Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "VetCarotin 720 g"

VetCarotin is rich in carotene, essential vitamins, and trace elements, such as calcium, iron, magnesium, manganese, phosphorus, potassium, and iodine. These ingredients are important for a good hair coat, good pigmentation, high resistance, good eyesight, organ metabolism, blood and cell structure, and for anoptimal and healthy young animal development.

VetCarotin is a purely natural, ground carrot pomace, which is given daily to the normal feed. The contained β?-carotene (provitamin A) is converted in the body to vitamin A and serves the organism, among other things, to build up, cover and seal the outer layers of the skin and the mucous membranes of the respiratory and digestive system, as well as the urinary and sexual system. In the case of nutrition-related diarrhea, it can be used, in combination with GutClean, for support.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Rodents
Composition: Red carrot
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Sugar-free, Breeding, BARF, Diet & Light, Vegetarian, Without additives, Grain-free, Lactose-free, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Single feed
Special Requirements: Diarrhea, Fur, Immune system, Intestines, Metabolism, Skin

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

Application "VetCarotin 720 g"
Fütterungsempfehlung: täglich 5 g/10 kg Körpergewicht dem Futter beimischen. 1 TL entspricht ca. 3,2 g / 1 EL = ca. 9,6 g. Expertentipp: VetCarotin hat einen Einfluss auf die Pigmentierung der Haut und kann daher bei Tieren mit weißer oder heller Fellfarbe leichte Veränderungen verursachen.
Composition "VetCarotin 720 g"
Zusammensetzung: Möhrentrester gemahlen 100% Analytische Bestandteile: Rohfaser 30%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Omega-3, D3, Fettöl, Kapsel, Nahrungsergänzung
Fit-BARF Gold Omega-3+D3 200 ml
Sizes: 200 ml

In this composition cdVet combines vitality and power of no less than three outstanding fatty acid suppliers. Linseed and salmon oil are an excellent source of vital omega-3 fatty acids and of a considerable amount of vitamin E. Borage oil rounds out the blend perfectly with unsaturated omega-3 and -6 fatty acids. These proven oils provide first-class support for the skin, coat, joints, and immune system.

Content: 0.2 Liter (€99.75 / 1 Liter)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tierfutter, Hunde/Halter, Rosenspitze?, Hagebutten, Hülsen?
Fit-BARF Rosehip Husks fine 800 g
Sizes: 800 g

Fit-BARF Rosehip Husks are rich in vitamin C, carotenoids, fruit acids, and pectins. They are finely ground and can thus be mixed well with the feed.

Variants from €10.95
Regular price: €24.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Durchfall, Stopp Plus, Tiermedizin, Hunde-Medikament, Durchfalllinderung
Diarrhea Stop Plus 60 g
Sizes: 60 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders – `during periods of and recovery from acute diarrhoea´Pectins are more than just dietary fiber. Naturally occurring in many types of fruit, these plant-based polysaccharides act as a natural gelling agent. Once in the intestines, they absorb excess moisture and can thus be a natural aid to digestive disturbances. Diarrhea Stop Plus absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea.Expert tip: For a faster initial effect, the feeding amount of Diarrhea Stop Plus can be doubled at the beginning. It can also be used in combination with GutActive to support nutrition-related diarrhea.Composition: banana powder, wheatgrass root, Dead Sea salt, oak barkAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 290 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 3.0%, crude fat 0.2%, crude fiber 6.0%, crude ash 32.0%, ash insoluble in HCl 30.0%. sodium 2.2%, potassium 0.8%. Source of carbohydrates: bananasFeeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 0.5 g/animal. Dogs: 0.5 g/10 kg body weight. 1 quarter tsp. corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 1 capsule/animal. Dogs: 1 capsule/10 kg body weight. Capsule filling quantity: ca. 0.8 g. Maximum amount of Diarrhea Stop Plus: 68.5 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.06 Kilogramm (€182.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Kieselgur, Streu-/Trockenmittel, Pulver, Kieselerde, 1750 g
Kieselgur 1.75 kg
Sizes: 1,75

Special product (powder) – dry adjuvant100% natural diatoms, very finely ground - highly drying grit for application in stables and household, respectivelyKieselgur consists of the ground skeletons of fossil diatoms, the so-called 'diatoms'. These skeletons consist of silicon oxide. The use of kieselgur as a natural raw material is becoming increasingly important. Its absorptive capacity is used wherever liquid or moisture needs to be bound.Kieselgur is also approved for use in animal feed in accordance with EU regulations for all animal species. This means that it is extremely safe to use in the immediate vicinity of animal feed.Kieselgur cannot be overdosed. The quantity applied to the required areas depends on the nature of the material. A light-colored coating should be visible everywhere on the treated areas.Expert tip: If the powder becomes a little damp, leave it open on the heating to dry. Kieselgur is also available as Kieselgur Liquid Powder for dust-free wet application. 

Content: 1.75 Stück (Menge) (€13.11 / 1 Stück (Menge))

Variants from €10.95
Regular price: €22.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen