Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Bundle ZeckEx-Konzept Small"

Wussten Sie schon, dass Zecken ab 8°C aktiv werden?
Kein Problem, wenn der richtige Zeckenschutz gewählt wurde.

Starten Sie rundum geschützt in die Frühlingssaison mit unseren unschlagbaren Klassikern gegen lästige Zecken!
Jetzt im Bundle kaufen und bares Geld sparen.

Das Bundle ZeckEx-Konzept Small eignet sich hervorragend für kleine bis mittlere Hunderassen und deckt den Bedarf einer ganzen Saison.

Das Bundle enthält:


1 x ZeckEx 50 ml - für Sofortschutz in akuten Situationen
1 x ZeckEx SpotOn 10 ml - für langanhaltenden Schutz, die ganze Saison
1 x insektoVet Herbal 100 g
 

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Kräuterig, Kräuter, Pflanze

Average rating of 4.33 out of 5 stars

cdProtect Dog forte+ 150 g
Sizes: 150 g

cdProtect Dog forte+ has been developed for the special nutritional needs that arise in connection with colonization by worms. The lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances, and tannins, can make our pets susceptible to excessive colonization by worms. In contrast to their conspecifics living in the wilderness, they often do not have the opportunity to absorb those substances through plants and herbs. However with their wild relatives, precisely these substances lead to avoid an excessive, pathological colonization by worms.In order to have less often a reason for chemical deworming cures, the animal's intestine should therefore be supported with appropriate herbs that are contained in cdProtect Dog forte+. Besides of a balanced diet, you can achieve this by the occasional addition of the complementary feed cdProtect Dog forte+, which can compensate for the lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances and tannins. In addition, many specialists for parasitology recommend checking the colonization by worms of the animal by regularly monitoring the faeces samples.

Content: 0.15 Kilogramm (€193.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €16.95
Regular price: €28.95
Subscribe and save up to 5%
Bio-Bachblüten, Bachblüten, Fläschchen, Kleines Fläschchen, Bio-Extrakt
Organic Bach Flowers New Year
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are Bio-certified.Another unique feature is the basis of Bio-Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Augenpflege, Augentropfen, Behandlung, Fläschchen, Tropfer

Average rating of 5 out of 5 stars

VeaVet Euphrasia Eye Care 20 ml
Sizes: 20 ml

Care product for animalsThorough and gentle cleaning of the eye areaVeaVet Euphrasia Eye Care, with its special recipe containing ingredients derived from eyebright (Euphrasia), ensures gentle and effective cleansing of the eye area. VeaVet Euphrasia Eye Care can also be used as a supplementary treatment for conjunctival problems. 

Content: 0.02 Liter (€447.50 / 1 Liter)

Regular price: €8.95
Subscribe and save up to 5%
Katzenfutter, Fellpflege, Pflegemittel, Flasche, Nahrungsergänzung
feliTATZ Fur Shine 50 ml
Sizes: 50 ml

A beautiful and shiny fur can also be influenced by support from the inside. Unsaturated fatty acids perform important tasks in the metabolism and promote skin and hair health. A lack of fatty acids becomes visible through fur changes, dandruff, hair loss, and itching.feliTATZ Fur Shine is a blend of high-quality, cold-pressed plant oils in organic quality with best salmon oil. The added plant oils contribute to a balanced supply of essential fatty acids. The high-quality ingredients give your cat's fur shine and suppleness. Due to the salmon oil, feliTATZ Fur Shine is very gladly accepted by cats.

Content: 0.05 Liter (€279.00 / 1 Liter)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen