Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "herbaVet Gastrogin 400 g"

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats, Horses
Composition: Apple, Flax, Grape seed flour, Green oats, Liquorice root, Peat, Sage (salvia officinalis), Spirulina
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Breeding, Vegetarian, Vegan, Minerals / trace elements
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Acid buffer, Intestines, Mucous membrane protection, Stomach, Toxin binding

Manufacturer information "herbaVet"

The wide range of the herbaVet series was put together especially for therapists and offers the right concept for every professional therapist.

The herbaVet therapist line includes feed supplements, care and hygiene products and offers valuable support to professional therapists. The animal-specific needs from the cell to the heart and joints are covered in a wide spectrum.

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

Svenja J. Verified Buyer

12 May 2026 17:54

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Skip product gallery

Customers also bought

herbaVet Gastrogin 200 g

Average rating of 5 out of 5 stars

herbaVet Gastrogin 200 g
Sizes: 200 g

Content: 0.2 Kilogramm (€104.75 / 1 Kilogramm)

Regular price: €20.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
herbaBARF Gastro 100 g
herbaBARF Gastro 100 g

Die empfindlichen Schleimhäute werden in ihrer natürlichen Regeneration aufgrund der hohen Bindungskapazität positiv beeinflusst, und eine bessere Resorption benötigter Stoffe begünstigt. Die schützenden Inhaltsstoffe ummanteln die Magen- und Darmschleimhäute und sorgen so für eine natürliche und sanfte Sanierung.Bindet überschüssige Magensäure und schützt die MagenschleimhautUnterstützt die natürliche Regulation des Säuren-Basen-HaushaltsSchadstoffe und Gifte können mit Hilfe von Huminsäuren und Vulkanerden gebunden werdenZellschutz durch antioxidative Eigenschaften (OPC)Kann die physiologische Regeneration der Magenschleimhaut unterstützen

Content: 0.1 Kilogramm (€149.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
herbaBARF Complete Powder 2 kg
herbaBARF Complete Powder 2 kg
Sizes: 2 kg

Complementary feed (powder) for dogsNatural feed supplement with valuable secondary plant substancesMany dog owners, feeding their dogs with raw meat, assume that with a food ration based on the prey animal, the nutritional needs of their dogs are optimally covered. Nowadays, however, the ingredients used mostly come from industrial animal husbandry, which are often fed very one-sided and with regard to weight and growth and not to an optimal nutrient supply. In the past, when farm animals were kept on species- and herb-rich pastures and received feed mostly from their own cultivation, their diet was much more varied and above all rich in secondary plant substances. Nowadays, the latter are almost completely absent from farm animal feed for the reasons mentioned above. Our dogs and cats need these secondary plant substances, which they originally found in the bodies of their prey, in order to remain permanently healthy and efficient.herbaBARF Complete Powder was developed for this purpose. Its broad spectrum of micronutrient-rich fruits and vegetables, rounded off with herbs, algae, and other high-quality natural ingredients, compensates for the lack of secondary plant substances and other natural micronutrients in feeds of animal origin and thus enables a species-appropriate healthy nutrition. The calcium content of herbaBARF  Complete Powder is very moderate and therefore it is especially suitable as a supplement in bone feeding, as well as a safeguard when feeding larger portions of leftovers.Composition: maerl, grass, herbs, legume plants, linseed, apple pomace, parsnip (ground), aronia pomace (powder), black currant pomace, eggshell powder, peat, sunflower seed expeller, malt rootlets, carrot pomace, brewers’ yeast, seaweed meal, grape pips meal, brewers' yeast cell walls (MOS), celery tuber (ground), moringa (powder)Analytical constituents: crude protein 11.0%, crude fat 6.4%, crude fiber 13.2%, crude ash 24.7%, ash insoluble in HCl 2.6%, calcium 8.46%, phosphorus 0.29%, sodium 0.14%Feeding recommendation: Add 5 g/10 kg body weight daily to the feed. 1 tsp. corresponds to approx. 3 g. 

Content: 2 Kilogramm (€21.48 / 1 Kilogramm)

Variants from €17.95
Regular price: €42.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
CBD denta Gel 35 g
CBD denta Gel 35 g
Sizes: 35 g

CBD oil in dental care is becoming increasingly popular and can also with our pets be supportive to contribute to the dental health.As an excellent alternative to the toothbrush, CBD denta Gel offers easy and effective application. The gel is only applied to the teeth. Through the subsequent reaction, licking with the tongue, brushing is done all by your pet alone. Thus, dental care becomes a stress-free routine. With regular use, the teeth are cleaned so gently, possibly adhering plaque dissolved, and protected from plaque.CBD denta Gel contains natural care substances that promote optimal muzzle hygiene. Zeolite, like many mineral earths, can act as a purely natural filter. Its binding property harmonizes the muzzle flora by absorbing bacteria and acids. Due to the combination with Ascophyllum nodosum, the existing plaque is gently dissolved. The valuable essential oils of frankincense and fennel, penetrate deep into the muzzle cavity, unpleasant breath odor is reduced and the natural muzzle flora is supported.Gum and tooth problems can not only be unpleasant, they also quickly wear on the nerves and stress our four-legged friends. CBD can also address this issue and promote inner peace with its calming and relaxing properties.strengthens the muzzle flora, improves the muzzle hygiene and reduces the muzzle odorsustainably strengthens the teeth and gumsdissolves plaquesoothes and relaxesDogs with MDR1 gene defect: There are no reliable studies on the tolerability of CBD products regarding dogs with MDR1 gene defect. We therefore recommend dentaVet Gel or dentaVet AntiPlaque Gel as alternatives.

Content: 0.35 Kilogramm (€48.43 / 1 Kilogramm)

Regular price: €16.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen