Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "ToxiVet sorb 50 g"

Complementary feed (powder, capsules, pellets) for dogs and cats

For demand-oriented feeding of metabolically sensitive dogs and cats with toxin-binding and prebiotic properties


ToxiVet sorb contains highly effective ingredients that can help bind toxins while also relieving the liver. It supports the intestines in binding toxins and subsequently eliminating them. This makes it more difficult for harmful substances to enter the organism.

ToxiVet sorb is rich in natural B vitamins, trace elements, and essential amino acids. Mannan-oligosaccharides (MOS) support the intestine’s mucous protective barrier and its non-specific immune system.


Expert tip: For diet-related digestive disorders, ToxiVet sorb can also be used in combination with GutActive to provide support. However, if GutActive is being fed at the same time, the individual products should be fed at different times (e.g., in the morning and in the evening). ToxiVet sorb has proven particularly effective as part of an intestinal cleansing regimen using GutClean and GutActive.
 

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Brewer's yeast, Quick grass root, Rockrose
Feed Profile: Sugar-free, Active & Sport, Leisure, Breeding, BARF, Vegetarian, Without additives, Grain-free, Lactose-free, Feeding
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Diarrhea, Digestion, Health, Immune system, Internal organs, Intestinal flora, Intestines, Liver, Metabolism, Toxin binding
Time frame: Immediate

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

Application "ToxiVet sorb 50 g"
Feeding recommendation (powder): Add 0.5 g/10 kg body weight daily to the feed. As required, the feeding amount can be increased. 1 eighth tsp. corresponds to ca. 0.5 g.

Feeding recommendation (capsules): 2 capsules/10 kg body weight daily. As required, the feeding amount can be increased.Capsule filling quantity: ca. 0.25 g.

Feeding recommendation (pellets): Add 0.5 g/10 kg body weight daily to the feed. As required, the feeding amount can be increased.

The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.
Composition "ToxiVet sorb 50 g"
Composition: brewers' yeast cell walls (MOS), wheatgrass root, rockrose

Additives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 370 g.
The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.

Analytical constituents: crude protein 13.7%, crude fat 4.4%, crude fiber 7.1%, crude ash 34.5%, ash insoluble in HCl 30.0%, calcium 0.79%, phosphorus 0.28%, sodium 0.15%

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


2 reviews

Gabi E. Verified Buyer

4 July 2026 06:58

Review with rating of 5 out of 5 stars

gut verträglich

Ich mische es ins Nassfutter und der Kot ist deutlich fester geworden

Theresa Z. Verified Buyer

15 May 2026 13:20

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Skip product gallery

Customers also bought

Magen Schutz, Gastric Protection, Fütterungsbedingte Unterstützung, Magen-Darm-Trakte, Naturheilmittel

Average rating of 4.67 out of 5 stars

Gastric Protection 200 g
Sizes: 200 g

Complementary feed (powder) for dogs and catsAcid buffer, mucosal protection, and toxin bonding – feeding-related support of the regeneration of the gastrointestinal tractDue to the high bonding capacity, the sensitive mucous membranes are positively influenced in their natural regeneration, and a better absorption of required substances is promoted. The protective ingredients coat the gastric and intestinal, mucous membranes and, thus, ensure a natural and gentle remediation.Composition: peat, green oat, pectin, linseed, sage leaves, licorice root, spirulina, grape pips mealAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 50 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 9.7%, crude fat 7.3%, crude fiber 13.3%, crude ash 9.9%, sodium 0.18%Feeding recommendation: Add to the feed daily for at least 6 weeks. Cats: ca. 1 g/5 kg body weight. Dogs: ca. 2 g/10 kg body weight. 1 tsp. corresponds to ca. 2 g.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided. 

Variants from €8.95
Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
Toxinflasche, Flüssige Medikation, Tiermedizin, Tiergesundheit, Fütterungsbedingte Unterstützung

Average rating of 5 out of 5 stars

Toxisan 100 ml
Sizes: 100 ml

Wenn es um die Verdauung geht, wird als erstes an den Magen und natürlich sofort an den Darm gedacht. Dabei wird oft der Blick auf Leber und Nieren vergessen. Neben dem Ausschleusen von schädlichen Stoffen, regelt die Leber auch den Fett-, Eiweiß- und Zuckerstoffwechsel. Und auch die Nieren spielen unter den Verdauungsorganen eine entscheidende Rolle. Sie sind echte Speziallisten, wenn es um das Entfernen von Schadstoffen aus dem Blut geht. Medikamente, Umweltgifte und andere schädliche Stoffe werden gefiltert und aus dem Körper gespült. Doch hin und wieder brauchen auch Experten Hilfe und Unterstützung.Ob Belastungen durch Medikamente, Impfungen, Wurmkuren oder Toxine: Auch Leber und Nieren können an ihre Grenzen kommen. Häufig sind bereits frühzeitig Anzeichen zu sehen, werden aber nicht als solche erkannt:Fell- und HautproblemeAllergienVerdauungsstörungenAnfälligkeiten für wiederkehrende OhrenproblemeMaul- und KörpergeruchToxisan stellt eine Vielzahl an Kräutern bereit, welche zur Unterstützung der körpereigenen Entgiftungs- und Reinigungsprozesse des Leber- und Nierensystems beitragen. Sie regen den Stoffwechsel des Tieres an und können so die Entgiftungsorgane und den gesamten Organismus optimal unterstützen.

Content: 0.1 Liter (€299.50 / 1 Liter)

Variants from €16.95
Regular price: €29.95
Subscribe and save up to 5%
25% Code: ATEM25
BronchialVital, Hustavet, Naturprodukt, Honig, Lösung
HustaVet BronchialVital 100 ml
Sizes: 100 ml

The mucus-forming ingredients of HustaVet BronchialVital protectively cover the affected respiratory tracts and support the body's own defense mechanisms. At the same time, the irritation of the cough is soothed and reduced. In addition, the essential oils contained in the herbs and the pure honey ensure a gentle dissolution of stuck mucus, make it difficult for pathogenic bacteria to settle there, and thus facilitate the natural process of coughing up.The contained honey also stimulates the appetite and provides the animal with energy. HustaVet BronchialVital is tolerated by animals of all ages and can be mixed into the food without any problems due to its high acceptance.

Content: 0.1 Liter (€189.50 / 1 Liter)

Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
25% Code: ATEM25
Kaugerätsel, Hustavet Immune, CoughVet immune, Lunge, Naturprodukt
HustaVet Immune 30 g
Sizes: 30 g

Animals with long-standing sensitivities of the respiratory tract function are often impaired in their overall immune defense. Since a large part of the immune defense is ensured via the intestine, HustaVet Immune also contains intestine-optimizing ingredients in addition to respiratory supporting bronchial herbs. The naturally contained vitamins can support the immune system. An optimal supply of vitamins and selected herbs promotes the immune defense and supports the physiological organ functions, e.g. the respiratory tract. contains respiratory supporting bronchial herbs and vitamins that can support the immune system supports the physiological organ functions e.g. of the respiratory tract

Content: 0.03 Kilogramm (€498.33 / 1 Kilogramm)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen