Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "VeaVet Sun Protect 100 ml"

Care product for dogs and cats

Gentle sun protection for sensitive four-legged friends


Give your four-legged friend a carefree summer - with natural protection and full freedom of movement!

Sunny days invite you to play and explore outdoors - but just like us humans, our animal companions also need protection from the sun. Dogs and cats with little, light-colored, or no fur are particularly susceptible to the effects of intense UV radiation. VeaVet Sun Protect offers a gentle and effective solution to reliably protect sensitive skin areas such as ears, nose, belly, or back.



Composition: jojoba oil, evening primrose oil, zinc oxide 10%, argan oil

Application recommendation: Simply spray a thin layer onto exposed areas of skin before going outdoors and leave to act briefly. Particularly recommended for walks, garden time or trips to the water. Re-spray regularly if necessary. Do not spray directly into the face or eyes.
 

Manufacturer information "VeaVet"

In everyday life, love and attention are often not enough when dealing with our animals. Long trips in nature bring with them special care needs for our four-legged adventurers: their paws are brittle and cracked, their eyes are watery, small animals have made themselves comfortable in their fur or the dog was once again quicker and saw the dung heap before its owner!

With the exclusive VeaVet care product range from cdVet, these and other small problems can be tackled in a natural and chemical-free way! From eye to dental care - we always follow nature's example in a gentle and effective way.

Application "VeaVet Sun Protect 100 ml"
Anwendungsempfehlung: Einfach vor dem Aufenthalt im Freien dünn auf gefährdete Hautpartien aufsprühen und kurz einwirken lassen. Besonders empfohlen für Spaziergänge, Gartenzeit oder Ausflüge ans Wasser. Bei Bedarf regelmäßig nachsprühen. Nicht direkt ins Gesicht oder in die Augen sprühen.
Composition "VeaVet Sun Protect 100 ml"
Zusammensetzung: Jojobaöl, Nachtkerzenöl, Zinkoxid 10%, Arganöl

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Kräuterig, Kräuter, Pflanze

Average rating of 4.33 out of 5 stars

cdProtect Dog forte+ 150 g
Sizes: 150 g

cdProtect Dog forte+ has been developed for the special nutritional needs that arise in connection with colonization by worms. The lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances, and tannins, can make our pets susceptible to excessive colonization by worms. In contrast to their conspecifics living in the wilderness, they often do not have the opportunity to absorb those substances through plants and herbs. However with their wild relatives, precisely these substances lead to avoid an excessive, pathological colonization by worms.In order to have less often a reason for chemical deworming cures, the animal's intestine should therefore be supported with appropriate herbs that are contained in cdProtect Dog forte+. Besides of a balanced diet, you can achieve this by the occasional addition of the complementary feed cdProtect Dog forte+, which can compensate for the lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances and tannins. In addition, many specialists for parasitology recommend checking the colonization by worms of the animal by regularly monitoring the faeces samples.

Content: 0.15 Kilogramm (€193.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €16.95
Regular price: €28.95
Subscribe and save up to 5%
Bio-Bachblüten, Bachblüten, Fläschchen, Kleines Fläschchen, Bio-Extrakt
Organic Bach Flowers New Year
Sizes: 20 ml

Bach Flowers were developed in the 30s of the last century. Freshly harvested flowers were placed this in a bowl of water, so as to transmit their biophysical energy to the cooking method or the sun method to the water. So you won 37 different plant extracts and an essence of spring water.Bio-Bach Flowers contain no alcohol or sugar. Moreover, not only the flower essences but also all the other ingredients contained are Bio-certified.Another unique feature is the basis of Bio-Bach Flowers: through the use of high-quality Bio-Evening primrose oil is a new generation in terms of total quality.

Content: 0.02 Liter (€747.50 / 1 Liter)

Regular price: €14.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Augenpflege, Augentropfen, Behandlung, Fläschchen, Tropfer

Average rating of 5 out of 5 stars

VeaVet Euphrasia Eye Care 20 ml
Sizes: 20 ml

Care product for animalsThorough and gentle cleaning of the eye areaVeaVet Euphrasia Eye Care, with its special recipe containing ingredients derived from eyebright (Euphrasia), ensures gentle and effective cleansing of the eye area. VeaVet Euphrasia Eye Care can also be used as a supplementary treatment for conjunctival problems. 

Content: 0.02 Liter (€447.50 / 1 Liter)

Regular price: €8.95
Subscribe and save up to 5%
Katzenfutter, Fellpflege, Pflegemittel, Flasche, Nahrungsergänzung
feliTATZ Fur Shine 50 ml
Sizes: 50 ml

A beautiful and shiny fur can also be influenced by support from the inside. Unsaturated fatty acids perform important tasks in the metabolism and promote skin and hair health. A lack of fatty acids becomes visible through fur changes, dandruff, hair loss, and itching.feliTATZ Fur Shine is a blend of high-quality, cold-pressed plant oils in organic quality with best salmon oil. The added plant oils contribute to a balanced supply of essential fatty acids. The high-quality ingredients give your cat's fur shine and suppleness. Due to the salmon oil, feliTATZ Fur Shine is very gladly accepted by cats.

Content: 0.05 Liter (€279.00 / 1 Liter)

Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk

Entdecke unsere Highlights!

aktionen