Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "EquiGreen HerbsYeast 2 kg"

EquiGreen HerbsYeast is used for the demand-oriented feeding of horses sensitive to digestion and colic. A healthy and balanced digestion reduces the risk of colic. Coordinated herbs and yeasts can positively support the function of the digestive organs, as well as the production of digestive juices.


supports digestion
also suitable for horses sensitive to colic
beneficial for the whole organism and metabolism

Properties:

Animal categories: Horses, Donkeys
Composition: Brewer's grain, Brewer's yeast, Melissa (lemon balm), Milk thistle, Nettle, Watercress
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Breeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Herbs
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Digestion, Internal organs, Intestines, Metabolism, Mucous membrane protection

Manufacturer information "EquiGreen"

Natural horse health from cdVet is called EquiGreen. The line includes all cdVet products in the horse segment and is not only impressive due to its elegant design. This feed supplement, care and hygiene series is specially tailored to the needs of horses and offers riders and animals a wide range of natural care in all areas.

Application "EquiGreen HerbsYeast 2 kg"

Feeding recommendation: Increase the daily feeding amount to 10-20 g/animal within one week. 1 tbsp. corresponds to ca. 7 g.

Store it cool and dry.

Composition "EquiGreen HerbsYeast 2 kg"

Composition: brewers’ grains, brewers´ yeast, lemon balm leaves, watercress herb, milk thistle herb, stinging nettle herb.

Analytical constituents: crude protein 27.5%, crude fat 6.0%, crude fiber 10.3%, crude ash 5.7%, calcium 0.60%, phosphorus 0.71%, sodium 0.07%.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Tierfutter, Darmflora, Flüssig, Natural, 100% Natur
Fit-BARF GutFlora plus 1 L
Sizes: 1 l

Billions of tiny microorganisms are found in the intestine. A distinction is made between pathogenic bacteria (pathogens that cause disease) and bacteria that are beneficial for healthy intestinal flora, such as lactic acid bacteria. These 'good' bacteria are hard-working helpers of the immune system and have a positive influence on digestive juices, enzymes, and the intestinal mucosa. The pathogens are properly fought and displaced. In addition, an intact intestinal flora ensures a good digestion. If the natural intestinal flora is disturbed, excessive colonization by pathogens can occur and the dog gets diarrhea. Antibiotic treatments can also attack the protective function - often the drugs do not distinguish between 'good' and 'bad' bacteria. The intestinal flora is disturbed, its defense mechanism functions only to a limited extent and the intestinal wall is adversely affected. The ancestor of our dog - the wolf - therefore also eats the digestive organs of its prey. They contain all the necessary microorganisms for a well-functioning intestinal flora. It is not always possible to feed fresh rumen or omasum. Even frozen they do not compensate for the lack of valuable bacteria and enzymes, as these are destroyed by freezing. This deficiency can be compensated very well with fermented herbs. Therefore, regular feeding with Fit-BARF DarmFlora plus is recommended, even with nutritionally disturbed intestinal flora as well as digestive problems. Displacement of pathogenic bacteria Stimulation of the immune system Improved digestion of food Maintenance of intestinal peristalsis

Variants from €11.95
Regular price: €50.95
Subscribe and save up to 5%
Futteröl, Öl 3-6-9, Tierernährung, Fit-BARF, natürlich

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Oil 3-6-9 250 ml
Sizes: 250 ml

FitBarf Oil 3-6-9 is a pure natural product with a balanced fatty acid pattern from fish and cold-pressed plant oils. Naturally contained vitamin E contributes to cover and prevent nutrition-related deficiency symptoms, such as dull coat, itchy and flaky skin, or hair loss. Due to its content of essential omega-3 fatty acids, it provides excellent support for healthy joints and a functioning immune system. Naturally contained omega-6 fatty acids significantly support growth and repair processes. Omega-9 fatty acids have a positive influence on fat metabolism, nerve conduction, and the hormonal system.provides the essential omega-3 fatty acids DHA and EPAcontains the essential omega-6 fatty acid gamma-linolenic acidfor a shiny coat and healthy skinstrengthens the immune systemideal BARF supplement for dogs and cats

Content: 0.25 Liter (€59.80 / 1 Liter)

Variants from €12.95
Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%
casaCare BioClean Intensive Cleaner Concentrate 500 ml
casaCare BioClean Intensive Cleaner Concentrate 500 ml
Sizes: 500 ml

