: €77.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
25% Code: ATEM25
Hustavet, Respiration Drops, Flüssigkeit Flasche, Tiermedizin, Natürlich
HustaVet Respiration Drops 20 ml
Sizes: 20 ml

HustaVet Respiration drops can stimulate as highly concentrated composition of essential oils of the respiratory tract for improved ventilation. To support a deeper inhalation stimulating strong scent of HustaVet Respiration drops they can be applied diverse. At high sensitivity of the respiratory tract, the immune system can be positively supported with essential oils. Essential oils can clean the air we breathe nicely in rooms and provide a significant improvement of the stable air.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen