Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "VeaVet ItchEx 20 ml"

VeaVet ItchEx is a pure natural and soothing care spray for the special care for itching and sensitive skin. It is absorbed immediately and quickly unfolds its conditioning effect. VeaVet ItchEx is useful for the care of itching.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Horses, Alpaсas, Donkeys, Rodents, Sheeps, Birds
Composition: Catatinex-Complex KIR
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Paraben-free, Silicone-free, Breeding, Vegetarian, Without additives, Vegan
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Spray
Product type: Care & hygiene
Special Requirements: Bald spots, Care, Dandruff, Fur, Itching, Pimples / Pustules, Redness, Skin

Manufacturer information "VeaVet"

In everyday life, love and attention are often not enough when dealing with our animals. Long trips in nature bring with them special care needs for our four-legged adventurers: their paws are brittle and cracked, their eyes are watery, small animals have made themselves comfortable in their fur or the dog was once again quicker and saw the dung heap before its owner!

With the exclusive VeaVet care product range from cdVet, these and other small problems can be tackled in a natural and chemical-free way! From eye to dental care - we always follow nature's example in a gentle and effective way.

Application "VeaVet ItchEx 20 ml"

Application recommendation: spray against the fur line and massage in lightly if neccessary. Shake before use.

Avoid contact with eyes!

Composition "VeaVet ItchEx 20 ml"

Composition: aqua, glycerine, ethereal oil complex, Catatinex-Complex KIR, minerals.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

+HuminoMin-Komplex
+ Moringa
Katzenfutter, Mineralstoffergänzung, Nahrungsergänzung, Tierfutter, Plus
MicroMineral plus Dog & Cat 500 g
Sizes: 500 g

For more than 10 years, cdVet MicroMineral has been an innovation when it comes to the simple basic supply of mineral and vital substances in all areas. Its natural ingredients, rich in readily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc., can prevent deficiency situations.MicroMineral plus now combines this experience with moringa and peat to create an unprecedented total concept of vitality and nutrients. Moringa stands out with 90 important nutrients, vitamins, and minerals, all essential amino acids and secondary plant substances in highly concentrated form. In addition, peat is rich in humic acids, which are able to bind excess stomach acid and harmful substances in the intestine.Excellent source of vitamins and mineralsMoringa supports muscle developmentNatural source of iron - can stimulate blood formationGastrointestinal regulation through humic acidsCell protection through antioxidants

Content: 0.5 Kilogramm (€41.90 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.95
Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
herbaVet Immunogin 35 g
herbaVet Immunogin 35 g
Sizes: 35 g

Content: 0.035 Kilogramm (€741.43 / 1 Kilogramm)

Regular price: €25.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Micro Mineral, Ergänzungsfutter, Vitamine, Mineralstoffe, Spurenelemente

Average rating of 4.5 out of 5 stars

MicroMineral Dog & Cat 150 g
Sizes: 150 g

MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Particularly when feeding ready-made feed, a deficiency situation quickly arises because many substances are damaged, modified, or destroyed by industrial and thermal processing. Synthetic substances cannot completely eliminate this deficiency. Therefore, cdVet MicroMineral should not be missing in any diet. As an addition to dry food, canned meat and also in fresh meat feeding, for natural mineralization and vitamin protection.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.15 Kilogramm (€86.33 / 1 Kilogramm)

Variants from €8.95
Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Elm Bark, Hundezusatz, cd Vet, singulares, Ulmenrinde
Singulares Elm Bark (European) 200 g
Sizes: 200 g

The elm bark is rich in nutrients, minerals and trace elements. Contained bitter and tannins stimulate intestinal peristalsis. The stomach, liver, gall bladder, pancreas and intestines multiply their digestive juices. The self-regulation of the gastrointestinal tract is positively influenced, and digestive complaints can be significantly reduced. A well-functioning digestive system can significantly promote an intact intestinal flora.We use European species for our Singulares Elm Bark (European), which are characterized in particular by the high content of tanning agents and less by the strong mucus formation attributed to the American/Canadian species. In phytotherapy, components containing tanning agents are always the first choice for indigestion associated with diarrhea. Mucous agents are completely unsuitable because, possibly, they may provide an even better breeding ground for the unwanted bacteria. Anaerobic germs, in particular, can reproduce even better under exclusion of oxygen under the mucus, while tannins deprive them of their of livelihood and also inhibit the absorption of toxins in the intestine.Products containing mucous agents can be used in retrospect to alleviate any irritation. Our recommendation cdVet Gastric Protection.

Content: 0.2 Kilogramm (€94.75 / 1 Kilogramm)

Regular price: €18.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen