Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "herbaBARF Agil 120 g"

Complementary feed (powder) for dogs and cats

For the nutrient supply of the musculoskeletal system


The health of our dogs is very close to our hearts. Therefore, we resort to nature, which offers our dogs everything they need.

herbaBARF Agil is a unique combination of valuable ingredients that can support joints and strengthen their facility of resistance to injury. Chondroitin sulfate, glucosamine glucans, structural proteins, and silicic acid are provided in a highly bioavailable form, the self-regulation and -regeneration of cartilage-forming cells can be stimulated.



Composition: linseed hemp leaf expeller, collagen, New Zealand green-lipped mussel powder (freeze-dried, non-defatted mussel meat), tumeric, grape pips meal, ginkgo leaves, devil's claw root, stinging nettle herb, field horsetail herb, sea buckthorn berries, spirulina

Analytical constituents: crude protein 53.3%, crude fat 5.0%, crude fiber 7.0%, crude ash 6.1%, calcium 1.07%, phosphorus 0.38%, magnesium 0.32%, sodium 0.20%

Feeding recommendation: 2 g/10 kg body weight feed daily. If necessary, the feeding amount can be increased. 1 tsp. corresponds to ca. 2 g.
 

Manufacturer information "herbaBARF"

herbaBARF is the product line developed exclusively for therapists and nutritionists by cdVet. herbaBARF includes a range of products that enable pet owners to implement BARF concepts that are individually tailored to the needs of their dog or cat. All products are characterized by high-quality ingredients that completely avoid synthetic additives and fillers.

Application "herbaBARF Agil 120 g"
Fütterungsempfehlung: 2 g/10 kg Körpergewicht täglich füttern. Bei Bedarf kann die Fütterungsmenge erhöht werden. 1 Tl entspricht ca. 2 g.
Composition "herbaBARF Agil 120 g"
Zusammensetzung: Lein-Hanfblatt-Kuchen, Kollagen, neuseeländisches Grünlippmuschelpulver (gefriergetrocknet, nicht entfettetes Muschelfleisch), Kurkuma, Traubenkernmehl, Ginkgoblätter, Teufelskrallenwurzel, Brennnesselkraut, Ackerschachtelhalmkraut, Sanddornbeeren, Spirulina Analytische Bestandteile: Rohprotein 53,3%, Rohfett 5,0%, Rohfaser 7,0%, Rohasche 6,1%, Kalzium 1,07%, Phosphor 0,38%, Magnesium 0,32%, Natrium 0,20%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Fut-BARF, MicroMineral, Tiernahrung, Pulver, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF MicroMineral 500 g
Sizes: 500 g

Fit-BARF MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
+ Obst&Gemüse
+ Moringa
Detergent, Tierpflege?, Futter?
Fit-BARF Safe-Complete 700 g
Sizes: 700 g

Complementary feed (powder) for dogsNatural complementary feed for protection against coarse feeding deficienciesMany dog owners, feeding their dogs with raw meat, assume that with a food ration based on the prey animal, the nutritional needs of their dogs are optimally covered. Nowadays, however, the ingredients used mostly come from industrial animal husbandry, which are often fed very one-sided and with regard to weight and growth and not to an optimal nutrient supply. In the past, when farm animals were kept on species- and herb-rich pastures and received feed mostly from their own cultivation, their diet was much more varied and above all rich in secondary plant substances. Nowadays, the latter are almost completely absent from farm animal feed for the reasons mentioned above. Our dogs and cats need these secondary plant substances, which they originally found in the bodies of their prey, in order to remain permanently healthy and efficient.Fit-BARF Safe-Complete was developed for this purpose. Its broad spectrum of micronutrient-rich fruits and vegetables, rounded off with herbs, algae, and other high-quality natural ingredients, compensates for the lack of secondary plant substances and other natural micronutrients in feeds of animal origin and thus enables a species-appropriate healthy nutrition. The calcium content of Fit-BARF Safe-Complete is very moderate and therefore it is especially suitable as a supplement in bone feeding, as well as a safeguard when feeding larger portions of leftovers.Composition: maerl, grass, herbs, legume plants, linseed, apple pomace, parsnip (ground), aronia pomace (powder), black currant pomace, eggshell powder, peat, sunflower seed expeller, malt rootlets, carrot pomace, brewers’ yeast, seaweed meal, grape pips meal, brewers' yeast cell walls (MOS), celery tuber (ground), moringa (powder)Analytical constituents: crude protein 11.0%, crude fat 6.4%, crude fiber 13.2%, crude ash 24.7%, ash insoluble in HCl 2.6%, calcium 8.46%, phosphorus 0.29%, sodium 0.14%Feeding recommendation: Add 5 g/10 kg body weight daily to the feed. 1 tsp. corresponds to approx. 3 g. 

Content: 0.7 Kilogramm (€29.93 / 1 Kilogramm)

Variants from €16.95
Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
Öl, Tierarztbedarf, Futtermittel, 3-6-9, Fit-Barf

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Oil 3-6-9 500 ml
Sizes: 500 ml

FitBarf Oil 3-6-9 is a pure natural product with a balanced fatty acid pattern from fish and cold-pressed plant oils. Naturally contained vitamin E contributes to cover and prevent nutrition-related deficiency symptoms, such as dull coat, itchy and flaky skin, or hair loss. Due to its content of essential omega-3 fatty acids, it provides excellent support for healthy joints and a functioning immune system. Naturally contained omega-6 fatty acids significantly support growth and repair processes. Omega-9 fatty acids have a positive influence on fat metabolism, nerve conduction, and the hormonal system.provides the essential omega-3 fatty acids DHA and EPAcontains the essential omega-6 fatty acid gamma-linolenic acidfor a shiny coat and healthy skinstrengthens the immune systemideal BARF supplement for dogs and cats

Content: 0.5 Liter (€45.90 / 1 Liter)

Variants from €12.95
Regular price: €22.95
Subscribe and save up to 5%
Micro Mineral, Tagesernährung, Mineralstoffe, Vitamine, Spurenelemente

Average rating of 4.5 out of 5 stars

MicroMineral Dog & Cat 3 kg
Sizes: 3 kg

MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Particularly when feeding ready-made feed, a deficiency situation quickly arises because many substances are damaged, modified, or destroyed by industrial and thermal processing. Synthetic substances cannot completely eliminate this deficiency. Therefore, cdVet MicroMineral should not be missing in any diet. As an addition to dry food, canned meat and also in fresh meat feeding, for natural mineralization and vitamin protection.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 3 Kilogramm (€17.98 / 1 Kilogramm)

Variants from €8.95
Regular price: €53.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen