Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "herbaBARF Complete Oil 500 ml"

herbaBARF Complete Oil is mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients herbaBARF Complett Öl is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Argan, Borage, Evening primrose, Flax, Pumpkin, Wheat
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Vitamins, BARF, Vegetarian, Vegan, Oils & essential fatty acids, High energy, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Dull coat, Fur, Fur change, Skin

Manufacturer information "herbaBARF"

herbaBARF is the product line developed exclusively for therapists and nutritionists by cdVet. herbaBARF includes a range of products that enable pet owners to implement BARF concepts that are individually tailored to the needs of their dog or cat. All products are characterized by high-quality ingredients that completely avoid synthetic additives and fillers.

Application "herbaBARF Complete Oil 500 ml"

How to use: daily small dogs, cats 0.5 tsp. (teaspoon), medium-sized dogs 1 tsp., large dogs 1.5 tsp.

Store it cool and dark! Once opened, use within 6 weeks!

Composition "herbaBARF Complete Oil 500 ml"

Composition: Linseed oil, evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil, borage oil, argan oil

Analytical constituents: Crude protein 0.3%, crude fat 99.6%, crude fiber 0.5%, crude ash 0.4%

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

herbaVet Toxagin 150 g
herbaVet Toxagin 150 g
Sizes: 150 g

Ergänzungsfuttermittel (Pulver)  für Hunde, Katzen und PferdeIn der Fütterung unserer Tiere gibt es immer größere Barrieren zu überwinden, um eine möglichst naturnahe Fütterung zu gewährleisten. Toxinbelastungen im Grundfutter, sowie die Überversorgung mit Eiweiß, bilden oftmals die Ursachen für Stoffwechselüberbelastungen. herbaVet Toxagin enthält u.a. Spezial-Bierhefe, die reich an natürlichen B-Vitaminen, Spurenelementen und essentiellen Aminosäuren ist und zudem die schleimhaltige Schutzbarriere des Darms und dessen unspezifisches Immunsystem unterstützt. Zusätzlich sorgen Vulkanerden (Bentonit-Montmorillonit) für eine natürliche Bindung von Toxinstoffen im Verdauungstrakt. Diese Giftstoffe gelangen nicht mehr in den Organismus sondern werden direkt ausgeschieden.Fütterungsempfehlung: Je nach Bedarf täglich dem Futter beifügen. Katzen, Hunde: 0,5 g/10 kg Körpergewicht. Pferde: 10-25 g/Tier. 1 viertel TL entspricht ca. 0,8 g / 1 EL entspricht ca. 10 g.Expertentipp: Bei einer gleichzeitigen Fütterung von herbaVet Enterogin probiotic sollten die einzelnen Produkte zeitversetzt gefüttert werden (z.B. morgens/abends).Die gleichzeitige orale Verabreichung von Makroliden ist zu vermeiden.Zusammensetzung: Bierhefezellwände (MOS), Queckenwurzel, ZistroseZusatzstoffe/kg: Technologische Zusatzstoffe: Bentonit (1m558i) 370 gDie Gesamtmenge an Bentonit darf den in Alleinfuttermitteln zulässigen Höchstgehalt von 20000 mg/kg Alleinfuttermittel nicht übersteigen.Analytische Bestandteile: Rohprotein 13,7%, Rohfett 4,4%, Rohfaser 7,1%, Rohasche 34,5%, salzsäureunlösliche Asche 30,0%, Kalzium 0,79%, Phosphor 0,28%, Natrium 0,15%

Content: 0.15 Kilogramm (€93.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €9.95
Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Fischöl, Cod liver oil, Flasche, Flachkappe, Naturprodukt
Fit-BARF Cod Liver Oil 100 ml
Sizes: 100 ml

Fit-BARF Cod Liver Oil is a high-value supplier for omega-3-fatty acids and vitamin D. Omega-3-fatty acid (for example linolenic acid) are polyunsaturated fatty acids, which cannot be created itselves by the body. Thus they are called essential and must be fed to the organism with the nutrition. Vitamin D is important for the builing of the bones and the regulation of the calcium balance.

Content: 0.1 Liter (€109.50 / 1 Liter)

Regular price: €10.95
Subscribe and save up to 5%
herbaBARF Complete Powder 500 g
herbaBARF Complete Powder 500 g
Sizes: 500 g

Complementary feed (powder) for dogsNatural feed supplement with valuable secondary plant substancesMany dog owners, feeding their dogs with raw meat, assume that with a food ration based on the prey animal, the nutritional needs of their dogs are optimally covered. Nowadays, however, the ingredients used mostly come from industrial animal husbandry, which are often fed very one-sided and with regard to weight and growth and not to an optimal nutrient supply. In the past, when farm animals were kept on species- and herb-rich pastures and received feed mostly from their own cultivation, their diet was much more varied and above all rich in secondary plant substances. Nowadays, the latter are almost completely absent from farm animal feed for the reasons mentioned above. Our dogs and cats need these secondary plant substances, which they originally found in the bodies of their prey, in order to remain permanently healthy and efficient.herbaBARF Complete Powder was developed for this purpose. Its broad spectrum of micronutrient-rich fruits and vegetables, rounded off with herbs, algae, and other high-quality natural ingredients, compensates for the lack of secondary plant substances and other natural micronutrients in feeds of animal origin and thus enables a species-appropriate healthy nutrition. The calcium content of herbaBARF  Complete Powder is very moderate and therefore it is especially suitable as a supplement in bone feeding, as well as a safeguard when feeding larger portions of leftovers.Composition: maerl, grass, herbs, legume plants, linseed, apple pomace, parsnip (ground), aronia pomace (powder), black currant pomace, eggshell powder, peat, sunflower seed expeller, malt rootlets, carrot pomace, brewers’ yeast, seaweed meal, grape pips meal, brewers' yeast cell walls (MOS), celery tuber (ground), moringa (powder)Analytical constituents: crude protein 11.0%, crude fat 6.4%, crude fiber 13.2%, crude ash 24.7%, ash insoluble in HCl 2.6%, calcium 8.46%, phosphorus 0.29%, sodium 0.14%Feeding recommendation: Add 5 g/10 kg body weight daily to the feed. 1 tsp. corresponds to approx. 3 g. 

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Zyklusregulat, CycleRegulat, Ernährung, Hund, Tierarztprodukt, Zyklustrulant, CycleRegulat, Nahrungsergänzung, Tiergesundheit, Naturprodukt

Average rating of 4 out of 5 stars

CycleRegulat 120 g
Sizes: 120 g

The pseudo-gestation of the bitch has its origin in the ancestors of our dogs, the wolves, to ensure the survival of the pack. All female wolves of a pack had synchronized their cycle and could thus provide for the puppies of the highest-ranking female wolf. Even in our dogs, the meaning and purpose behind a pseudo-gestation are still the same. Some bitches even start building a nest or start carrying toys around instead of real puppies. Often the mammary line is swollen, and often even milk comes out.cdVet CycleRegulat has a regulating influence on hormonal events and naturally and gently regulates problems with heat and recurrent pseudo-gestations. Through its influence on prolactin, the hormone responsible for milk production, it can reduce the flow of milk and bring calm and relaxation to the stressed bitch. The combination of valuable herbs makes cdVet CycleRegulat a natural support for hormonal imbalances such as in heat and pseudo-gestation.

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen