Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Fit-BARF Cod Liver Oil 500 ml"




Fit-BARF Cod Liver Oil is a high-value supplier for omega-3-fatty acids and vitamin D. Omega-3-fatty acid (for example linolenic acid) are polyunsaturated fatty acids, which cannot be created itselves by the body. Thus they are called essential and must be fed to the organism with the nutrition. Vitamin D is important for the builing of the bones and the regulation of the calcium balance.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Cod liver oil
Feed Profile: Vitamins, BARF, Without additives, Gluten-free, Grain-free, Oils & essential fatty acids, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Single oils
Product type: Single feed, Supplementary feed
Special Requirements: Care, Health, Immune system, Skin

Manufacturer information "Fit-BARF"

Fit-BARF optimizes the natural raw feeding method with proven concept products to create an all-round healthy diet. Fit-BARF provides important nutritional components for this feeding method, such as herbs, fruit, fatty acids and much more.

The balanced ingredients of the Fit-BARF products form the basis for a balanced and functional BARF concept! Fit-BARF products should therefore not be missing from the menu when feeding fresh or frozen meat!

Application "Fit-BARF Cod Liver Oil 500 ml"

Feeding recommendation: 1-2 x per week. Small dogs, cats: 0,5 tsp. Midsize dogs: 1 tsp. Large dogs: 1.5 tsp. For daily feeding, we recommend a period of 4-6 weeks.

After opening store in cool and dark place and use it within 6 weeks!

Composition "Fit-BARF Cod Liver Oil 500 ml"

Composition: 100% Cod liver oil.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

Futtermittel, Futter-Öl, Gehaltvolumen, Futteröl, Vetbedarf
Fit-BARF Feeding Oil 1 L
Sizes: 1 l

Fit-BARF Feeding Oil is a mixture of high-grated cold-pressed vegetable oils. Cold-pressed, food-grade linseed oil forms the basis of this purely natural feeding oil. This admixed functional oils (evening primrose oil, wheat germ oil, pumpkin seed oil and argan oil) ensures the optimal, well-balanced maintenance with essential fatty acids. Through this combination of pure naturally ingredients Fit-BARF Feeding Oil is a high-concentrated energy source and similarly an origin of significant vital substances of selected oils in one product.

Regular price: €31.95
Subscribe and save up to 5%
Lachsöl, Fischöl, Flasche, 55 ml, Naturprodukt

Average rating of 5 out of 5 stars

Singulares Salmon Oil 500 ml
Sizes: 500 ml

Omega -3 fatty acids belong to the essential nutrients. Because of the dog's body, it cannot produce itself. It must be obtained from food. Just as animal source, salmon oil is particularly suitable for optimizing the supply of these special fatty acids.Feeding recommendation: daily small dogs and cats 1 teaspoon, medium dogs 2 teaspoons, large dogs 3 teaspoonsComposition: 100% salmon oil

Content: 0.5 Liter (€25.90 / 1 Liter)

Regular price: €12.95
Subscribe and save up to 5%
Fit-BARF Brewers' Yeast 680 g
Fit-BARF Brewers' Yeast 680 g
Sizes: 680 g

Brewers' yeast, as the most balanced, natural source of vitamin B, whose vitamins are present in a broken down state and can be absorbed directly, is a valuable addition to the daily diet. In addition, brewers yeast has a positive effect on the intestinal flora. Its content of phosphorus, potassium, magnesium, calcium, iron, zinc, copper, and manganese, as well as the trace elements cobalt, molybdenum, chromium, and selenium, provide an important contribution to demand-oriented nutrition.

Content: 0.68 Kilogramm (€23.46 / 1 Kilogramm)

Variants from €10.95
Regular price: €15.95
Subscribe and save up to 5%
Cod liver oil, Dorschlebertran, Flit-BARF, Nahrungsergänzung, Naturprodukt
Fit-BARF Cod Liver Oil 250 ml
Sizes: 250 ml

Fit-BARF Cod Liver Oil is a high-value supplier for omega-3-fatty acids and vitamin D. Omega-3-fatty acid (for example linolenic acid) are polyunsaturated fatty acids, which cannot be created itselves by the body. Thus they are called essential and must be fed to the organism with the nutrition. Vitamin D is important for the builing of the bones and the regulation of the calcium balance.

Content: 0.25 Liter (€71.80 / 1 Liter)

Variants from €10.95
Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen