Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "AntiSmell Powder 250 g"

Complementary feed (powder) for dogs

Supporting digestion and reducing bloating


AntiSmell Powder combines high-quality, alkaline ingredients with targeted support for the gut microbiome. The specially developed receipe helps stabilize the natural acid-base balance and significantly reduce gas formation in the digestive tract. Natural, anti-flatulence ingredients also help effectively reduce unpleasant flatulence—for a more relaxed relationship between humans and pets.

A better quality of life for you and your dog, day after day.
 

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

Application "AntiSmell Powder 250 g"
Feeding recommendation: Add daily ca. 2 g/10 kg body weight to the feed. 1 tsp. corresponds to ca. 2 g.
The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.
Composition "AntiSmell Powder 250 g"
Composition: tourbe, avoine verte, graines de lin*, graines d'anis*, graines de fenouil*, cumin*, persil* en poudre, feuilles de sauge*, racine de réglisse*, fleurs de camomille, armoise annuelle, graines de coriandre*. *moulu

Additifs/kg: Additifs technologiques: bentonite (1m558i) 50 g.
La quantité totale de bentonite ne peut excéder la teneur maximale autorisée dans l’aliment complet, à savoir 20000 mg/kg d’aliment complet.

Constituants analytiques: protéine brut 12,4 %, matière grasse brute 13,6%, cellulose brute 22,3%, cendres brutes 9,8%, calcium 0,77%, phosphore 0,25%, sodium 0,06%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
25% Code: ATEM25
Hustavet, Respiration Drops, Flüssigkeit Flasche, Tiermedizin, Natürlich
HustaVet Respiration Drops 20 ml
Sizes: 20 ml

HustaVet Respiration drops can stimulate as highly concentrated composition of essential oils of the respiratory tract for improved ventilation. To support a deeper inhalation stimulating strong scent of HustaVet Respiration drops they can be applied diverse. At high sensitivity of the respiratory tract, the immune system can be positively supported with essential oils. Essential oils can clean the air we breathe nicely in rooms and provide a significant improvement of the stable air.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
25% Code: ATEM25
HustaVet acute 500 ml
HustaVet acute 500 ml
Sizes: 500 ml

The horse's entire body is designed for movement and speed. The respiratory organs are also correspondingly efficient. Unfortunately, this naturally results in a high sensitivity to cold and dusty air.HustaVet acute contains essential oils, which can improve the self-cleaning mechanism of the bronchial tubes, and natural mucilage, which has a protective and soothing effect on the sensitive mucous membranes of the respiratory tract. It also contains excellent sources of vitamin C and a variety of secondary plant substances that the immune system needs to maintain its function. This selected combination of high-quality herbs makes HustaVet acute a beneficial feed supplement for horses with sensitive respiratory tracts.

Content: 0.5 Liter (€107.90 / 1 Liter)

Variants from €31.95
Regular price: €53.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Bio-Black Cumin Sticks, Kümmelstangen, Bio, Naturprodukt, 2500 g
Singulares Bio black cumin sticks 2,5kg
Sizes: 2,5 kg

Bio Black Cumin sticks can contribute to a positive change in the gastrointestinal tract through feeding.This milieu change takes bacteria and fungi the food basis and can make their settlement in the gastrointestinal tract more difficult, the physiological intestinal flora is strengthened.These positive feeding properties of the sticks are based on the carvone contained in the essential oil. Through the excellent properties of the residual oil and the contained roughage, the natural intestinal flora can be additionally supported. A good intestinal flora can contribute to self-regulation when the immune system is disturbed.In addition, the oils contained can nutritionally support the respiratory condition.- Fresh black cumin sticks from own organic production- From premium seeds (Nigella Sativa), original Egyptian organic cultivation- Very high residual oil content 16 - 17% due to the special cdVet cold pressing process- Due to this cdVet cold pressing, organic black cumin oil is gently extracted from the seeds and the valuable press cake is produced- Free of preservatives or other additives- High proportion of unsaturated fatty acids- The sticks contain, of course, all the active ingredients, which are also found in the black cumin oil- Feeding-related support of the respiratory condition

Content: 2.5 Kilogramm (€7.98 / 1 Kilogramm)

Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen