Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "insektoVet Combi SpotOn 10 ml"

Care product for animals

Care oil for masking animal-specific scent toward crawling and flying insects


insektoVet Combi SpotOn is a skin-care fragrance oil that masks the animal's own odor. The animal is no longer perceived by craling and flying insects (fleas, ticks, mites, mosquitoes, etc.) as an attractive host worth attacking. insektoVet Combi SpotOn is a high-quality, skin-care oil, based on cold-pressed Egyptian organic black cumin oil and organic coconut oil. This unique composition is complemented with selected essential fragrance oilsthat masks the animal’s own odor.


Expert tip: insektoVet Combi SpotOn is basically waterproof in rain and when bathing in water. However, it should be reapplied after shampooing.
Of course, insektoVet Combi SpotOn can be combined with our other cdVet products such as insektoVet Herbal and insektoVet Coconut-Black Cumin-Oil.



Composition: organic coconut oil, organic black cumin oil, jojoba oil, neem oil, geranium oil, lavender oil, manuka oil

Application recommendation: Massage 1 drop from your wetted finger into the skin daily for 3 weeks. Dog: in both ear cones or between the shoulder blades and at the base of the tail. Horse: near the torso on the insides of the legs as well as at the base of the ear. Rodent: only 2 x per week between the shoulder blades. 1 drop corresponds to approx. 50 mg.
Once basic stabilization is achieved, 1-2 applications weekly are sufficient. In case of strong regional infestation of nuisances, the frequency of applications can be increased individually.

Contains lavender oil, citronellol, and geraniol. May produce an allergic reaction.
 

Manufacturer information "insektoVet"

Whether it's a farm animal or a pet - the seasonal infestation of ticks, mites, flies, mosquitoes, horseflies, and much more is familiar to all pet owners. These uninvited visitors sting, nest in the fur, suck blood, and cause itching. In some cases, they even transmit serious diseases or can make them worse. Common repellents such as sprays, creams, or ampoules almost all have disadvantages.

They can, for example, have a short-term effect or place unnecessary toxic burdens on the animal and its owner. insektoVet products that are used on animals contain, among other things, repellent essential oils and ingredients that slightly affect the animal's own odor, thus preventing the uninvited visitors from biting. The series also contains numerous products for cleaning and caring for the animal's environment in the home, stable and garden.

Application "insektoVet Combi SpotOn 10 ml"
Anwendungsempfehlung: Über 3 Wochen täglich 1 Tropfen von Ihrem benetzten Finger in die Haut massieren. Hund: in beide Ohrzapfen oder zwischen den Schulterblättern und am Rutenansatz. Pferd: in Rumpfnähe an den Innenseiten der Beine sowie am Ohrgrund. Nager: nur 2 x pro Woche zwischen den Schulterblättern. 1 Tropfen entspricht ca. 50 mg. Ist die Grundstabilisierung erreicht, genügen 1-2 Anwendungen wöchentlich. Bei starker regionaler Belastung mit Lästlingen kann die Häufigkeit der Anwendungen individuell erhöht werden.
Composition "insektoVet Combi SpotOn 10 ml"
Zusammensetzung: Bio-Kokosöl, Bio-Schwarzkümmelöl, Jojobaöl, Neemöl, Geraniumöl, Lavendelöl, Manukaöl

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

Stefanie F. Verified Buyer

11 May 2026 08:20

Review with rating of 4 out of 5 stars

4 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

CLP-/REACH-Notice
EU hazard statements (EUH)
EUH208: Contains Lavendelöl, Citronellol und Geraniol. May produce an allergic reaction.
EUH210: Safety data sheet available on request.
Nominal quantity
0 l
Skip product gallery

Customers also bought

InsektoVet Shampoo, Tierpflege, Hautpflege, Shampoo, Insektenbekämpfung
insektoVet Shampoo 100 ml
Sizes: 100 ml

Care product for animalsCare shampoo for odor masking against nuisancesWith insektoVet Shampoo, cdVet has developed a revolutionary product. A thorough bath in the nourishing foam will rid your pet of nuisances and their droppings, such as flea droppings. The moisturizing, fur-caring properties of the shampoo help to soothe the skin. The pleasant scent of the shampoo masks the animal's own odor. This means that the animal is no longer perceived by insects and nuisances as an attractive host worth infesting.Composition: Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Methylpropanediol, Coco-Glucoside, Carprylyl Glycol, Citrus Grandis Peel Oil, Cymbopogon Winterianus Herb Oil, Geraniol, Phenylpropanol, Sodium HydroxideApplication recommendation: Before use, dilute 1 part shampoo with 5 parts water. Massage into the wet fur, after 2-3 minutes rinse well. Then repeat the process and leave the animal in the foam for approx. 5 minutes. Then rinse thoroughly again.Also suitable for cats.DANGER • Contains geraniol, citronella oil, and grapefruit oil. May produce an allergic reaction. Keep out of reach of children. Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. Immediately call a POISON CENTER/doctor. 

Content: 0.1 Liter (€129.50 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Tip
 Pferd,  Heu-Protekt,  Flüssigkeit,  Tiermedikament,  Grün

Average rating of 5 out of 5 stars

EquiGreen Hay Protect 1 L
Sizes: 1 l

Complementary feed (liquid) for horsesSpray for a fungus-hostile hayMold and spores can significantly burden the sensitive respiratory tract of horses and, in the case of sensitive animals, the entire organism. Yet we are surrounded by a natural content of spores in the air every day. Only when these spores encounter a suitable breeding ground can an overpopulation of mold develop, which can be harmful to health. Improperly dried or stored hay can be such a breeding ground. The mold is not always visible to the naked eye. The already dangerous threads permeate the hay even before the fungus is recognizable as such.EquiGreen Hay Protect starts exactly here and is very easy and uncomplicated to use. The essential oils evaporate into the hay and can thus massively contain the proliferation of mold. At the same time, the structure of the hay is preserved - and thus also its acceptance. In addition, the respiratory tract is supported by the scent of the essential oils.Composition: linseed oil, sodium chlorideAdditives/kg: Sensory additives: oregano oil 29 g.Analytical constituents: crude protein 2.5%, crude fat 4%, crude fiber 0.5%, crude ash 1.1%, moisture 93%, sodium 0.4%Application recommendation: Initially add 5 ml/L to the pressure sprayer and spray the hay with it. Thereafter, the application rate can be reduced to 3-4 ml/L.Store it cool and dark! 

Variants from €26.50
Regular price: €39.90
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
zahnkosmetik, dentVet, atemfrisch, 100% natur, zahnpflege
dentaVet Fresh Breath 100 g
Sizes: 100 g

Complementary feed for dogsOdor adsorption by chlorophyll, powderHardly anything can disturb the human-animal relationship as much as an unpleasant muzzle odor. dentaVet Fresh Breath was developed precisely for this problem.Arguably one of the outstanding properties of chlorophyll is its strong ability to adsorb odors. Chlorophyll can also significantly reduce the odor of bitches in heat and thus keep male dogs away. Likewise, if the dog has a strong `own scent‘, it can significantly improve the odor.Expert tip: dentaVet Fresh Breath can develop its positive properties even more effectively if it is poured over with hot water or brewed as a tea before feeding.Composition: parsley, grass, herbs, legume plants, seaweed meal, sage leaves, ChlorellaAdditives/kg: Technological additives: clinoptilolite of sedimentary origin (1g568) 10 g.Total quantity of clinoptilolite of sedimentary origin from all sources shall not exceed the maximum content of 10000 mg/kg.Analytical constituents: crude protein 14.8%, crude fat 3.0%, crude ash 18.9%, crude fiber 10.9%, ash insoluble in HCl 10.2%Feeding recommendation (powder): Add 2.5-3 g/10 kg body weight to the feed 2-3 x weekly. 1 tsp. corresponds to approx. 2.5 g.Feeding recommendation (capsules): 2-3 x weekly feed dogs up to 10 kg body weight 4-8 capsules. Capsule filling quantity: ca. 0,443 g.dentaVet Fresh Breath ist not suitable for gestating bitches.

Content: 0.1 Kilogramm (€119.50 / 1 Kilogramm)

Variants from €5.95
Regular price: €11.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
Durchfall-Stopp, Diarrhea Stop, Tierarztprodukt, Kot- und Durchfall, Linderung akuter Beschwerden

Average rating of 5 out of 5 stars

DiarrheaStop 180 g
Sizes: 180 g

Diet complementary feed (powder, capsules) for dogs and catsReduction of acute intestinal absorptive disorders `during periods of and recovery from acute diarrhoea´ with prebiotic yeastDiarrheaStop absorbs moisture, supports the natural mucilaginous, protective barrier of the intestine, and helps to replenish the mineral balance stressed by diarrhea. It is rich in natural B vitamins, trace elements, and essential amino acids. DiarrheaStop also ensures the natural absorption of toxins in the digestive tract.Expert tip: In the case of nutrition-related diarrhea, it can be used also in combination with GutActive for support.Composition: dextrose, brewers' yeast cell walls (MOS), Dead Sea salt, wheatgrass root, potassium chloride, rockrose. (Carbohydrate source: dextrose)Additives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 250 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 6.7%, crude fat 1.3%, crude fiber 1.4%, crude ash 29.2%, ash insoluble in HCl 20.0%, potassium 0.99%, sodium 2.65%Feeding recommendation (powder): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: ca. 1 g/animal. Dogs: ca. 1 g/10 kg body weight. For a faster initial effect, the feeding amount can be doubled at the beginning. 1 measuring spoon corresponds to ca. 1 g. Maximum amount of DiarrheaStop: 80 g/kg of complete feedingstuff.Feeding recommendation (capsules): Add to the feed daily for 1-7 days. Cats: 2 capsules/animal. Dogs: 2 capsules/10 kg body weight. For a faster initial effect, the feeding amount can be doubled at the beginning. Capsule filling quantity: ca. 0.58 g. Maximum amount of DiarrheaStop: 80 g/kg of complete feedingstuff.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided.It is recommended that a veterinarian’s opinion be sought before use. 

Content: 0.15 Kilogramm (€93.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €9.95
Regular price: €13.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.

Entdecke unsere Highlights!

aktionen