Cleaning agentHighly concentrated all-purpose cleanercasaCare BioClean Intensive Cleaner Concentrate is a powerful all-purpose cleaner for removing stubborn dirt. Removes grease, oil, resin, wax, nicotine, pencil, ballpoint pen, felt-tip pen, ink, soot, insects, blood, egg white, tar stains, shoe polish, coffee, tea and wine stains. Universally applicable for cleaning surfaces and objects made of metal, stainless steel, iron, plastic, paint, wood, rubber, stone, ceramics and porcelain, glass, textiles, carpet, upholstered furniture and much more.can be used for cleaning in food processing plantsremoves the breeding ground for pathogensprotects all surfaces (metals, lacquers, rubber, plastics)degreases materials of all kindssuitable for use with foam lance and high-pressure cleaner as well as for windshield wiper water systemsfor cleaning carpets and upholstered furniture, can also be used in wet extraction unitsensures an economical use, as the cleaner can be diluted up to 1:40, depending on the type of applicationfor 5 L-canister: incl. drain tap and spray bottleExpert tip: In the case of stubborn stains on clothing, pre-treat the stains with casaCare BioClean Intensive Cleaner Concentrate undiluted, then wash as usual. Please test the compatibility of the agent on a concealed area beforehand.Ingredients: <5% anionic surfactants, <5% non-ionic surfactantsList of ingredients: AQUA, SODIUM C10-13 ALKYL BENZENESULFONATE, TRISODIUM DICARBOXYMETHYL ALANINATE, POTASSIUM CUMENESULFONATE / SODIUM CUMENESULFONATE, SODIUM METASILICATE, POTASSIUM HYDROXIDE, SODIUM COCETH-30 SULFATE, C12-14 PARETH-7, Cl Direct Blue 199Application recommendation: Depending on the area of application, dilutions of 1:2 (1 part BioClean:2 parts water) to 1:40 are being used. Examples: 1:2 Bitumen, tar, lubricants, resin, adhesive residues, shoe polish. 1:10 Algae, insect removal, windshield wiper water, mold, stable cleaning. 1:30 Bicycles, cars, stains in upholstery, stain treatment clothing.DANGER • Contains benzenesulfonic acid, C10-13 alkyl derivatives, sodium salts, and disodium metasilicate. Causes serious eye irritation. Keep out of reach of children. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a POISON CENTER/doctor. IF ON SKIN: Wash with plenty of water and soap. If skin irritation occurs: Get medical advice/attention.

Content: 0.5 Liter (€37.90 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Arthro Green, Classic, Gelenkcreme, Grünpflanzenextrakt, Naturprodukt, Arthro Green, Classic, Gelenkschmiere, Grün, Nahrungsergänzung

Average rating of 5 out of 5 stars

ArthroGreen Classic 70 g
Sizes: 70 g

Complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsFor the demand-oriented feeding of dogs and cats sensitive to joints – special supply of joints, muscles, tendons with New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat)The New Zealand greenshell mussel has a high density of useful biologically active substances such as glycosaminoglycans. This makes it a valuable raw material with many positive properties. Glycosaminoglycans belong to the group of amino sugars (simple sugars), are also called food for the joints and are a natural component of the synovia (synovial fluid) and cartilage. ArthroGreen Classic contains a high proportion of New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat) and glycosaminoglycans, which provide an important component for the functionality of the joint and thus promote its development.Expert tip: For problem animals, the feeding amount can be doubled for approx. 2-6 weeks after the first week for special support. Blood Circulation Gel is recommended for accompanying external care. For micronutrient and mineral supply, the feeding of MicroMineral is additionally advisable.Composition: New Zealand greenshell mussel (freeze-dried) 30%, grape pips meal, ginkgo leaves, devil's claw root, stinging nettle herb, field horsetail herb, sea buckthorn berries, spirulinaAnalytical constituents: crude protein 31.6%, crude fat 6.2%, crude fiber 12.1%, crude ash 10.8%, calcium 1.46%, phosphorus 0.49%, sodium 0.41%Feeding recommendation (powder): Add 1 g/10 kg body weight daily to the feed as required. 1 half tsp. corresponds to ca. 1 g.Feeding recommendation (capsules): 4 capsules/10 kg body weight daily. Capsule filling quantity: ca. 0.3 g. 

Content: 0.07 Kilogramm (€327.86 / 1 Kilogramm)

Variants from €11.95
Regular price: €22.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen