Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "VeaVet Probiotic Spray 20 ml"

Care product for animals

Probiotic care spray for stressed skin


VeaVet Probiotic Spray is a fermented product that can protect areas of skin at risk of decay and infection using probiotic (healthy) microorganisms. VeaVet Probiotic Spray helps displace harmful microorganisms, such as fungi and bacteria, and helps stressed skin regenerate on its own. Where healthy probiotic microorganisms dominate, harmful microorganisms are displaced.

VeaVet Probiotic Spray is produced through the natural fermentation of wild and aromatic herbs. It is non-toxic and safe if it comes into contact with sore skin.
 

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Horses, Alpaсas, Donkeys, Rodents, Birds, Goats, Camels
Area of Application: External
Feed Profile: Paraben-free, Probiotic, Silicone-free, Active & Sport, Leisure, Breeding, Vegetarian, Without additives, Vegan
Phase of life: Juniors, Adult, Seniors
Product form: Spray
Product type: Care & hygiene
Special Requirements: Care, Fungal skin, Skin

Manufacturer information "VeaVet"

In everyday life, love and attention are often not enough when dealing with our animals. Long trips in nature bring with them special care needs for our four-legged adventurers: their paws are brittle and cracked, their eyes are watery, small animals have made themselves comfortable in their fur or the dog was once again quicker and saw the dung heap before its owner!

With the exclusive VeaVet care product range from cdVet, these and other small problems can be tackled in a natural and chemical-free way! From eye to dental care - we always follow nature's example in a gentle and effective way.

Application "VeaVet Probiotic Spray 20 ml"
Application recommendation: Spray affected skin areas 1-2 x a day.
Composition "VeaVet Probiotic Spray 20 ml"
Composition: fermented plant extract from wild and spice herbs

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

CBD denta Gel 35 g
CBD denta Gel 35 g
Sizes: 35 g

CBD oil in dental care is becoming increasingly popular and can also with our pets be supportive to contribute to the dental health.As an excellent alternative to the toothbrush, CBD denta Gel offers easy and effective application. The gel is only applied to the teeth. Through the subsequent reaction, licking with the tongue, brushing is done all by your pet alone. Thus, dental care becomes a stress-free routine. With regular use, the teeth are cleaned so gently, possibly adhering plaque dissolved, and protected from plaque.CBD denta Gel contains natural care substances that promote optimal muzzle hygiene. Zeolite, like many mineral earths, can act as a purely natural filter. Its binding property harmonizes the muzzle flora by absorbing bacteria and acids. Due to the combination with Ascophyllum nodosum, the existing plaque is gently dissolved. The valuable essential oils of frankincense and fennel, penetrate deep into the muzzle cavity, unpleasant breath odor is reduced and the natural muzzle flora is supported.Gum and tooth problems can not only be unpleasant, they also quickly wear on the nerves and stress our four-legged friends. CBD can also address this issue and promote inner peace with its calming and relaxing properties.strengthens the muzzle flora, improves the muzzle hygiene and reduces the muzzle odorsustainably strengthens the teeth and gumsdissolves plaquesoothes and relaxesDogs with MDR1 gene defect: There are no reliable studies on the tolerability of CBD products regarding dogs with MDR1 gene defect. We therefore recommend dentaVet Gel or dentaVet AntiPlaque Gel as alternatives.

Content: 0.35 Kilogramm (€48.43 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 5%
herbaVet Gastrogin 400 g

Average rating of 5 out of 5 stars

herbaVet Gastrogin 400 g
Sizes: 400 g

Content: 0.4 Kilogramm (€79.88 / 1 Kilogramm)

Variants from €20.95
Regular price: €31.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
herbaVet Gastrogin 200 g

Average rating of 5 out of 5 stars

herbaVet Gastrogin 200 g
Sizes: 200 g

Content: 0.2 Kilogramm (€104.75 / 1 Kilogramm)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen