Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "insektoVet Combi Spray 500 ml"

Care product for animals

Fragrance oil spray for animal-specific scent coverage toward crawling and flying insects - from flea, mosquito and horsefly to tick


With insektoVet Combi Spray, cdVet has developed a revolutionary product that effectively masks your pet toward summer nuisances from flea, mosquito and horsefly to tick. Flying and crawling insects no longer perceive the animal as an attractive host worth attacking.

The basis for insektoVet Combi Spray is a unique combination of various essential oils, that mask the animal’s natural scent. insektoVet Combi Spray is gentle to the fur and skin of the animals - a MUST for every pet owner.


Expert tip: Of course, insektoVet Combi Spray can be combined with our other cdVet products such as insektoVet Herbal and insektoVet Coconut-Black Cumin-Oil.



Composition: aqua, emulsifier, black cumin oil, geranium oil, lavender oil, cedarwood oil, clove oil, juniper berry oil, citronella oil, catnip oil

Application recommendation: Shake before use. Spray on 1-2 x daily against the fur line, dampen fur evenly, then massage in. Do not spray the face and eye area directly, but treat accordingly with still wet hands.

Contains Cedrus atlantica, extact, lavender oil, citronellol, eugenol, pin-2(3)-ene, geraniol, and citronellal. May cause allergic reactions.
 

Manufacturer information "insektoVet"

Whether it's a farm animal or a pet - the seasonal infestation of ticks, mites, flies, mosquitoes, horseflies, and much more is familiar to all pet owners. These uninvited visitors sting, nest in the fur, suck blood, and cause itching. In some cases, they even transmit serious diseases or can make them worse. Common repellents such as sprays, creams, or ampoules almost all have disadvantages.

They can, for example, have a short-term effect or place unnecessary toxic burdens on the animal and its owner. insektoVet products that are used on animals contain, among other things, repellent essential oils and ingredients that slightly affect the animal's own odor, thus preventing the uninvited visitors from biting. The series also contains numerous products for cleaning and caring for the animal's environment in the home, stable and garden.

Application "insektoVet Combi Spray 500 ml"
Anwendungsempfehlung: Vor Gebrauch schütteln. 1-2 x täglich gegen den Fellstrich aufsprühen, Fell gleichmäßig durchfeuchten, dann einmassieren. Gesicht und Augenbereich nicht direkt einsprühen, sondern mit den noch feuchten Händen entsprechend behandeln.
Composition "insektoVet Combi Spray 500 ml"
Zusammensetzung: Aqua, Emulgator, Schwarzkümmelöl, Geraniumöl, Lavendelöl, Zedernholzöl, Nelkenöl, Wacholderbeerenöl, Citronellaöl, Katzenminzenöl

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

Alexandra H. Verified Buyer

2 May 2026 07:29

Review with rating of 5 out of 5 stars

Es wirkt wirklich bei...

Es wirkt wirklich bei meiner Hündin, sonst habe ich immer wenn wir im Wald waren und bevor wir ins Auto gestiegen sind schon krabbelde Zecken entfernt.

CLP-/REACH-Notice
Hazard Statements
H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects.
EU hazard statements (EUH)
EUH208: Contains Linalool, Linalylacetat, Eugenol, beta-Caryophyllen, (-)-Pin-2(3)-en, Citronellal, Geraniol und d-Limonen. May produce an allergic reaction.
Precautionary statements
P102: Keep out of reach of children.
P273: Avoid release to the environment.
P501: Dispose of contents/container to einer anerkannten Abfallentsorgungsanlage<...>.
Nominal quantity
0 l
Skip product gallery

Customers also bought

Milbenabwehrmittel, Insektenrepellent, MilbenEx, MitesEx, Tierarztbedarf
MitesEx 50 ml
Sizes: 50 ml

RepellentSpray for repelling mitesSkin problems caused by mites often occur in young and older animals. A weakened immune system, coat change, and/or metabolic problems can also be triggering factors. MitesEx repels these parasites without unnecessarily burdening the organism with synthetic toxins.The active ingredient of the spray, containing an extract of the leaves of lemon eucalyptus, adheres to the skin and hair of the treated animal. The repellent active ingredient has an odor unattractive to mites and successfully prevents parasite infestation.Expert tip: If several animals live in the household, it is recommended to treat all animals accordingly. MitesEx is highly recommended in combination with insektoVet Ambient Spray, which repels mites in the surrounding area.Active substance: Eucalyptus citriodora oil hydrated, cyclized (EC Oil (H/C)) 100 g/L, BAuA Reg.-No.: N-84836. Origin of the active substance from the leaves of lemon eucalyptusApplication recommendation: Shake before use. Spray MitesEx 1-2 x daily against the coat line, dampen coat evenly, then massage in. Do not spray directly on face and eye area but treat accordingly with still wet hands. Avoid direct contact with eyes and mucous membranes!Quantity applied: Up to 250 ml bottle: cats, small dogs (up to 10 kg) 3-6 sprays, midsize dogs (up to 25 kg) 10-15 sprays, large dogs (over 40 kg) 20-30 sprays. 1 spray = ca. 0.15 ml. From 500 ml bottle: medium dogs (up to 25 kg) 1-2 sprays, large dogs (over 40 kg) 2-4 sprays. Horses: 20-30 sprays. 1 spray = ca. 1.3 ml.Storage not below 18°C.WARNING • Causes serious eye irritation. Keep out of reach of children. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. Dispose of contents/container to an authorized waste disposal site. Contains 1,8-cineole and citronellol. May produce an allergic reaction.Use biocides safely. Always read the label and product information before use. 

Regular price: €11.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Flasche, Shaker
Wound Spray 250 ml
Sizes: 250 ml

Care product (liquid) for pigs and cattleProtection of wounds from external influences thanks to breathable protective film with dragon's blood and propolisOur innovative Wound Spray combines the healing properties of dragon's blood - a natural tree resin from the Amazon region - with the antibacterial properties of propolis. This advanced duo provides a fast and effective support for wound healing.Dragon's blood has been used in traditional medicine for centuries. It accelerates the healing process and forms a natural, breathable protective film over the wound. It promotes cell renewal and can, therefore, support natural wound healing. Propolis is particularly beneficial for stressed and irritated skin, for example after minor skin irritations or slight abrasions.Composition: aqua, propane-1,2-diol, dragon's blood, propolis tinctureApplication recommendation: Shake before use! Clean the affected area and apply the spray at a distance of ca. 10-15 cm. The spray dries quickly and protects the wound from external influences such as dirt, moisture and germs. Avoid eye contact! 

Content: 0.25 ml (€71.40 / 1 ml)

Regular price: €17.85
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
CBD Pulver, Kühlpulver?, Katzen?
CBD Powder 750 g
Sizes: 750 g

Complementary feed (powder) for dogs and horsesNatural, CBD-containing powderCBD Powder is extracted from the leaves of the hemp plant using the special cdVet cold pressing process. CBD is the abbreviation for cannabidiol, one of the many ingredients in the hemp plant Cannabis sativa. In contrast to the hemp component THC (=tetrahydrocannabinol), CBD has no intoxicating (psychoactive) effects.The process of extracting the ingredient CBD from the hemp plant with the help of chemicals is customary in trade. The extracted CBD was then marketed as animal feed. However, this type of production is not permitted for animal feed. Due to the lack of marketability, many CBD products have been taken from the market in the meantime. cdVet therefore did not have any CBD products in its range so far. CBD Powder is not one obtained with chemical additives, but a legally compliant, purely natural, cold-pressed, CBD-containing, and ground expeller. Thus the CBD Powder from cdVet is marketable as a complementary feed for animals and can be fed without hesitation to animals that do not have an MDR1 gene defect.The special cdVet cold pressing process ensures a purely naturally obtained CBD expeller, which also contains the full spectrum of plant substances, consisting of terpenes, flavonoids, phenols, omega-3 and -6 fatty acids, minerals, and vitamin E. The psychoactive THC is almost completely eliminated and is of course below the limit value of 0.2% THC specified by the EU.The content of important ingredients of CBD Powder, such as naturally occurring essential fatty and amino acids, vitamins, minerals, and trace elements, have a high nutritional value for your animal. Particularly noteworthy are the linoleic acid, gamma-linolenic acid and various omega fatty acids (3, 6, 9).Dogs with MDR1 gene defect: There are no reliable studies on the tolerability of CBD products regarding dogs with MDR1 gene defect. Therefore, feeding of dogs with MDR1 gene defect should be done in consultation with your veterinarian or veterinary practitioner. We recommend the following alternative cdVet products for dogs with MDR1 gene defect:Musculoskeletal system: ArthroGreen Classic, ArthroGreen plus, et al.Stress: Nerves Food, Calma, et al.Composition: linseeds*, hemp leaves**deoiled, groundAnalytical constituents: CBD/CBDa (cannabidiol/-acid) 0.21%, crude protein 23.3%, crude fat 6.5%, crude fiber 10.4%, crude ash 10.4%, sodium 0.2%Feeding recommendation: Add daily to the feed. Dogs: 5 g/10 kg body weight. Horses: 8 g/100 kg body weight. 1 tsp. corresponds to approx. 2.5 g / 1 tbsp. corresponds to approx. 8 g. In older or weak animals, the recommended amount can be doubled. 

Content: 0.75 Kilogramm (€38.60 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.95
Regular price: €28.95
Subscribe and save up to 5%
Spray, Tiergesundheit, Pilzhemmung, Veit, VeAet
VeaVet Liverwort Spray 100 ml
Sizes: 100 ml

Care product for dogs, cats, rabbits, and rodentsIn case of a reduced, skin's own protection toward fungi and grass mitesVeaVet Liverwort Spray is a fur and skin care product made from liverwort, rockrose, and nourishing oils that support the natural regeneration of stressed skin. The skin is strengthened in its self-regulation by the milieu-improving ingredients. Colonization of microorganisms, fungi, and grass mites on the skin is made more difficult. Soothing ingredients reduce itching and redness of the skin. The skin can again fulfill its protective function as a border organ to the outside world.A functioning skin flora is always colonized by certain microorganisms such as bacteria and fungi. If they are in balance, they ensure that the skin is intact as a border organ to the outside world. Through their metabolic products, they optimize the pH value and make it difficult for pathogenic microorganisms, fungi, and grass mites to colonize. If this important organ is out of balance by internal or external influences, a blemish colonization of the skin flora can occur.Internal influences:Weakened immune system (also depending on the phase of life - very old or young animal)Increased sensitivity to grass mites due to genetic predispositionExternal influences:Direct contact with infected dogs or catsContact with care utensils contaminated with fungi, e.g. brushes or combsAmbience (a warm and humid climate can weaken/unfavorablely influence the skin flora)Existing entry wounds can favor colonisationMeasures to reduce external influences:Disinfection of berthsDisinfection of the environment (feeding bowls, toys, etc.)Washing and disinfection of blanketsAvoid contact with infected animals (quarantine/separation)Light, air, and sun are natural enemies of the skin fungus - ensure sufficient exercise in fresh airExpert tip: In the event of an increased susceptibility to fungal colonizations, special attention should be paid to feeding and optimal micronutrient supply (HuminoMineral). If the need is not met, skin regeneration, skin stability, and new skin formation are disturbed, and the scin becomes susceptible to parasites. A micronutrient supply adapted to the need and the support with omega-3 fatty acids (Bio Coat & Skin Vital Oil) from high-quality oils are significant for a fast regeneration.Since an external skin fungus often gives an indication of an infestation with intestinal fungi, an intestinal remediation with simultaneous support of the metabolic organs (liver and kidneys) can make very much sense (https://cdvet.sharepoint.com/:b:/s/shares/EWGT7LwNXVdFnI03Z_ORGEcBhsf_N440Hs3ApsFK4R79ug?e=8pocRT). 

Content: 0.1 Liter (€179.50 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen