Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Organic Bach Flowers New Year"

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.

Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are Bio-certified.
Another unique feature is the basis of Bio-Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Manufacturer information "BIO Bach flowers"

Bach flowers were developed in the 1930s. Freshly harvested flowers were placed in a bowl of water in order to transfer their biophysical energy to the water using the cooking method or the sun method. This resulted in 37 different plant extracts and an essence from spring water.

cdVet BIO Bach flowers contain neither alcohol nor sugar. In addition, not only the flower essences but also all other ingredients are certified organic.

The basis of the cdVet BIO Bach flowers is also unique: the use of high-quality organic evening primrose oil creates a new generation in terms of holistic quality.

Application "Organic Bach Flowers New Year"

Feeding Recommendation: Cats/dogs: 2 drops per 5 kg body weight, horses: 10 drops 3 - 4 times daily.

Shake before use. After opening keep it cool and dark and consume within 6 weeks!

Composition "Organic Bach Flowers New Year"

Composition: evening primrose oil, almond oil, vegetable wax, prerpared cherry plum, prepared white clematis, prepared balsam, prepared yellow rockrose, prepared Doldiger milk star (all ingredients from organic farming).

Inspection post bio : DE-ÖKO - 001 non-EU Agriculture.

Analytical constituents: crude protein 0,1%, crude fat 99,4%, crude fiber 0,1%, crude ash 0,2%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Tip
Elm Bark, Hundezusatz, cd Vet, singulares, Ulmenrinde
Singulares Elm Bark (European) 200 g
Sizes: 200 g

The elm bark is rich in nutrients, minerals and trace elements. Contained bitter and tannins stimulate intestinal peristalsis. The stomach, liver, gall bladder, pancreas and intestines multiply their digestive juices. The self-regulation of the gastrointestinal tract is positively influenced, and digestive complaints can be significantly reduced. A well-functioning digestive system can significantly promote an intact intestinal flora.We use European species for our Singulares Elm Bark (European), which are characterized in particular by the high content of tanning agents and less by the strong mucus formation attributed to the American/Canadian species. In phytotherapy, components containing tanning agents are always the first choice for indigestion associated with diarrhea. Mucous agents are completely unsuitable because, possibly, they may provide an even better breeding ground for the unwanted bacteria. Anaerobic germs, in particular, can reproduce even better under exclusion of oxygen under the mucus, while tannins deprive them of their of livelihood and also inhibit the absorption of toxins in the intestine.Products containing mucous agents can be used in retrospect to alleviate any irritation. Our recommendation cdVet Gastric Protection.

Content: 0.2 Kilogramm (€94.75 / 1 Kilogramm)

Regular price: €18.95
Subscribe and save up to 5%
stress, homeopathisch, bio-bachblüten, flasche, tropfen
Organic Bach Flowers Stress 20ml
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are certified organic.Another unique feature is the basis of Bio- Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Organic Bach Flowers Fear 20ml
Organic Bach Flowers Fear 20ml
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are certified organic.Another unique feature is the basis of Bio-Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Plaster Spray, Wundpflege, Tierlieb, Hautschutz, Behandelungs-Spray

Average rating of 5 out of 5 stars

VeaVet PlasterSpray 50 ml
Sizes: 50 ml

Care product (liquid) for animalsProtection of wounds from external influences thanks to breathable protective film with dragon's blood and propolisOur innovative VeaVet PlasterSpray combines the healing properties of dragon's blood - a natural tree resin from the Amazon region - with the antibacterial properties of propolis. This advanced duo provides a fast and effective support for wound healing.Dragon's blood has been used in traditional medicine for centuries. It accelerates the healing process and forms a natural, breathable protective film over the wound. It promotes cell renewal and can, therefore, support natural wound healing. Propolis is particularly beneficial for stressed and irritated skin, for example after minor skin irritations or slight abrasions. Natural protection: The spray forms an invisible protective film that breathably envelops the skin surface. This protects the wound from external influences.Rapid wound healing: Promotes tissue regeneration and ensures rapid healing.Suitable for all breeds: Whether small or large wounds - our spray is safe and effective for every furry friend.Application: Thanks to the spray bottle, the product is easy and hygienic to use - with no burning or pain for your pet.Perfect for use at home or on the goComposition: aqua, propane-1,2-diol, dragon's blood, propolis tinctureApplication recommendation: Shake before use! Clean the affected area and apply the spray at a distance of ca. 10-15 cm. The spray dries quickly and protects the wound from external influences such as dirt, moisture and germs. Avoid eye contact!

Variants from €9.95
Regular price: €15.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen