Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "VeaVet Paw Care 10 ml"

VeaVet Paw Care with almond, sage and calendula oil protects and cares for the pads of your favorite during high strain, as it can occur especially in winter and also in summer. Due to the contained care oils, the skin is protected from these external influences via a fine protective layer on the coat and skin surface (film-forming effect). Due to its valuable essential properties, calendula oil has a positive effect on sensitive and chapped skin. Likewise, the sage oil can be used well for therapy-accompanying care.

For fun and joy in every season - VeaVet Paw Care.

Due to the rapid absorption, no residues remain on the paws, so that there is neither increased risk of injury on smooth floors nor greasy stains on carpets, etc. remain.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Product type: Care products

Manufacturer information "VeaVet"

In everyday life, love and attention are often not enough when dealing with our animals. Long trips in nature bring with them special care needs for our four-legged adventurers: their paws are brittle and cracked, their eyes are watery, small animals have made themselves comfortable in their fur or the dog was once again quicker and saw the dung heap before its owner!

With the exclusive VeaVet care product range from cdVet, these and other small problems can be tackled in a natural and chemical-free way! From eye to dental care - we always follow nature's example in a gentle and effective way.

Application "VeaVet Paw Care 10 ml"

Application recommendation: apply drop by drop onto the ball of the foot and massage in.

Composition "VeaVet Paw Care 10 ml"

Composition: almond oil, sage oil, calendula oil.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Tip
dental, Zahncreme, Anti-Plaque, Zahnstein, Naturprodukt

Average rating of 4 out of 5 stars

dentaVet Anti-Plaque 150 g
Sizes: 150 g

Hardly anything has the potential to be as disturbing as unpleasant muzzle odor. In the long run, the human-animal relationship can be affected. Just as with us humans, plaque and tartar play a fundamental role in the oral and dental health of our beloved four-legged friends. A good and natural dental care for dogs and cats can be reflected in the overall animal health.Ascophyllum nodosum - also known as knotted kelp - contains a special combination of trace elements and minerals, which we can use when our animals begin to develop plaque and tartar. The substances contained balance the body's own composition of saliva and can thus help to soften disturbing dental plaque. Softened plaques can then be removed excellently with dentaVet Anti-Plaque, as it distributes itself independently in the muzzle and a natural cleaning process is created by the natural friction substances. In addition, the adhesion of new plaque is impeded.dentaVet Anti-Plaque can help to clean and care for the teeth and gums in a natural way with simple, daily application via the feed.

Content: 0.15 Kilogramm (€133.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €10.95
Regular price: €19.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
hundezusatz, fell and haut vital, pflegemittel für hp, tierarzt ernährung, gelbe etikett

Average rating of 5 out of 5 stars

Coat & Skin Vital Dog & Cat 400 g
Sizes: 400 g

Coat & Skin Vital Dog & Cat is a purely natural complementary feed for intensive support of the organism in dull and dry coat, hair breakage and loss, dandruff and other skin irritations, which are often consequences of stress and deficiencies, as well as burdens from synthetic substances. Coat & Skin Vital Dog & Cat consists of special herbs, yeasts, essential fatty acids, micronutrients, trace elements, and vitamins that help to compensate for nutritional deficiencies and thus ensure optimal condition of the detoxification organs.

Content: 0.4 Kilogramm (€52.37 / 1 Kilogramm)

Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
dentaVet Spray 20ml
dentaVet Spray 20ml
Sizes: 20 ml

Bacteria and fungi often form a mouth flora, which negatively affect the health. Inflammation of the gums, mouth rot, tartar, tooth loss are also often the direct consequences - loss of appetite, pain in the mouth area, unpleasant mouth odor, but also further in the body scattering of infection are unfortunately not uncommon. Therefore, optimal care and mouth hygiene is especially in sensitive animals is an important contribution to the health and well-being.DentaVet spray contains the valuable oils of calendula, Boswellia and pine.- cares the teeth and gums- Odor and gum tonic- Provides an effective supplement to the tooth and mouth hygiene

Content: 0.02 Liter (€647.50 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Pflege Shampoo, Tierhaar Shampoo, ph7, gesundheitspflege, veaVet
VeaVet Nourishing Shampoo 25 ml
Sizes: 25 ml

VeaVet Nourishing Shampoo shampoo is a shampoo suitable for the special care of the coat. It gives the coat fullness and shine, improves the hair structure and promotes elasticity and combability of the coat. It nourishes the skin in a natural way and also helps to soothe the skin due to its moisturizing effect and pH value adapted to the animal's skin. improves hair structure and shine promotes elasticity and combability of the hair soothes the skin moisturizing pH-value 7 concentrate, very yielding (dilution 1:5) 100% biodegradable also suitable for cats

Content: 0.025 Liter (€238.00 / 1 Liter)

Regular price: €5.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen