Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ Catnip Spray 50 ml"

Aroma ambient spray für Katzen

Aroma spray to activate the play instinct and reduce stress


Cats love catnip !

With just a few sprays of feliTATZ Catnip Spray you can delight your cat with a small wellness session that relaxes your cat and activates the play instinct. Old toys or the scratching post become interesting again after spraying, and stress after moving or due to other life circumstances (second cat) are alleviated. Pamper your cat with feliTATZ Catnip Spray.



Composition: aqua, Polysorbate 20, catnip oil

Application recommendation: shake before use. Spray sparingly on toys and/or scratching post 2-3 x per week. Do not spray directly on the cats.
 

Properties:

Animal categories: Cats
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders, Spray
Product type: Toys, Supplementary feed
Special Requirements: Antistress & Calming, Antriebslos, Feeling, Intestines, Stress, Worm defense

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ Catnip Spray 50 ml"
Anwendungsempfehlung: Vor Gebrauch schütteln. Spielzeug und/oder Kratzbaum 2-3 x pro Woche sparsam einsprühen. Nicht direkt auf die Katzen sprühen.
Composition "feliTATZ Catnip Spray 50 ml"
Zusammensetzung: Aqua, Polysorbat 20, Katzenminzenöl

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Fut-BARF, MicroMineral, Tiernahrung, Pulver, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF MicroMineral 500 g
Sizes: 500 g

Fit-BARF MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Purinarm
Hundefutter, Trockennahrung, 10 kg, Natur Pur, Spezial-Brand

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Crock Special Cattle 10 kg
Sizes: 10 kg

Fit-Crock Special Beef is designed to meet the needs of dogs who, due to their race or illness, prefer a low-purine nutrition. Especially for this purpose we completely relinquish yeast and rounded the composition wholesome..Fit-Crock Special Beef offers the complete package of high-quality dry feed in cold-pressed form, free from artificial additives and synthetic vitamins. Beef provides our beloved four-legged friends with important proteins.We deliberately avoided wheat and maize. Instead, we only use potatoes and oats to support optimal energy supply with stable blood sugar.Carrots are not only particularly digestible, they also supply B vitamins, iron, folic acid, magnesium, calcium and phosphorus.Together with the digestive tract-supporting properties of Jerusalem artichoke results in a balanced meal, which - as always - in cdVet is supplemented and rounded off by herbs. In order for the nutritional profile of your dog to be round and coherent, cdVet pays particular attention to the quality of the ingredients. So we use only the best products in gentle cold pressing. Therefore, it is not necessary to enrich the feed with synthetic. Pure nature - from the first to the last bite.

Content: 10 Kilogramm (€5.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €22.95
Regular price: €49.95
Subscribe and save up to 10%
stress, homeopathisch, bio-bachblüten, flasche, tropfen
Organic Bach Flowers Stress 20ml
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are certified organic.Another unique feature is the basis of Bio- Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Proteinreich
hundfutter, aktives trockenfutter, lamm, 10 kg, naturpur
Fit-Crock Active Lamb Maxi 10kg
Sizes: 10 kg

The optimal feed for the sporty and healthy dog.You want to give up grain in feeding, while your active dog supply around well? Then you meet with Fit-Crock Active Lamb Maxi the right choice! The high proportion of animal proteins from lamb, fish and blood, as well as an increased fat content in beef fat provide appropriate nutrition. The total protein content is deliberately kept moderate to avoid unnecessary load on the metabolism, while the increased need for essential amino acids are taken into account. The fat content is made up of beef fat for quickly and easily available energy and high-quality, cold-pressed vegetable oil to a supply of essential fatty acids.A high-quality food for all sports-, hounds- and agile for leisure- dogs.Fit-Crock Active Lamb Maxi is a purely natural dry food for dogs. We consciously do without the addition of synthetic vitamins so as not to unnecessarily burden the metabolism. Balanced natural ingredients ensure a broad supply and optimal nutrition. Our gentle cold-press manufacturing process ensures that the natural vitamins and micronutrients are retained in their original form and are thus fully available to the organism.The role model for us is the nature in which we orient ourselves. Fit-Crock Active Lamb Maxi contains no grain and is therefore particularly suitable for dogs with grain intolerances. We keep the fat and protein content deliberately moderate so that even dogs with allergies and a tendency to metabolic disorders and / or overweight can be optimally cared for. This provides an optimal nutritional basis, in which a performance-related addition of meat in reasonable quantities is well tolerated.Jerusalem artichoke is extremely rich in various ingredients. Noteworthy is the high potassium content (460mg per 100g), magnesium, calcium, sulfur, silicic acid and iron are abundant, as well as phosphorus and vitamins (such as carotene, B1, B2, B6), nicotinic acid, vitamin C, D, inositol and biotin. Fruit and glucose are present in a similar mixture as in honey.In addition, Jerusalem artichoke contains a high proportion of probiotic, digestive inulin. Inulin is a non-digestible carbohydrate in the small intestine, which positively influences the bacterial flora in the large intestine (bifidobacteria are strengthened, putrefactive bacteria decrease). The absorption of minerals from the intestine is promoted and also a positive effect on the formation and utilization of essential fatty acids was observed. Since it is not absorbed as sugar from the intestine, it is very well tolerated. It also reduces hunger and prevents food cravings.

Content: 10 Kilogramm (€7.50 / 1 Kilogramm)

Variants from €29.95
Regular price: €74.95
Subscribe and save up to 10%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen