Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "Singulares BioBorage Oil 50 ml"

Borage is a herb, which was originally native to the Mediterranean. Since the late Middle Ages, it is also cultivated in Central Europe. The name borage is derived from the cucumber flavor of the leaves. The oil of the seed contains a significant amount of unsaturated fatty acids, particularly gamma-linolenic acid. This has a great influence on the natural hormone balance, metabolism and skin metabolism.

Properties:

Animal categories: Dogs, Cats
Composition: Borage
Feed Profile: BARF, Vegetarian, Without additives, Grain-free, Lactose-free, Vegan, Cold-pressed, Oils & essential fatty acids, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product type: Single feed
Special Requirements: Fur, Hormones, Metabolism, Skin

Manufacturer information "S1ngulares"

The S1ngulares brand includes all individual supplements from cdVet. The uniform line is particularly suitable for pet owners who want to tailor their pet's daily menu to their individual needs.

Whether as a supplement to the BARF program or to complement a nutritionally specific diet - S1ngulares offers the highest quality!

Application "Singulares BioBorage Oil 50 ml"

Feeding recommendation: Small dogs / cats ½ tsp. Medium dogs 1 tsp. Large dogs 1 ½ tsp.

After opening, refrigerate and store dark and use within 6 weeks!

Composition "Singulares BioBorage Oil 50 ml"

Composition: 100% organic Borage oil.

Eco-inspection point DE-ÖKO-001 not EU agriculture.

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Customers also bought

flüssigkeit, braun, flasche, tiermedizin, giftstoff
EquiGreen Toxisan 1 L
Sizes: 1 l

EquiGreen Toxisan is specifically designed to meet nutritional-related needs of horses and ponies. A strengthening of the detoxification organs, liver and kidneys, is helpful to support the whole metabolism. The blend of herbal extracts of EquiGreen Toxisan, adapted to the stimulation of the detoxification organs, can be quickly absorbed and directly utilized by the body, thus supporting the detoxification processes.

Regular price: €148.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stk
KamalaMix (>20 kg) 25 g
KamalaMix (>20 kg) 25 g
Sizes: 25 g

KamalaMix has been developed for the special nutritional needs that arise in connection with colonization by worms. The lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances, and tannins, can make our pets susceptible to excessive colonization by worms. In contrast to their conspecifics living in the wilderness, they often do not have the opportunity to absorb those substances through plants and herbs. However with their wild relatives, precisely these substances lead to avoid an excessive, pathological colonization by worms.In order to have less often a reason for chemical deworming cures, the animal's intestine should therefore be supported with appropriate herbs that are contained in KamalaMix. Besides of a balanced diet, you can achieve this by the occasional addition of the complementary feed KamalaMix, which can compensate for the lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances and tannins. In addition, many specialists for parasitology recommend checking the colonization by worms of the animal by regularly monitoring the faeces samples.

Content: 0.025 Kilogramm (€838.00 / 1 Kilogramm)

Variants from €13.95
Regular price: €20.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Mineral supplement, Vitamins, Trace elements, Cat nutrition, Animal health

Average rating of 4.5 out of 5 stars

MicroMineral Dog & Cat 500 g
Sizes: 500 g

MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Particularly when feeding ready-made feed, a deficiency situation quickly arises because many substances are damaged, modified, or destroyed by industrial and thermal processing. Synthetic substances cannot completely eliminate this deficiency. Therefore, cdVet MicroMineral should not be missing in any diet. As an addition to dry food, canned meat and also in fresh meat feeding, for natural mineralization and vitamin protection.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%
Essen, Würzen, Sirup, Ketchup
Singulares D3 Cod Liver Oil 50 ml
Sizes: 50 ml

Singulares D3 Cod Liver oil is a high-value supplier for omega-3-fatty acids and vitamin D. Omega-3-fatty acid (for example linolenic acid) are polyunsaturated fatty acids, which cannot be created itselves by the body. Thus they are called essential and must be fed to the organism with the nutrition. Vitamin D is important for the builing of the bones and the regulation of the calcium balance.

Content: 0.05 Liter (€159.00 / 1 Liter)

Regular price: €7.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen