Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "EquiGreen HuminoMineral Pellets 6 kg"

EquiGreen HuminoMineral Pellets combines the classic EquiGreen MicroMineral now with the unique HuminoMin® complex to create an unprecedented overall concept of vitality and nutrients. Sunflower seeds are naturally rich in essential amino acids, vitamins, minerals and trace elements. Particularly noteworthy is their high content of zinc and magnesium. They also contain a lot of folic acid as well as vitamin E, B vitamins, beta carotene, sulfur, potassium and selenium.

Special feature of the HuminoMin® complex: gut health and environmental conditions also play a role that should not be underestimated when it comes to taking up and recycling the required micronutrients. This is where the HuminoMin® complex comes in: The ingenious composition protects and supports the function of the mucous membranes of the stomach and intestine, which favors the absorption of the necessary micronutrients.

Due to the high toxin-binding properties of the HuminoMin® complex, toxins from bacteria and fungi or even externally added poisons such as glyphosate are already bound in the intestine and excreted via the faeces. This reduces the burden on the organism because it does not enter the blood and protect organs and tissues. The presence of glyphosate in more and more animal feeds - of plant and animal origin - is leading to more and more problems in the supply of minerals and trace elements. Because glyphosate has the property that it binds these micronutrients already in the soil as well as in the plant and in the carcass to insoluble complex compounds. These are therefore no longer available for the supply of the organism. It comes to a deficiency situation, although actually enough minerals and trace elements would be present, since these were bound by glyphosate so that they cannot be taken up. The fact that the HuminoMin® complex in turn binds glyphosate makes these vital nutrients better reusable by the body.
In addition, the HuminoMin complex supports the regulation of acid-base balance and is characterized by excellent cell-protecting antioxidant properties.

 

Manufacturer information "EquiGreen"

Natural horse health from cdVet is called EquiGreen. The line includes all cdVet products in the horse segment and is not only impressive due to its elegant design. This feed supplement, care and hygiene series is specially tailored to the needs of horses and offers riders and animals a wide range of natural care in all areas.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
+HuminoMin-Komplex
+ Grünlippmuschel
+ Eierschalen
+ Moringa
Mineralstoff, Tier-Motiv, Katze, Runddose, Kinderspielzeug
feliTATZ MineralPower 150 g
Sizes: 150 g

feliTATZ MineralPower has been developed for the daily basic supply of minerals and vital substances in all areas. The natural ingredients, which are rich in micronutrients such as minerals, trace elements, vitamins, humic acids, taurine and others, can prevent deficiency situations. Calcium intake plays a particularly important role when feeding raw meat. The New Zealand greenshell mussel (non-defatted mussel meat) is a natural source of taurine.Due to the plant-based origin of the micronutrients, the detoxification organs are not further burdened. feliTATZ MineralPower therefore provides an optimal, natural supply of micronutrients.Excellent source of vitamins, minerals, and trace elementsNatural source of iron - can stimulate blood formationGastrointestinal regulation by humic acidsCell protection through antioxidants100% natural

Content: 0.15 Kilogramm (€126.33 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.95
Regular price: €18.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Futteröl, Öl 3-6-9, Tierernährung, Fit-BARF, natürlich

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Oil 3-6-9 250 ml
Sizes: 250 ml

FitBarf Oil 3-6-9 is a pure natural product with a balanced fatty acid pattern from fish and cold-pressed plant oils. Naturally contained vitamin E contributes to cover and prevent nutrition-related deficiency symptoms, such as dull coat, itchy and flaky skin, or hair loss. Due to its content of essential omega-3 fatty acids, it provides excellent support for healthy joints and a functioning immune system. Naturally contained omega-6 fatty acids significantly support growth and repair processes. Omega-9 fatty acids have a positive influence on fat metabolism, nerve conduction, and the hormonal system.provides the essential omega-3 fatty acids DHA and EPAcontains the essential omega-6 fatty acid gamma-linolenic acidfor a shiny coat and healthy skinstrengthens the immune systemideal BARF supplement for dogs and cats

Content: 0.25 Liter (€59.80 / 1 Liter)

Variants from €12.95
Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%
Collagen, ArthroGreen, CdVet, Natur Pur, Kollagen

Average rating of 5 out of 5 stars

ArthroGreen Collagen 300 g
Sizes: 300 g

ArthroGreen Collagen - so everything runs like a clockworkArthroGreen Classic was completed with well utilizable collagen peptides. This unique combination of greenshell mussel (non-defatted mussel meat), collagen, and metabolism-supporting herbs can, through the ingredients contained, strengthen the joints and increase their resistance to injury. Chondroitin sulfate, glucosamine glucans, collagen, and silicic acid can stimulate the self-regulation and regeneration of cartilage-forming cells.non-defatted mussel meat of the New Zealand greenshell musselimproved joint functionsincreased joy of movementmore quality of life

Content: 0.3 Kilogramm (€136.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €40.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen