Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "casaCare BioClean ready-to-use 500 ml"

casaCare BioClean ready-to-use is a powerful all-purpose cleaner for removing stubborn dirt. Removes grease, oil, resin, wax, nicotine, pencil, ballpoint pen, felt-tip pen, ink, soot, insects, blood, egg white, tar stains, shoe polish, coffee, tea and wine stains. Universally applicable for cleaning surfaces and objects made of metal, stainless steel, iron, plastic, paint, wood, rubber, stone, ceramics and porcelain, glass, textiles, carpet, upholstered furniture and much more.

can be used for cleaning in food processing plants
removes the breeding ground for pathogens
protects all surfaces (metals, lacquers, rubber, plastics)
degreases materials of all kinds
suitable for use with foam lance and high-pressure cleaner as well as for windshield wiper water systems
for cleaning carpets and upholstered furniture can also be used in wet extraction units

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Product form: Liquid
Product type: Care & hygiene
Special Requirements: Hygiene

Manufacturer information "CasaCare"

Animal and environmentally friendly cleaning are not only important topics for pet owners. The chemicals contained in many cleaning products not only harm the environment, but also cause problems for animals and people. Allergic reactions to ingredients are not uncommon. The cleaning products of the casaCare brand are developed on the basis of natural ingredients and offer you a range of selected products that are safe for you, your home and your garden.

Application "casaCare BioClean ready-to-use 500 ml"

How to use: Spray affected surfaces and rinse after 2-3 minutes and clean again, respectively.

Composition "casaCare BioClean ready-to-use 500 ml"

Composition: <5% anionic surfactants, <5% non-ionic surfactants

List of ingredients: AQUA, SODIUM C10-13 ALKYL BENZENESULFONATE, TRISODIUM DICARBOXYMETHYL ALANINATE, POTASSIUM CUMENESULFONATE / SODIUM CUMENESULFONATE, SODIUM METASILICATE, POTASSIUM HYDROXIDE, SODIUM COCETH-30 SULFATE, C12-14 PARETH-7, Cl Direct Blue 199

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Hunde-Leckerli, Hagebutten, Rosehip, Hunde-Nahrung, Vitamin-C-Quelle
Fit-BARF Rosehip Husks fine 500 g
Sizes: 500 g

Fit-BARF Rosehip Husks are rich in vitamin C, carotenoids, fruit acids, and pectins. They are finely ground and can thus be mixed well with the feed.

Variants from €10.95
Regular price: €15.95
Subscribe and save up to 5%
Hund, Nahrungsergänzung, Tiernahrung, Kleine Dose, Agili-Dog
Agili-Dog 600 g
Sizes: 600 g

Agili-Dog is a natural complementary feed for dogs and provides the animal's body with valuable herbs, vitamin E, selenium, amino acids, electrolytes, essential fatty acids, and iron. For nutrition-related support in case of general weakness, listlessness, after illness or surgery, after breaks in training, lack of agility, and before, during, as well as after gestation.The food complement Agili-Dog is also recommended for performance dogs and agility friends. The contained herbs and nutrients support not only the liver and kidney, but also the muscle development and cardiovascular function. When fed regularly, Agili-Dog can also have a positive effect on performance in terms of endurance and speed.to support the liver and kidneysfor protection against free radicals and oxidative stressfor regeneration after physical stressfor muscle building for athletic dogs

Content: 0.6 Kilogramm (€106.58 / 1 Kilogramm)

Variants from €17.95
Regular price: €63.95
Subscribe and save up to 5%
Hundefutter, Tierfutter, Moor, Bod?, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Bog 150 g
Sizes: 150 g

Natural bog consists of organic matter from primordial plants. Its numerous humic acids, minerals, and trace elements make it an excellent supplementary feed. It supports the gastrointestinal activity in a natural way and can have a regulating effect on the production of excess gastric acid when fed regularly. In addition, it has a positive influence on feces and litter eating dogs.

Content: 0.15 Kilogramm (€99.67 / 1 Kilogramm)

Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%
Mineralfutter, Hund/Fell? invalid, Fit-BARF, Micromineral, Pellet

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF MicroMineral 5 kg
Sizes: 5 kg

Fit-BARF MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 5 Kilogramm (€15.59 / 1 Kilogramm)

Variants from €8.95
Regular price: €77.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen