Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-BARF Herbs 600 g"

Fit-BARF herbs supports your dog in a situation in which higher demands are placed on the organism (for example in training, in pregnancy, in the change of coat, in growth or after surviving illness). Fit-BARF herbs replaces the lack of secondary phytochemicals in feeding today and supports the liver and kidneys, digestion and bile flow. In combination with cdVet HuminoMineral, it forms an optimal basic supply for raw feeding.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Birch, Dandelion, Milk thistle, Nettle
Feed Profile: BARF, Vegetarian, Without additives, Gluten-free, Grain-free, Vegan, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Herbs
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Digestion, Earth / Grass, Fur, Intestines, Kidneys, Liver, Minerals, Stomach

Manufacturer information "Fit-BARF"

Fit-BARF optimizes the natural raw feeding method with proven concept products to create an all-round healthy diet. Fit-BARF provides important nutritional components for this feeding method, such as herbs, fruit, fatty acids and much more.

The balanced ingredients of the Fit-BARF products form the basis for a balanced and functional BARF concept! Fit-BARF products should therefore not be missing from the menu when feeding fresh or frozen meat!

Application "Fit-BARF Herbs 600 g"

Feeding recommendation: Give 1.25-2.5 g/15 kg body weight 1 x daily onto the feed. 1 tbsp. corresponds to approx. 1.7 g. Fit-BARF Herbs can also be prepared as a dog tea: 2.5 g/500 ml water.

Composition "Fit-BARF Herbs 600 g"

Composition: stinging nettle herb, birch leaf, milk thistle herb, dandelion herb, dandelion root (dried and cut).

Analytical constituents: crude protein 14.3%, crude fat 3.5%, crude fiber 17.9%, crude ash 12.1%, calcium 1.82%, phosphorus 0.32%, sodium 0.39% (those values are subject to natural fluctuations).

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Rinderhörner, Kauartikel, Kausalat, Natural, Hundesnacks

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-Hap Cattle Hooves (5 piececs)

Fit-Hap Rinderhufe sind der optimale, fettarme Snack für ihren vierbeinigen Liebling.Zur Zahnreinigung und GebisspflegeLanger Kauspaß für den HundBestens zum selberfüllen geeignetSorgfältig gereinigtAuch als Ergänzung zur FrischfütterungOhne chemische ZusätzeNaturbelassen schonend getrocknetGemeinsame Verantwortung: Wie alle Kausnacks, sollten auch Fit-Hap Rinderhufe unter Aufsicht von Ihrem Hund gekaut werden.Dieser Artikel ist ein Naturprodukt und kann von der Größe, Farbe, Form und Gewicht sehr unterschiedlich ausfallen.Expertentipp: Die Fit-Hap Rinderhufe lassen sich hervorragend mit der PetGelato Masse befüllen und einfrieren. Für Hunde ergibt sich so ein doppelter Spaß: Schlecken und kauen!Zusammensetzung: 100% Rinderhuf getrocknetAnalytische Bestandteile und Gehalte: Rohprotein 87,29%, Rohfett 1,37%, Rohasche 1,46%, Feuchte 7,2%

Regular price: €5.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Öl, 3-6-9, Tierpflege, Cadream, 2500 ml

Average rating of 5 out of 5 stars

Fit-BARF Oil 3-6-9 2.5 L
Sizes: 2,5 l

FitBarf Oil 3-6-9 is a pure natural product with a balanced fatty acid pattern from fish and cold-pressed plant oils. Naturally contained vitamin E contributes to cover and prevent nutrition-related deficiency symptoms, such as dull coat, itchy and flaky skin, or hair loss. Due to its content of essential omega-3 fatty acids, it provides excellent support for healthy joints and a functioning immune system. Naturally contained omega-6 fatty acids significantly support growth and repair processes. Omega-9 fatty acids have a positive influence on fat metabolism, nerve conduction, and the hormonal system.provides the essential omega-3 fatty acids DHA and EPAcontains the essential omega-6 fatty acid gamma-linolenic acidfor a shiny coat and healthy skinstrengthens the immune systemideal BARF supplement for dogs and cats

Content: 2.5 Liter (€39.98 / 1 Liter)

Variants from €12.95
Regular price: €99.95
Subscribe and save up to 5%
Fit-BARF Brewers' Yeast 680 g
Fit-BARF Brewers' Yeast 680 g
Sizes: 680 g

Brewers' yeast, as the most balanced, natural source of vitamin B, whose vitamins are present in a broken down state and can be absorbed directly, is a valuable addition to the daily diet. In addition, brewers yeast has a positive effect on the intestinal flora. Its content of phosphorus, potassium, magnesium, calcium, iron, zinc, copper, and manganese, as well as the trace elements cobalt, molybdenum, chromium, and selenium, provide an important contribution to demand-oriented nutrition.

Content: 0.68 Kilogramm (€23.46 / 1 Kilogramm)

Variants from €10.95
Regular price: €15.95
Subscribe and save up to 5%
Arthro Green, Plus, Kapseln, Gelenkpfle​​ge, 100% Natur
ArthroGreen plus 700 g
Sizes: 700 g

ArthroGreen Plus contains the proven recipe of ArthroGreen and was additionally enriched with rosehip and willow bark. This makes it particularly suitable to support the musculoskeletal system and joints in acute phases optimally in a natural way. The contained rosehip peels are characterized by their high content of vitamin C, pectins, fruit acids, and carotenoids. Vitamin C is of great importance for collagen biosynthesis and thus for the strength of bones and cartilage. Due to the selected combination with salicin contained in willow bark, ArthroGreen plus can be a natural nutrition-based support.

Content: 0.7 Kilogramm (€189.93 / 1 Kilogramm)

Regular price: €132.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen