Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "feliTATZ MineralPower 150 g"

feliTATZ MineralPower has been developed for the daily basic supply of minerals and vital substances in all areas. The natural ingredients, which are rich in micronutrients such as minerals, trace elements, vitamins, humic acids, taurine and others, can prevent deficiency situations. Calcium intake plays a particularly important role when feeding raw meat. The New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat) is a natural source of taurine.

Due to the plant-based origin of the micronutrients, the detoxification organs are not further burdened. feliTATZ MineralPower therefore provides an optimal, natural supply of micronutrients.


Excellent source of vitamins, minerals, and trace elements
Natural source of iron - can stimulate blood formation
Gastrointestinal regulation by humic acids
Cell protection through antioxidants
100% natural

Properties:

Animal categories: Cats
Composition: Algae, Brewer's yeast, Eggshell, Grape seed flour, Green-lipped mussel, Malt, Moringa, Peat, Seaweed meal
Feed Profile: Gelatine-free, Leisure, Taurine, Vitamins, Vegetarian, Without additives, Grain-free, Lactose-free, Vegan, Minerals / trace elements, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Dandruff, Dry skin, Dull coat, Earth / Grass, Fur, Fur change, Fur change, Health, Immune system, Itching, Minerals, Skin, Toxin binding

Manufacturer information "feliTATZ"

Cats are the most popular pets - not only in Germany, but throughout Europe. In order to meet the special needs of these little velvet paws, cdVet has developed the feliTATZ label. This includes care products and food supplements that are beneficial to the health and well-being of the house cats.

Application "feliTATZ MineralPower 150 g"

How to use: Add daily ca. 2 g/5 kg body weight to the feed. 1 half tsp. corresponds to approx. ca. 2 g.

Composition "feliTATZ MineralPower 150 g"

Composition: maerl, malt germs, New Zealand greenshell mussel powder (non-defatted mussel meat, freeze-dried) 10%, seaweed meal, grape pips meal, brewers‘ yeast, brewers‘ yeast cell walls (MOS), organic moringa powder, peat, eggshell powder.

Additives/kg: Technological additives: clinoptilolite of sedimentary origins (1g568) 10 g.

Total quantity of clinoptilolite of sedimentary origin from all sources shall not exceed the maximum content of 10000 mg/kg.

Analytical constituents: calcium 15.2%, magnesium 1.19%, phosphorus 0.31%, sodium 0.68%, ash insoluble in HCl 3.5%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Cod liver oil, Dorschlebertran, Flit-BARF, Nahrungsergänzung, Naturprodukt
Fit-BARF Cod Liver Oil 250 ml
Sizes: 250 ml

Fit-BARF Cod Liver Oil is a high-value supplier for omega-3-fatty acids and vitamin D. Omega-3-fatty acid (for example linolenic acid) are polyunsaturated fatty acids, which cannot be created itselves by the body. Thus they are called essential and must be fed to the organism with the nutrition. Vitamin D is important for the builing of the bones and the regulation of the calcium balance.

Content: 0.25 Liter (€71.80 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Lachsöl, Fischöl, Salmonöl, Hund/Bird?, Naturprodukt?

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 250 ml
Sizes: 250 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.25 Liter (€39.80 / 1 Liter)

Variants from €6.45
Regular price: €9.95
Subscribe and save up to 5%
Futter-Öl, Futteröl, Futtermittel, Tiernahrung, 100% Natur
Fit-BARF Feeding Oil 250 ml
Sizes: 250 ml

Fit-BARF Feeding Oil is a mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients Fit-BARF Feeding Oil is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Content: 0.25 Liter (€59.80 / 1 Liter)

Variants from €8.95
Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%
feliTATZ insektoVet Herbal 100 g
feliTATZ insektoVet Herbal 100 g
Sizes: 100 g

Complementary feed (powder) for catsFeeding-related support of the skin metabolism, 100% naturalAnimals often suffer from nutrition-related stress on the skin metabolism. However, the skin and fur have very important functions. They serve as a barrier against external influences such as heat, cold, etc.feliTATZ insektoVet Herbal has been developed precisely for this nutritional situation. The herbs it contains, especially the multitude of natural B vitamins, amino acids, various minerals, and trace elements, nutritionally-related support the skin metabolism and thus contribute to a positive development of the skin milieu and odor. feliTATZ insektoVet Herbal can reduce the animal's own odor, so that your cat is no longer perceived by insects and pests as an attractive host that is worth infesting.Expert tip: feliTATZ insektoVet Herbal can of course be combined with our other cdVet products such as feliTATZ Defense Concentrate and insektoVet Combi Spray.Composition: brewers' yeast, grated coconut, rockrose leaves, catnip herbAnalytical constituents: crude protein 28.7%, crude fat 25.6%, crude fiber 8.6%, crude ash 3.8%Feeding recommendation: Add 1 g/5 kg body weight to the feed daily. If necessary, the feeding quantity can be doubled. 1 half tsp. corresponds to ca. 1 g. 

Content: 0.1 Kilogramm (€109.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Entdecke unsere Highlights!

aktionen