Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Product information "cdProtect Dog "

Complementary feed (powder, capsules) for dogs

Wild herbs for an intestinal ambience hostile to worms

cdProtect Dog was developed for the special nutritional needs that arise in connection with colonization by worms. The lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances, and tannins, can make our pets susceptible to excessive colonization by worms. In contrast to their conspecifics living in the wilderness, they often do not have the opportunity to absorb those substances through plants and herbs. However with their wild relatives, precisely these substances lead to avoid an excessive, pathological colonization by worms.

In order to have less often a reason for chemical deworming cures, the animal's intestine should therefore be supported with appropriate herbs that are contained in cdProtect Dog. Besides of a balanced diet, you can achieve this by the occasional addition of the complementary feed cdProtect Dog, which can compensate for the lack of herbal ingredients, such as saponins, bitter substances and tannins. In addition, many specialists for parasitology recommend checking the colonization by worms of the animal by regularly monitoring the faeces samples.




Composition: ground wormwood herb, ground cloves, ground black walnut shells

Analytical constituents: crude ash 7.1%, crude protein 8.3%, crude fat 2.5%, crude fiber 20.1%

Feeding recommendation (dogs <15 kg): feed very small dogs (<5 kg) 1 cap., small dogs (5-10 kg) 2 caps., medium-sized dogs (10-15 kg) 3 caps. per day on 3 consecutive days. Then a 7-day break, then feed the specified amounts again for 3 consecutive days.
Feeding should be repeated every 3 months.

Feeding recommendation (dogs >10 kg): feed small dogs (10-20 kg) 2 cap., medium-sized dogs (20-25 kg) 3 caps., tall dogs (>25 kg) 4 caps. per day on 3 consecutive days. Then a 7-day break, then feed the specified amounts again for 3 consecutive days.
Feeding should be repeated every 3 months.

Properties:

Animal categories: Dogs
Composition: Black walnut, Clove, Wormwood
Feed Profile: Active & Sport, Leisure, Sugar-free, Breeding, BARF, Without additives, Grain-free, Feeding
Phase of life: Juniors, Seniors
Product form: Powders
Product type: Supplementary feed
Special Requirements: Digestion, Health, Internal organs, Intestinal flora, Intestines, Mucous membrane protection, Parasite defense, Worm defense

Manufacturer information "cdVet"

The company, founded in 1999, always puts the health and well-being of animals first. Natural products are intended to minimize the use of medication and poisons (e.g. in parasite defense), and ideally even make them completely unnecessary.

For this purpose, we offer natural products that support the natural organ functions and metabolic processes and maintain the health of animals through an optimal supply, especially with micronutrients. By using high-quality ingredients and gently processing the products, health is effectively supported with the power of nature. The animal organism, which is particularly burdened by the increasing use of chemical substances and poisons, is thus protected.

cdVet products combine traditional, scientific, naturopathic and biological knowledge in a feed and care product concept. As a pioneer in the field of "natural animal health", cdVet has a broad conceptual base and offers a complete range for all animal species. An important part of the company concept is always individual advice and comprehensive service for the customer.

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

Stefanie F. Verified Buyer

11 May 2026 08:20

Review with rating of 5 out of 5 stars

5 Sterne

Der Kunde hat nur eine Sternbewertung abgegeben.

Skip product gallery

Customers also bought

Magen Schutz, Gastric Protection, Futtermittel, Magen-Darm-Trakt, Naturheilkunde

Average rating of 4.67 out of 5 stars

Gastric Protection 100 g
Sizes: 100 g

Complementary feed (powder) for dogs and catsAcid buffer, mucosal protection, and toxin bonding – feeding-related support of the regeneration of the gastrointestinal tractDue to the high bonding capacity, the sensitive mucous membranes are positively influenced in their natural regeneration, and a better absorption of required substances is promoted. The protective ingredients coat the gastric and intestinal, mucous membranes and, thus, ensure a natural and gentle remediation.Composition: peat, green oat, pectin, linseed, sage leaves, licorice root, spirulina, grape pips mealAdditives/kg: Technological additives: bentonite (1m558i) 50 g.The total amount of bentonite must not exceed the permitted maximum level in complete feedingstuff of 20000 mg/kg of complete feedingstuff.Analytical constituents: crude protein 9.7%, crude fat 7.3%, crude fiber 13.3%, crude ash 9.9%, sodium 0.18%Feeding recommendation: Add to the feed daily for at least 6 weeks. Cats: ca. 1 g/5 kg body weight. Dogs: ca. 2 g/10 kg body weight. 1 tsp. corresponds to ca. 2 g.The simultaneous oral use with macrolides shall be avoided. 

Variants from €8.95
Regular price: €14.95
Subscribe and save up to 5%
Nervennahrung, Nervosität, Nahrung, Tiergesundheit, Nervensystem

Average rating of 5 out of 5 stars

Nerves Food 40 g
Sizes: 40 g

Stress is a completely normal alarm reaction of the body. In addition to many other factors, inadequate nutrition can also be a trigger for permanent stress. There are a variety of vitamins, minerals, and secondary plant substances from which anxious, restless, or easily irritable animals can benefit without experiencing the disadvantage of a negative influence on the waking state.Due to the mild recipe of Nerves Food, an effect can be expected only after about 8 days. This time should be taken into account when feeding, especially in upcoming situations that can negatively affect the animal's mind, such as long journeys, new environments, or unfamiliar soundscapes.

Content: 0.04 Kilogramm (€273.75 / 1 Kilogramm)

Regular price: €10.95
Subscribe and save up to 5%
Tierfutter, Liquide Zusatzmittel, Triebregulat, LubidoRegulat, Hund

Average rating of 5 out of 5 stars

LibidoRegulat 120 g
Sizes: 120 g

With bitches in heat in the neighborhood, is he no longer himself?No fence is high enough?The best feed no longer tastes good?Are the yelp concerts suitable for the opera?Especially when bitches are in heat, male dogs can develop extreme behaviors. cdvet LibidoRegulat can contribute to the reduction of sex drive through hormone regulation.

Content: 0.12 Kilogramm (€116.25 / 1 Kilogramm)

Regular price: €13.95
Subscribe and save up to 5%
Tip
Mineral supplement, Vitamins, Trace elements, Cat nutrition, Animal health

Average rating of 4.5 out of 5 stars

MicroMineral Dog & Cat 500 g
Sizes: 500 g

MicroMineral contains 100% purely natural ingredients, which are rich in natural, easily available micronutrients, such as minerals, trace elements, vitamins, etc. Due to their plant origin, the detoxification organs are not further burdened, which allows an optimal, natural micronutrient supply of calcium, magnesium, a whole complex of vital trace elements and alginates thus.Particularly when feeding ready-made feed, a deficiency situation quickly arises because many substances are damaged, modified, or destroyed by industrial and thermal processing. Synthetic substances cannot completely eliminate this deficiency. Therefore, cdVet MicroMineral should not be missing in any diet. As an addition to dry food, canned meat and also in fresh meat feeding, for natural mineralization and vitamin protection.Special attention should be paid to an optimal micronutrient supply:in growthin fur changingin training and competition usein breedingat stressat problems with fur and skinat older animalsat metabolism problems and allergiesPossible consequences of nutrient deficiency:problems with the fur changeflaky skindull furdevelopmental delaydegeneration of bones and jointsweakened immune systemearly signs of agingsusceptibility to stressbirth difficulties

Content: 0.5 Kilogramm (€35.90 / 1 Kilogramm)

Regular price: €17.95
Subscribe and save up to 5%

Entdecke unsere Highlights!

aktionen